Voiko työvoimatoimisto "pakottaa" työhön jossa palkka on huonompi kuin päiväraha/kk ja tästä palkasta vielä joutuu maksamaan lapsen päivähoitomaksun.? Saattaa olla työmotivaatio hakusessa...
päiväraha suurempi
kuin palkka
16354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos uhkaavat karenssilla sitten voivat pakottaa. Jos olet ansiosidonnaisella muista että se loppuu aikanaan.
Ei TE-toimisto ketään pakota mihinkään valinta on aina itsellä. Työpaikkatarjous, jos on TES-mukainen palkka ja ei sitä hyväksy, niin se on karenssiperuste työstä kieltäytymisen vuoksi, voihan tietenkin tilalle etsiä paremmin palkatun ja ehkä muitakin etuja sisältävän työpaikan.
... vaihtoehtona on karenssi. Tuo on arkipäivän realismia jota Kaaleppiraukka ei ymmärrä. Tuota varmaan alkuperäinen kirjoittaja tarkoitti.
Tietenkin suositaan enisijassa työn vastaanottoa, eikä veronmaksajien siivellä työttömyystuilla oloa, tämähän on juuri oikeaa työhön kannustamista. Ei tietenkään pakoteta työhön, voi aivan hyvin siirtyä YK-joukkoihin, vuokraisännäksi jos on kämppiä tai vaikka käärmeenlumoojan elinkeinoon.
Miksi itse suosit ensisijaisesti "työmarkkinatoimenpiteitä" etkä PALKKATÖITÄ?
Tuohon et ole vastannut vieläkään vaikka sitä on monta kertaa kysytty!!
Ja lisäkysymys: Oletkos itse veronmaksajien siivellä eläjä? Ellet, niin miten sen todistat?
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8418824/39634214
Tottakai työllistämistoimet ja tukityö on parempi, kuin joutenolo. Palkkatyöhönhän tähdätään työllistämiskynnystä alentaen vaikkapa määräaikaisella palkkatuella. Aina on päämääränä siis normaali palkkatyö.
normaalia palkkatyötä, ei veronmaksajien rahoilla puuhastelua?
Orjatöitä olet täällä tyrkyttänyt jo monta vuotta. Oikeesti noita tarvii vain muutama prosentti työttömistä. Minäkin olin joskus jopa 2 vuotta työttömänä yhtä mittaa ja ei työhön menoa se yhtään haitannu, päin vastoin tuli huilattua kunnolla niin jakso painaa töitäkin eri tahtiin kun väsyneenä.
"Tottakai työllistämistoimet ja tukityö on parempi, kuin joutenolo. " Tukityö on kyllä parempi kun joutenolo, mutta orjatyö on haitaksi. Orjatyö hävittää viimeisenkin työmoraalin ja -motivaation, kokeilin sitäkin joskus ½ vuoden ajan. Sen jälkeen olin henkisesti aika rikki ja tunsin itsesni huoraksi. No 2 kuukautta siinä huilailin ja toivuin siitä ihan jouten olemalla, sen jälkeen pääsin oikeisiin töihin josta maksettiin PALKKAA. Eli orjatyöstä ei ole kun haittaa.
Nuo on omia kokemuksiani ja pätee varmaan suurimpaan osaan jopa pitkäaikaistyöttömistä.
Äläs nyt taas petkuta törkeästi.
"Orjatyö hävittää viimeisenkin työmoraalin ja -motivaation, kokeilin sitäkin joskus ½ vuoden ajan."
Eihän Suomessa orjatyö ole sallittua! Olitko siis ulkomailla orjana ja pakenit takaisin Suomeen?
Tiedät kyllä mitä tällä keskustelupalstalla tarkotetaan orjatyöllä. Älä nyt heittäydy tyhmemmäksi mitä oletkaan sillä se olis takuulla tyhmyyden maailmanennätys.
"Eihän Suomessa orjatyö ole sallittua!" Ei olekkaan, mutta se ei tarkoita sitä ettei orjatyötä olisi. Samoin Calebin hirttäminen on kielletty, valitettavasti, mutta mikään ei takaa sitä etteikö se voisi tapahtua, pitäisi kyllä.
Orjatyö ei kohdallani ole edes se viimeinen vaihtoehto, rikos ja kerjääminenkin on kannattavampaa ja motivoimampaa. Noissa sentään saa päättää omasta ajankäytöstään, toisin kun orjana. Mieluummin vapaa kun orja!! Ymmärsitkös, älykääpiö!!
"se ei tarkoita sitä ettei orjatyötä olisi."
