ruotsinkieli ja joulurauhajulistus

miksi ihmeessä ruotsin kieltä tuputetaan joka paikkaan vaikkei sitä kukaa ymmärräkkää saameahan suomes toisena kielenä pitäs puhua ne sentäs ovat alkuperäiskansa niitähän täs pitäis kunnioittaa niiltähän on ryöstetty oma maa
2160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Takaisin niille omat mantus, jos sulla on muutama hehtaari.

Äänestä

Näetkö ruotsin kielen sitten uhkana suomen kielle? Pelkäätkö, että kohta joulurauha julistetaan pelkällä ruotsin kielellä? Kyllä se suomenruotsi on uhanalaisemmassa asemassa kuin suomi.

Kielilain mukaan suomen virallisia kieliä ovat suomi ja ruotsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumma kirjoitti:

miksi ihmeessä ruotsin kieltä tuputetaan joka paikkaan vaikkei sitä kukaa ymmärräkkää saameahan suomes toisena kielenä pitäs puhua ne sentäs ovat alkuperäiskansa niitähän täs pitäis kunnioittaa niiltähän on ryöstetty oma maa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu