ei ruokaa viiden jälkeen-dieetti :D

onkos kukaa kuullu tälläsest?
Jos syö aamupalan ja päiväruuan, eikä tietenkää mitää herkkui, ja sit viien jälkee on syömättä ni eihän se mitenkään vaarallista voi olla? :o
telkkaris tuli tosta yks päivä ja joku oli laihtunut 6kg olikohan se kuukaudessa
No kuitenkin, ja jos spinningissä kävisin kerran viikossa ja lenkillä silloin tällöin(ehkä 3 kertaa viikos?)
Ja sit lihaskuntoliikkeit tekisin pari kertaa viikos kans.
Onko epäterveellistä tai jotain?
8762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itse olen ainakin kuullut/ymmärtänyt että kyseinen dieetti voi olla toimiva vain niillä, joilla on aikaisemmin ollut taipumusta iltanaposteluun tai mässäilyyn. Tuskin siis toimii semmoisella, jolla päivän syömiset painottuu päivään. Tämä kuulostaa mielestäni ihan järkeen käyvältä.

Jos kuulut kyseiseen porukkaan, jonka heikkous on juuri iltasyöminen, niin dieetti voi toimia ainakin alussa hyvinkin. Jos taas et kuulu, niin sitten on vain muutettava koko päivän ruokailutottumuksia.
Tsemppiä! :)

Äänestä
  • no kyl tulee yleensä illal syötyy. oon yleensä ollu koko päivän syömättä ja illal sit syönny jotaa raskast ruokaa, ja joskus herkkujaki jku telkkarin ääres oon ollu /:
    Eli voisinpa vaikka kokeilla tota !

    Äänestä

  • hennnnna kirjoitti:

    no kyl tulee yleensä illal syötyy. oon yleensä ollu koko päivän syömättä ja illal sit syönny jotaa raskast ruokaa, ja joskus herkkujaki jku telkkarin ääres oon ollu /:
    Eli voisinpa vaikka kokeilla tota !

    Kuten itsekin olet huomannut, iltasyöpötys tulee aina silloin, kun on ollut päivän syömättä tai vähällä ravinnolla. Kokeilepa syödä päivällä enemmän, niin eiköhän iltakin silloin ole helpompi. Jos käyt nukkumaan esimerkiksi klo 23, tarvitset normaalin kotiintuloruuan ("päivällisen" tai miksi sitä kukin sanookin) lisäksi vielä iltapalan.

    Sinänsä laihtumisen kannalta on aivan samantekevää, mihin kellonaikaan ruoka syödään. Ruuan kokonaisenergiamäärä on ratkaiseva, jos ruuasta saa energiaa vähemmän kuin sitä kuluttaa, laihtuu, söi sitten mitä tahansa tai milloin tahansa.

    Äänestä

tämän viikon "ei viiden jälkeen mitään syömistä"vain vettä juonut:)olen sellainen iltasyöppö,aina mutustelemassa jotain,on kyllä toiminut ainakin näin alkuun,ja vielä sellainen huomio että aamuisin on helpompi herätä,raskas olo on tipotiessään,,näin jatkan!

Äänestä
  • Olen itse täs elämäntapamuutoksen kourissa pudottanut iltasyönnin vähään. Ei varmaan kannata olla kokonaan syömättä, näläntunne on liikaa ja häiritsee nukkumista. Nälkäjaksot voi tehdä hyvää, mutta niillä on vaikutusta mielentilaan.

    Jos juo vaikka vettä ruoan tilalle, yöksi seuraa kramppeja natriumin liuetessa plus joutuu käymään kusella paljon. Muutenkin kannattaa vedenjuonti rajoittaa 2 l päivä, 2,5 l salipäivinä, muuten siinä alkaa mennä sittem kaikkea tarpeellista mukana.

    Mu olen huomannyt että köyhät iltapalat, kuten tomaatti,kurkunpätkä jugurttidipillä, kevytjugurtti, näkkileipä paprikassiivuilla, noin 100 gr terttu viinirypäleitä ovat mainioita nälänviejiä, joten illalla menee jotain edellämainituista, Joskus syön myös päiväruokaa eli hieman kalori/rasva/hydraattipitoisempaa, mutta sitten todella vähän.

    Nää siis mulla menee näin, et kuuden jälkeen alan syödä kevyen välipalan aina silloin kun on nälkä. Lopetan ne siinä 21 aikaan ja menen nukkumaan 22-0.30.

    Etna on et on ihan hyvä fiilis, kevyt olo mennessä nukkumaan, ei kuseta yöllä, rauhallinen uni jne. aamulla raas hyvä mieli.

    Äänestä

lähtenyt käyntiin(ei mitään viiden jälkeen dieetti)kas kummaa 1,5kg lähtenyt pois nesteitä/tai mitä lie?olen syönyt normaalisti päivisin, enkä mitään diettiruokaa,aivan tavallista kotiruokaa, ja tehnyt 6km kävelylenkin ,ja hyvältä tuntuu,olen yllättynyt miten helppoa tämä on,sopii minulle täydellisesti,ehkä ei kaikille,napostelu on saatu kuriin"ihanaa"miksi en kokeillut tätä aiemmin kun olen kaikki dieetit kolunnut läpi!

Äänestä
  • kuuden jälkeen, keho on siihen jo tottunut ja tulee ihan kamala olo (raskas ja väsynyt kun herää aamulla) jos joutuukin syömään jossain tuon ajan jälkeen.

    Äänestä

  • grhajka kirjoitti:

    kuuden jälkeen, keho on siihen jo tottunut ja tulee ihan kamala olo (raskas ja väsynyt kun herää aamulla) jos joutuukin syömään jossain tuon ajan jälkeen.

    Mä taas en syö enää ollenkaan ja ihmeekseni olen alkanut laihtua voi voi kun on kauheaa... toisaalta on aika kevyt olo jo hyvinkin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hennnnna kirjoitti:

onkos kukaa kuullu tälläsest?
Jos syö aamupalan ja päiväruuan, eikä tietenkää mitää herkkui, ja sit viien jälkee on syömättä ni eihän se mitenkään vaarallista voi olla? :o
telkkaris tuli tosta yks päivä ja joku oli laihtunut 6kg olikohan se kuukaudessa
No kuitenkin, ja jos spinningissä kävisin kerran viikossa ja lenkillä silloin tällöin(ehkä 3 kertaa viikos?)
Ja sit lihaskuntoliikkeit tekisin pari kertaa viikos kans.
Onko epäterveellistä tai jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu