Ostin puhelinmyyjältä bambusukat ja täytyypä sanoa että en enää laita puuvillasukkia jalkaan, aika jännä materiaali kun oikeasti pitää jalat kuivina ja ilmavina. Onko muilla kokemusta bambumateriaalista, käyttäsin mielellään vaikka lakanoissakin jos löytyisi :)
bambusukat
17
7166
Vastaukset
- FrozenCorpse
Tulee ensin mieleen, että minkä kustannuksella näitä bambutuotteita tehdään? Viedäänkö pandoilta viimeisetkin ruoat ja tuhotaanko näiden tuotteide eteen miten paljon sademetsiä? Mieluiten ensimmäiseksi selvittäisin tällaiset seikat ennen ostamista.
- ...
Ei viedä pandoilta ruokaa suusta :) En kyllä yhtään muista, että mistä tuon luin, mutta siinä se selitettiin, että on kyse ihan eri bambusta.
- ...
Löytyypi markkinoilta bambukangasta niin saa itse ommella mitä mieli tekee :)
http://www.myllymuksut.com/kankaat-bambukankaat-c-17_58.html
http://verkkokauppa.planeetta.net/epages/Planeetta.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Pompoli/Categories/Erikoiskankaat
http://www.pikku-aurinko.fi/index.php?c=12
http://www.kangastukku.com/?pg=98&page=Group&nimi=Bambut - pettynyt2
Minä en milloinkaan enää ole minkäänlaisessa yhteistyössä Bamboo Courluxin kanssa lopun elämäni aikana ja varoitan kaikkia pysymään erossa ko. firmasta. Jos myöhästyt 1 euron maksusta, tulee myöhästymissakkoja. Maksoin mielestäni jonkun 27 Eur laskun, mutta edelleenkin se 1 euro oli maksamatta.
Viimeisin noteeraus oli 50 eur perintäkuluineen 1:n euron sukasta, jonka suhteen luulin laskujen maksamisen olevan kunnossa.
Ensinnäkin nämäkin sukat myytiin suoramarkkinointiperiaatteella, eli minulle myytiin 1 euron sukkia tunkeutumalla elämääni kännykkääni soittamalla. Kokemus oli sen verran huono, että jatkossa en osta mitään ns. suoramarkkinoinnin kautta.- 14+3
Laitoin vastauksen tämän pettynyt2 nimimerkin viestiin myös toiseen ketjuun, joten suora kopio viestistäni.
Itse tilaan tuolta sukkani, kun ovat olleet kestäviä ja mukavan pehmeitä.
Tutustumispaketti oli ja on yhä 1€/pari ja nyt on ehtinyt jo pari pakettia tulla.
Laskuthan yleensäkin kannattaa maksaa ajallaan, niin ei tule ylimääräisiä kuluja. Taitavat olla höpötystä tuollaiset 27€ laskut tai sitten olet näpytellyt väärän viitenumero tai jotain. Oma laskuni on neljästä parista ja postikuluista 17.80€
Nettisivuilta http://www.bamboobycourlux.com/fi löytyy myös aivan selvät vastaukset täälläkin esiin nousseisiin kysymyksiin kohdasta "Kysymyksiä & vastauksia". "Kestotilauksen" voi siis peruuttaa milloin vain, mutta se peruutus kuitenkin pitää tehdä, jottei sukkia enää tulisi. Sama homma se on nykyään lehtien yms. kanssa, jos puhelinmyyjältä tilaa.
Kirjauduinpa vielä ihan tuonne Bamboo By Courluxin sivuille ja sielläkin on kohta, josta voi perua jäsenyytensä.
1. Kirjaudu sisään asiakasnumerollasi/nettikoodilla (tiedot löytyvät laskusta)
2. Valitse "Kysy asiakaspalvelulta"
3. Valitse "Eroaminen jäsenyydestä"
4. Valitse kohta "4. haluatko peruuttaa koko jäsenyytesi?"
5. rasti ruutuun "Haluan peruuttaa kerhon jäsenyyteni" ja paina lähetä (en tiedä pitääkö tuohon laittaa sähköpostiosoitetta, kun en ole aikeissa omaa jäsenyyttäni perua)
Sitten niitä, joiden elämään puhelinmyyjät häikäilemättömästi yrittävät tunkeutua suosittelen suoramarkkinointikielto tai salaista numeroa, molemmista löytyy rutkasti tietoa vaikkapa hakukone Googlea käyttämällä. - Ilman saumaa
ne bambusukat voi ostaa suoraan kaupasta. Ei siihen nettiä tarvita. Pyydä kyläsi kauppaa
tilaamaan jos ei muuten valikoimissa ole. Minä ainakin sain ne helposti miesten sukkahyllystä.
- Pandamon
Joo, mulla on kanssa bambusukat ja ne on seka kestavat etta mukavan viileat - eivat "lahmaanny" edes kuumalla kelilla!
Olen ostanut myos bambupyyhkeita ja kylpytakin suomalaiselta Greenstonelta (www.greenstonestore.com), joka myy 100% orgaanisesta bambukuidusta tehtyja kylpy- ja kodintekstiileja. Ne on vahan hintavia, mutta pyyhkeet on mulla olleet jo 2 vuotta kaytossa ja vielakin tulee pesusta kuin uutena. Kylpytakki on myos aivan ihana, pehmea eika nuhjaannu.
Ja pandat eivat syo 'sinibambua' - eli sita bambulaatua mista bambukuitu valmistetaan, joten ei huolia! Luin muuten myos etta Greenstone on nyt myos hakemassa Pirkanmaan ymparistopalkintoa kun ovat niin luonnonmukaisia ja ekoja!
Kannattaa katsoa!- pyyhkeet kestävät
"Ne on vahan hintavia, mutta pyyhkeet on mulla olleet jo 2 vuotta kaytossa ja vielakin tulee pesusta kuin uutena."
Minun puuvillapyyhkeet otin vanhemmiltani kun muutin 15v sitten omilleni, ja nekin ovat aina pesun jälkeen kuin uusia. Ei ole sentään tarvinnut ikinä ostaa pyyhkeitä.
Onko pyyhkeisiinkin jo iskenyt joku suunniteltu kuluminen (YLEn hehkulamppuhuijas-dokumentin mukaisesti), vai mikä siinä on kun pitäisi ostella jo uusia pyyhkeitäkin, ja vaivaisen 2v käytön jälkeen voisi todeta kestäväksi? - lllll..
Bambusukkia kokeiltu, todettu etteivät hiosta yhtä paljon kuin muut sukat. Kestivät myös pesun kutistumatta.
Myöskään alusvaatteita ei tarvitse vaihtaa helteellä niin usein kun pitkät housut ovat hengittävät.
- bambaleijaa
kaupasta saa bambusukkia..tosin monet kutistuvat liikaa pesussa.
Sitten ostin keväällä sellaiset käsineet puutarhakäyttöön ja NE ON MUUTEN HYVÄT.Maksoi noin 3e. - Bamboo sucks
Underwear by Courlexin ja Bamboo by Courlexin ovet business, jossa perintäkirjeillä vedätetään asiakkaat maksamaan.
Kirjatkaa kaikki firmaan liittyvää ylös, nauhoittamaa asiakaspuhelut, ottakaa kuvakaappaukset firmaan lähettämistänne asiakasviesteistä.
Älkää tilatko heiltä mitään!
Laittakaa postia jos teitä on huijattu, ilmoitetaan vaikka kuluttajaviranomaisille kerralla:
[email protected]. - Bambusukat huijausta
Underwear by Courlexin ja Bamboo by Courlexin ovet business, jossa perintäkirjeillä vedätetään asiakkaat maksamaan.
Kirjatkaa kaikki firmaan liittyvää ylös, nauhoittamaa asiakaspuhelut, ottakaa kuvakaappaukset firmaan lähettämistänne asiakasviesteistä.
Älkää tilatko heiltä mitään!
Laittakaa postia jos teitä on huijattu, ilmoitetaan vaikka kuluttajaviranomaisille kerralla:
[email protected]. - Anonyymi
Täältä onneksi saa laadukkaita bambusukkia ilman vippaskonsteja:
https://www.sukat.com/sukat/naisten-sukat/naisten-bambusukat/
https://www.sukat.com/sukat/miesten-sukat/miesten-bambusukat/ - Anonyymi
Ihan uskomattoman tuntuiset jaloissa, todella pehmeät. Jotenkin älyttömän hyvän tuntuiset. Ennen en tykännyt edes pitää sukkia, ne ahdisti. Mutta näitä en haluaisi riisua edes nukkuessani. Eivät kiristä nilkkoja lainkaan. Sain lahjaksi äidiltäni joka oli tilannut kenties puhelin myyjältä.
Mutta en uskalla laittaa höyryohjelmaan pesukoneessani. Laitan muut sukat 40C LG:n höyrytoiminto. Mikä on steam-toiminnon-lämpötila?!!
N-from-here - Anonyymi
Sain myös äidiltäni lahjaksi bambusukat, jotka hän oli ostanut https://www.sukat.com verkkokaupasta. Todella ihanat sukat, suosittelen!
- Anonyymi
Bambua on käsittääkseni saatavilla myös sukkahousuina. Onko kellään kokemuksia bambusukkiksista?
- Anonyymi
On esim cobuksella , kärkkäisellä , bambu tai viscoosisukkahousut. Ohuet, hengittävät ja lämpimät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3964410Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1201698- 1351474
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731243Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721057Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151056Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise13989- 38940
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään61932- 65921