Hyssälän (kesk.) RASISTISET lausunnot

Liisa Hyssälä ei näköjään olekaan mikään HYYSÄLÄ. Opiskelijat shokeeraantuivat hänen lausunnoistaan, se on taas kriisiterapian paikka.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009082610138585_uu.shtml
12167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Selkeästi rasismia, ja siksi saa linnaa ja sakkoja. Ensi vuonna otettava "opiskelemaan" 500.000 afrikkalaista lisää...

Äänestä
  • opiskelijoiedn pidä maksaa lukukausimaksut täällä? Meillehhän se on ilmaista.

    Äänestä

  • ulkomaalaisten kirjoitti:

    opiskelijoiedn pidä maksaa lukukausimaksut täällä? Meillehhän se on ilmaista.

    kaikki on ilmaista..

    Äänestä

Jos ottaa kantaa ulkomaalaisten opiskelijoiden määrään.

Äänestä

Suomi kouluttaa ulkomaalaisia opiskelijoita ilmaiseksi. Ja suomalaiseen tapaan heille halutaan tarjota ja näyttää kaikkein parasta ja hienointa mitä on.

Huippukoulutuksen saatuaan opiskelijat poistuvat maasta tieto-taitoineen.

Kauaa ei tarvitse suomalaisten viedä huipputeknologiaa tehtäväkisi halvalla ulkomailla, ei. Suomalaista tuotekehitystä ei enää tarvita, kun osaajat tältäkin saralta löytyvät omasta takaa suomalaisten kouluttamina.

Äänestä

Yksi vieraskielinen ryhmässä teettää valtavasti lisätyötä opettajalle. Materiaali sinänsä on useasti jo englanninkielistä yliopistoissa, mutta muuta yksityisopetusta ja opastusta tulee melkoisesti. Tunteja kuluu paljon. Ei opettajille anneta lisäaikaa tähän valmistautumiseen ja tekemiseen, joten lisätyö on poissa suomenkielisiltä opiskelijoilta.

Yksi ulkomaankielinen opiskelija ryhmässä voi viedä yhtä paljon opettajan aikaa kuin koko muu ryhmä yhteensä.

Opettajalta saattaa sujua englaninkielinen luennointi melko moitteettomasti, mutta sen seuraaminen ei välttämättä ole yhtä helppoa suomenkieliselle opiskelijalle. Olettavasti kuitenkin opettaja pystyisi antamaan enemmän ja opiskelija saamaan enemmän, jos voisivat käyttää omaa äidinkieltään.

Äänestä
  • eli tykkäävät hyysätä tummaihoisia.

    Äänestä

  • demareita kirjoitti:

    eli tykkäävät hyysätä tummaihoisia.

    Omakohtaisia kokemuksia on paljon.

    Monenmoista ongelmaa on ollut.

    Erikoisiakin tilanteita on tullut kulttuurisista eroista johtuen.

    Opiskelija ei aina esim. ole pitänyt sopivana, että häntä opettaa nainen.

    Äänestä

Pistäis se vähän vauhtia opintoihin.

Muumaalaisilta maksu vois olla isompi, ja Eu:n ulkopuolisilta reilusti isompi.

Äänestä

välillä ikuisia opiskelijoitakin ;)))))))))
Hyssälä ei juuri saa kuitenkaan sympatioita miltään suunnalta. Kova täti hankkimaan vihamiehiä joka suunnasta, koska tyrkyttää kukkahattu ajatuksiaan joka välissä.
Kyllä siitä herjaus syyte tulee, ei voi mitään täti nyt. Se tekee kutaa ;)))))))))

Äänestä

saada vihamielisyyttä ulkomaalaisia vastaan.

NIIN, miksei suomalaiset pääse yhtä halvalla ulkomaille yliopistoihin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuohuttavat. kirjoitti:

Liisa Hyssälä ei näköjään olekaan mikään HYYSÄLÄ. Opiskelijat shokeeraantuivat hänen lausunnoistaan, se on taas kriisiterapian paikka.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009082610138585_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu