huom!

oonko ainut jolla vihertää ja kellertää hiukset vesiputkien johdosta? : ) mul on blondatut hiukset ja on ruvennu pikkuhiljaa ottaa päähän tää viher/keltasuus hiuksis..joten vinkkinne on todella tervetulleita : ) mkten saatte vihreyden ja keltasuuden pois hiuksistanne? kotikonstein? entä parturiainein? kiitos vaivannäöstä!
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siihen on jotain hiusten kirkastus ainetta... kysy kampaamosta lisää.

Äänestä
  • kanssa olen minäkin aikoinaan elänyt, joten tiedän tunteen. Vaaleat hiukset imevät myös ilman saasteet itseensä, joka myös vaikuttaa tuohon sävyyn. Osta kampaamosta kahta shampoota: syväpuhdistava (jolla peset vaikka kerran viikossa. puhdistaa syvältä ja poistaa veden epäpuhtaudet) ja silver shampoo (sisältää sinistä pigmenttiä, joka taittaa keltaisuutta. sillä voit pestä vaikka joka päivä, niinkuin itsekin teen). Nyt on golldwell tuonut markkinoille vaaleiden hiuksien omat shampoot ja hoidot. Tähän sarjaan kuuluu mm. hiuksiin jätettävä sininen hoitoaine. Itse en ole vielä kokeillut mutta luulen sen olevan hyvää. Oma tukkani kun aina tahtoo kellertää, pesen joka päivä silver shampoolla ja annan sen vaikuttaa noin 5 minuuttia ennen huuhtelua. Hiukseni pysyvät hyvin kirkkaina ja vaaleina :)

    Äänestä

  • miza kirjoitti:

    kanssa olen minäkin aikoinaan elänyt, joten tiedän tunteen. Vaaleat hiukset imevät myös ilman saasteet itseensä, joka myös vaikuttaa tuohon sävyyn. Osta kampaamosta kahta shampoota: syväpuhdistava (jolla peset vaikka kerran viikossa. puhdistaa syvältä ja poistaa veden epäpuhtaudet) ja silver shampoo (sisältää sinistä pigmenttiä, joka taittaa keltaisuutta. sillä voit pestä vaikka joka päivä, niinkuin itsekin teen). Nyt on golldwell tuonut markkinoille vaaleiden hiuksien omat shampoot ja hoidot. Tähän sarjaan kuuluu mm. hiuksiin jätettävä sininen hoitoaine. Itse en ole vielä kokeillut mutta luulen sen olevan hyvää. Oma tukkani kun aina tahtoo kellertää, pesen joka päivä silver shampoolla ja annan sen vaikuttaa noin 5 minuuttia ennen huuhtelua. Hiukseni pysyvät hyvin kirkkaina ja vaaleina :)

    täytyypä koittaa : ) silver shamppoota olen käyttänyt nyt viimeiset 6 kk. mut seuraavaks haen sen syväpuhdistavan : ) kiitos vastauksista!

    Äänestä

ei ole itselläni kokemusta asiasta, mutta olen kuullut, että kun peset blondattuja hiuksia:
saattaa kellertymisen syy olla siinä että pesuvesi on liian kalkkista.

Äänestä

Et todellakaan ole ainut ongelmasi kanssa:) keltasuuden saat pois hopeashampoolla jolla voit pestä joka päivä tarvittaessa. Tai sitten esim. Goldwellin 10V vaahdolla. Kuten varmaan tiedät violetti taitaa keltaisuutta. Vihertävyyttä voi saada pois syväpuhdistavalla shampoolla jota voit tehdä kotona mut shampoo täytyy olla kampaamosta esim Redken. Mut suosittelisin et kävisit tekemässä liikkeessä metallin poiston. Onko sulla kupariputket kotona???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marilyn kirjoitti:

oonko ainut jolla vihertää ja kellertää hiukset vesiputkien johdosta? : ) mul on blondatut hiukset ja on ruvennu pikkuhiljaa ottaa päähän tää viher/keltasuus hiuksis..joten vinkkinne on todella tervetulleita : ) mkten saatte vihreyden ja keltasuuden pois hiuksistanne? kotikonstein? entä parturiainein? kiitos vaivannäöstä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu