nyt saivat venäläiset pitkän nenän! GM on perumassa Opelin myyntiä Magnan johtamalle ryhmittymälle, jossa jäljet johtavat sylttytehtaalle venäjälle ja GAZiin päinb.
Eivät saaneet venäläiset toista kertaa Opelia! Ensimmäisellä kerralla Opel vietiin raudalla ja aseilla sodan jälkeen. ja tuloksena oli piikkinokka Mosse ja sen seuraajat.
ja nyt oli tarkoitus Opelin tieto ja osaaminen viedä jo toistamiseen, tällä kertaa kanadalaisen bulvaanin kautta ja öljyrahoilla. Onneksi GM älysi pelin ja puhaltaa sen poikki.
nyt saivat pitkän nenän
2
460
Vastaukset
- vietävää!
Ei ole mitään sellaista osaamista tai tietoa, jota Venäjällä ei autojen valmistamisessa olisi. Hyvin useita länsiautoja valmistetaan Venäjällä ja venäläiset itsekin käyttävät länsimaisia komponentteja omien merkkiensä valmistuksessa. Esimerkiksi ruiskutusjärjestelmät, virtalaitteet jne.
Opelin kaupassa on kyse markkinaosuuksista ja myyntiverkostosta. Opelilla ei ole olemassa mitään sellaista osaamista, jota ei olisi jo maailmanlaajuisesti.- hyvä GM
paitsi että itänaapurin nykyinen tietotaito on sitä että venäläiset toimivat kokoonpanotehtaana. Ei valmiiden palikoiden kokoonpanemisessa mitään suurta tiedettä ole.
Venäläisten oma osaaminen ja sen taso/tason puute sekä resurssit näkyy niissä merkeissä ja malleissa jotka ovat heidän omaa suunnittelua. Vaikka niissä sitten onkin läntisiä osia kuten vaikka Ladan polttoaineensuihkutus.
Täysin eri asia on ne merkit ja mallit joissa he toimivat läntisten mallien kokoonpanijoina. Näitä jälkimmäisiähän löytyy BMWstä alkaen ja Opeliakin on jo vuosia koottu Venäjällä.
Jos se olisi antanut venäläisille tietotaidon niin miksi Opel pitäisi vielä ostaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968549
- 454210
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371478- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341189Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121160Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29827