Kierukka ja akne

Mikä neuvoksi?

Jos ja kun hormonikierukka on aiheuttanut aknen, tasaantuuko tila joskus vai poistatanko koko kapineen?

Kierukka on asetettu kuukaisi sitten ja jo reilun viikon kuluttua siitä alkoi finnejä ilmaantumaan. Edes nuoruudessani ei minulla ollut näin paljon finnejä.

Kertokaa te muut, joilla sama kohtala, meneekö akne ohi muulla kuin kierukan poistolla? Tasaantuuko tila, kun elimistö on tottunut tähän hormonimäärään? Luin kyllä jostain, että välttämättä tila ei korjaannu enää edes poistattamalla kierukkaa..

Olen ehkä pikkumainen, mutta tämä järkyttävän röpelöinen iho ottaa päähän, enkä toisaalta ole valmis ehkäisyn takia tätä kärsimään.

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miltä tuntuu!

      Ymmärrän tilanteesi. Itsellä oli hormonikierukka melkein vuoden. koko sen ajan oli iho huonona. Vaihdoin kierukan pois kovien vatsakipujen vuoksi ja nyt mulla on kapseli kädessä. Finnit tosin eivät kadonneet minnekään koska kapselissa sama hormooni. Välillä ottaa päähän ihan älyttömästi. Ja sekin ärsyttää että vuodot jäi kokonaan pois. Ei siinä muuten mitään, mutta pelottaa että on raskaana (vaikka riski pieni). Olisin pitäytynyt kierukassa jos ei olisi ollut niitä pahoja mahakipuja. En osaa sanoa tasoittuuko ihon tila sun tapauksessa, kerroin vaan että tiedän miltä se tuntuu. Eniten mua ehkä ärsytti se että kun kävin kontrollissa ja kerroin että iho on huonona, niin hoitaja sanoi että ei se niin pahalta näytä! Mulle on ihan sama miltä se hoitajasta näyttää kun musta se tuntuu pahalta! Ja ne finnit on vielä yleensä tosi kipeitä. No, mulla ei ole enää mahdollisuutta vaihtaa ehkäisyä, kun oikein mikään ei sovi. Täytyy ehkä miettiä ihan piuhojen katkaisua vaikka olenkin vasta 25. Tosin mulla on taustalla sairaus. No joo meni ohi aiheen, pahoittelen. Tsemppiä sinne päin!

      • sinnekin!

        Kiitos!!
        Se on niin totta, että jos lääkärille tai hoitajalle (olen itsekin..) sanoo, ett finnit häiritsee, ni satavarma vastaus on, ettei tilanne nyt niin paha ole. Joo-o, kyllähän se toki aina vois olla pahempikin.


    • kohta ex-pilleristi

      Moikka! Minua kiinnostaisi myös tietää, kuinka hormonikierukasta tulee finnejä ja tasaantuuko iho hormonitoiminnan tasaantuessa. Olen ei-synnyttänyt kolmekymppinen ja aikaisempi ehkäisymuoto e-pillerit. Nyt iho on ihan hyvässä kunnossa, mutta pillereistä on tullut kaikenlaisia sivuvaikutuksia. Olen vaihtamassa hormonikierukkaan.

      Murrosikäisenä iho oli aika kaameassa kunnossa. Onkohan nyt odotettavissa samankaltainen kukintakausi? Kertokaapa kokemuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe