Netissä on paljon laskureita, joissa voi katsoa paljonko oma kalorinkulutus on esim. 60min kävelylenkillä. Jos laitan nilkkapainot jalkaan ja merkitsen painokseni painoni nilkkapainojen kera, antaako laskuri silloin luotettavan tuloksen paljonko kulutus on nilkkapainojen kanssa tehdyllä lenkillä?
nilkkapainot
bullukka
2204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei nuo laskurit anna koskaan täysin luotettavaa tulosta, lähinnä suuntaa antavaa. Sykemittarin luvut ehkä lähinnä oikeaa tulosta, jos se on sellainen johon voi merkitä pituuden, painon jne.
kannattaa sitä kävelyä harrastaa vaikkei laskisikaan kaloreita.
Saatat ehkäistä sillä diabeteksen.
Liikunta on ehkä mukavampaa kun ymmärtää, että kaikki se on oman hyvinvoinnin parantamista. Harvoin kevyt liikunta edes tiputtaa painoa kovinkaan nopeasti ja se saattaa syödä motivaatiota.
Mutta siis, pelkkä liikunnan lisäys ja voit pelastaa itsesi diabetekselta ja siihen liittyviltä muilta sairauksilta.
Jätä myös sokerit pois niin kyllä se siitä. Älä myöskään ota tilalle laittijuomia, jotka ovat lähinnä lisäaineita. Vesi on parasta.