Mites jos jostain syystä jarrut lakkaa toimimasta niin voiko käsijarrua käyttää hätätilanteessa auton pysäyttämiseen varovasti, vai iskeekö se heti jarrut 100% kiinni?
Käsijarru ajon aikana
äkkijarruttaako se
53697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vanhanaikainen mekaaninen käsijarru (useita naksahduksia jarrussa) se jarruutta sitä kovemmin mitä kovemmin vedetään.
Uudemmista autoista tuttu paineilmalla, alipaineella tai sähköllä toimiva käsijarru, on joko päällä, tai poissa, ei ole välimuotoja.
Ehdottaisin mielummin moottorijarrutusta. Vaikka käsijarru toimisikin, eivät vaijerit pitkään tuollaista käyttöä kestä. Ja sehän on sitten vähän ikävää, kun katoaa tuokin pysäytysmahdollisuus viime hetkellä.
Aivan viimeisessä hätätilanteessa jarrutetaan moottorilla, käsijarrulla ja tienvarsipöpeliköllä.
Myös käsijarru testataan. Vaikuttta usein vain takapäähän. Usein toinen pyörä pitää selvästi huonommin kuin toinen. Hylätään. Voit kokeilla jollakin isolla tyhjällä hiekka- tai asfalttiparkkipaikalla oman autosi käsijarrun vaikutusta vaikkapa 50 km/h nopeudessa. Monilla rutiinikokeilu ennen katsastusta.
on vanhalta nimeltään myös hätäjarru.
Sitä nimenomaan pitää käyttää jos käyttöjarru lakkaa äkillisesti toimimasta.
Opettele sen teho ja toiminta sekä autosi käyttäytyminen rauhallisella paikalla. Vaikka kyllähän sinä tämän kaiken tiesit, jos olisit ajokortin ajanut.
Tuo vaijerien kulumisväite on pelkkää paskaa. Ei ne koskaan kulumalla lopu vaan ruostumalla, kun päällyste rikkoutuu ja vesi pääsee sisään.
autoissa lienee jarrut kunnossa, mikäli on katsastuksessa käytetty.
Hätätilassa on kaikkikeinot käytettävä, mutta jos on tarkoitus vain kokeilla käsijarrun vaikutusta niin, on suositeltavaa poistaa ajonvakautus (jos on) siksi aikaa käytöstä.
Saattaapi muutoin tulla ylimääräisiä varikkokäyntejä...