nyt saivat pitkän nenän

Hyvä GM

nyt saivat venäläiset pitkän nenän! GM on perumassa Opelin myyntiä Magnan johtamalle ryhmittymälle, jossa jäljet johtavat sylttytehtaalle venäjälle ja GAZiin päinb.

Eivät saaneet venäläiset toista kertaa Opelia! Ensimmäisellä kerralla Opel vietiin raudalla ja aseilla sodan jälkeen. ja tuloksena oli piikkinokka Mosse ja sen seuraajat.

ja nyt oli tarkoitus Opelin tieto ja osaaminen viedä jo toistamiseen, tällä kertaa kanadalaisen bulvaanin kautta ja öljyrahoilla. Onneksi GM älysi pelin ja puhaltaa sen poikki.

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vietävää!

      Ei ole mitään sellaista osaamista tai tietoa, jota Venäjällä ei autojen valmistamisessa olisi. Hyvin useita länsiautoja valmistetaan Venäjällä ja venäläiset itsekin käyttävät länsimaisia komponentteja omien merkkiensä valmistuksessa. Esimerkiksi ruiskutusjärjestelmät, virtalaitteet jne.

      Opelin kaupassa on kyse markkinaosuuksista ja myyntiverkostosta. Opelilla ei ole olemassa mitään sellaista osaamista, jota ei olisi jo maailmanlaajuisesti.

      • hyvä GM

        paitsi että itänaapurin nykyinen tietotaito on sitä että venäläiset toimivat kokoonpanotehtaana. Ei valmiiden palikoiden kokoonpanemisessa mitään suurta tiedettä ole.

        Venäläisten oma osaaminen ja sen taso/tason puute sekä resurssit näkyy niissä merkeissä ja malleissa jotka ovat heidän omaa suunnittelua. Vaikka niissä sitten onkin läntisiä osia kuten vaikka Ladan polttoaineensuihkutus.

        Täysin eri asia on ne merkit ja mallit joissa he toimivat läntisten mallien kokoonpanijoina. Näitä jälkimmäisiähän löytyy BMWstä alkaen ja Opeliakin on jo vuosia koottu Venäjällä.

        Jos se olisi antanut venäläisille tietotaidon niin miksi Opel pitäisi vielä ostaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      431
      2874
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      18
      2404
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2215
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      121
      1900
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      248
      1614
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      206
      1246
    7. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1230
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1193
    9. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1178
    10. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1095
    Aihe