Asiallisesti vaan vastaan, jos jossain havaitset orjatöitä, niin hommaa todistajat ja tee heti rikosilmoitus.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8415789
Osa-aikayöstä voi, mutta kokoaikatyöstä ei voi. Kokoaikatyöksi katsotaan sellainen työ jossa työaika on vähintään 75% alan kokoaikatyöstä.
Taas yksi näitä työttömyysturvalain kummallisuuksia. Työkkärissä eivät kerro tuota vaikka hallintolain mukaan pitäisi. Mieluummin valehtelevat ja etsivät mahdollismman pienipalkkaisen KOKOAIKATYÖN.
Tuossa lainkohdat:
Työttömyysturvalaki 30.12.2002/1290
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
I OSA
YHTEISET SÄÄNNÖKSET
1 luku
Yleiset säännökset
---
5 §
Määritelmät
---
4) kokoaikatyöllä työsuhteessa tehtyä työtä, jossa työaika on enemmän kuin 75 prosenttia alalla sovellettavasta kokoaikaisen työntekijän enimmäistyöajasta;
5) osa-aikatyöllä työsuhteessa tehtyä työtä, jossa työaika on enintään 75 prosenttia alalla sovellettavasta kokoaikaisen työntekijän enimmäistyöajasta;
---
2 luku
Etuuden saamisen työvoimapoliittiset edellytykset
---
12 §
Työstä kieltäytyminen
Työnhakijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta työstä kieltäytymisestä lukien, jos hän ilman pätevää syytä kieltäytyy vastaanottamasta työvoimaviranomaisen osoittamaa tai hänelle muuten yksilöidysti tarjottua työtä,
1) jota hänen työkykynsä huomioon ottaen voidaan pitää hänelle sopivana;
2) josta maksetaan työehtosopimuksen mukainen palkka tai, jollei työehtosopimusta ole, työpaikkakunnalla sellaisesta työstä maksettava tavanomainen ja kohtuullinen palkka; ja
3) joka on lakon, työsulun tai saarron piiriin kuulumatonta.
Jos työ olisi kestänyt enintään viisi päivää, oikeutta työttömyysetuuteen ei ole 30 päivän ajalta.
Jos työnhakija on omalla menettelyllään aiheuttanut sen, ettei työsuhdetta ole syntynyt, hänen katsotaan kieltäytyneen työstä.
---
15 §
Muu pätevä syy työstä kieltäytymiseen
Työnhakijalla on pätevä syy kieltäytyä vastaanottamasta hänelle tarjottua osa-aikatyötä silloin, kun työstä maksettava palkka ja hänelle mahdollisesti maksettava soviteltu työttömyysetuus työmatkakustannusten ja muiden työn vastaanottamisen aiheuttamien kustannusten vähentämisen jälkeen jää pienemmäksi kuin hänelle muutoin maksettava työttömyysetuus.....
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290
Onkohan kuten lainaus väittää, että vähintään 4 tunnin työviikolla ei ole enää työtön (ei tarvitsisi olla työnhakijana työkkärissä ):
#
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021295
Laki julkisesta työvoimapalvelusta 30.12.2002/1295
8 luku
Työtön työnhakija
.
.
Työttömällä tarkoitetaan henkilöä, joka ei ole työsuhteessa eikä työllisty
päätoimisesti yritystoiminnassa tai sitä vastaavalla tavalla omassa työssään.
Työsuhteessa olevaa pidetään työttömänä, jos hän on kokonaan lomautettu tai
hänen säännöllinen viikoittainen työskentelyaikansa on alle neljä tuntia.
.
.
"
''ei tarvitsisi olla työnhakijana työkkärissä''
Ei työkkärissä tarvitse olla työnhakijana missään tilanteessa, jos ei korvauksia halua.
Jos kuitenkin tarkoitat sitä, että riittääkö 4 tuntia sossulle, niin ei taida riittää.
Itse asiassa tunti viikossa riittää siirtämään työllisten tilastoihin. Tämä on EU:n määritelmä, jota Suomen tilastoinnissa noudatetaan. Miettikääs siis ihmiset, että mikähän se mahtaakaan Suomen todellinen työttömyys olla???
Jos kyse on väh. 85 % alan kokoaikatyöstä, niin sitten voivat pakottaa.
Jos sen sijaan kyse on osa-aikatyöstä - max 75 % alan kokoaikatyöstä - niin sitten jos palkka yhdessä sovitellun päivärahan kanssa vähennettynä työssäkäyntikustannuksilla jää alle päivärahan, niin sitten on jonkinlainen kieltäytymismahdollisuus. Tosin tuon homman täytyy olla selkeä, työkkärit kun pyrkivät laskemaan niin, ettei ehto toteudu.