loma ajan palkka vain tuntityössä?

siis eikö kk palkkalaisella tule muuta kuin normaali kk palkkla loma-ajalla. ennen olin toises dirfmas tuntitöissä ja sain noin 1.5xlomaajan palkan vaikak ei ollut ätdet lomat. ny lomarahat tulee kyllä kuten ennenki.
1825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Loma-ajan palkka on lakisääteinen eli saat sen kuten ennenkin. Lomaraha (ent. lomaltapaluuraha) sen sijaan on työehtosopimusriippuvainen, eikä sitä kaikki siis saa ja ne jotka saavat, saavat sen perustuen erilaisiin määräyksiin. Katso omasta TES:stäsi miten asia omalla työpaikallasi on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


546hh kirjoitti:

siis eikö kk palkkalaisella tule muuta kuin normaali kk palkkla loma-ajalla. ennen olin toises dirfmas tuntitöissä ja sain noin 1.5xlomaajan palkan vaikak ei ollut ätdet lomat. ny lomarahat tulee kyllä kuten ennenki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu