Tuntemianne huippusoittajia?

No koska ollaan klassisen puolella niin jätän muut kategoriat nyt sivuun. Ajattelin rohkeasti tiedustella arvon palstalaisilta, että keitä tunnettuja soittajia tunnette tai olette tunteneet elämänne aikana?

Itse tunsin lapsuudessa pianisti Kari Tikkalan, joka voitti muuten vuosia sitten Maj Lind pianokilpailun. En ole Tikkalan tulkintoja juurikaan kuunnellut, mutta muistelen ihastuneeni hänen tavastaan tulkita Bachia. Hifilehdessä arvosteltiin kerran Tikkalan levytys jota en ole kuullut.
111000
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tässä tulee väkisinkin mieleen kapellimestari/viulisti Jan Söderblom. Uskomaton tunteiden viestittäjä.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Öh, tarkoitin avauksellani keitä tunnette henkilökohtaisesti. Mutta jos ymmärsit asian niin ja vastauksessasi tarkoitit sitä, niin ok=)

    Äänestä

  • Holbein kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Öh, tarkoitin avauksellani keitä tunnette henkilökohtaisesti. Mutta jos ymmärsit asian niin ja vastauksessasi tarkoitit sitä, niin ok=)

    Niin... tunnen hänet siis.

    Äänestä

  • Tjej kirjoitti:

    Niin... tunnen hänet siis.

    Hienoa=)

    Äänestä

En taida tuntea henkilökohtaisesti yhtäkään valtakunnalliseen kuuluisuuteen noussutta muusikkoa. En kuitenkaan malta olla kertomatta pikku tarinaa.

Kuulin useampi vuosi sitten aamulla radiouutisista oopperalaulaja, baritoni Jorma Hynnisen saaneen professorin arvonimen. Kuinka ollakaan, arvon professori käveli suoraan minua vastaan vielä samana päivänä Helsinki-Vantaan lentoasemalla! En malttanut olla lausumatta: "Herra Professori! Saanen näin tuntemattomana kadunmiehenä esittää onnitteluni tuoreen arvonimen johdosta!"

Hämmästynyt ilme, joka suli hetkessä vapautuneeseen hymyyn ja kiitoksiin.

Äänestä
  • No menköön nuo sattumanvaraiset kohtaamisetkin läpi tässä kyselyssä=) Kiitos kertomuksesta.

    Itselleni on tapahtunut vastaavia, mutta kyseiset kuuluisuudet eivät ole klassisen musiikin edustajia, joten jätän siksi mainitsematta. Yhden voin mainita jonka kanssa tuli vaihdettua pari sanaakin: Juha Mieto=)

    Äänestä

Olen tavannut Maria Callasin unissani, lasketaanko sitä ?

Äänestä
  • persekärpänen.

    Äänestä

Harrastajamuusikkona tunnen joitakin huippusoittajia ja olen tavannut vielä useampia, mutta mielestäni kaveruuteen kuuluu, ettei tälläisillä palstoilla kehuskella "minä tunnen sen ja sen kuuluisuuden".

Äänestä
  • Koko avaus ja muut juttuni kirjoitettu muutaman promillen tilassa joten anteeksipyyntö. En kylläkään mitenkään yrittänyt kehuskella vaan muistelin menneitä ja siitä koko juttu lähti alulle, mutta "humalatilassa" suhteellisuus ja sopivuusasiat menee helposti överiksi.

    Unohtakaa koko juttu=)

    Äänestä

Kyllähän noita tosiaan on muutaman vuoden ammattiopiskelujen aikana tullut todella kovan luokan soittajia tutuiksi... Ja sellasia myös jotka on ehkä suomalaisille oudompia, mut pesee kyllä Kari Tikkalan maailmalla mennen tullen.. Puhun nyt lähinnä vaskisoittajista, joita tunnen todella kovia aika moniakin.
Ja Hynnisen Jormaa ollaan puhallinbändillä säeastetty parilla keikalla ja on toki muitakin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Holbein kirjoitti:

No koska ollaan klassisen puolella niin jätän muut kategoriat nyt sivuun. Ajattelin rohkeasti tiedustella arvon palstalaisilta, että keitä tunnettuja soittajia tunnette tai olette tunteneet elämänne aikana?

Itse tunsin lapsuudessa pianisti Kari Tikkalan, joka voitti muuten vuosia sitten Maj Lind pianokilpailun. En ole Tikkalan tulkintoja juurikaan kuunnellut, mutta muistelen ihastuneeni hänen tavastaan tulkita Bachia. Hifilehdessä arvosteltiin kerran Tikkalan levytys jota en ole kuullut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu