Lääninhallitukset: Vanhustenhoidossa paljon puutteita!

Keväällä esitetyt epäilyt vanhustenhoidon puutteista ovat osoittautumassa todeksi. Lääninhallitusten tekemien selvitysten mukaan vanhuksia sidotaan peteihin, heitä teljetään lukkojen taakse, he eivät pääse vessaan, kärsivät riittävän ravinnon puutteesta, kaatuilevat ja saavat paikoin liikaa lääkkeitä.

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/09/laaninhallitukset_vanhustenhoidossa_paljon_puutteita_985216.html
4189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

asiaa aletaan puhumaan ja tehdään selväksi TOTTA on.

Osa totuutta jätetään vielä kertomatta Nimenomaan hoitajien tahallinen sadismi.

Äänestä

Tämähän on ollut tiedossa jo vuosia omaisilla ja muillakin tahoilla jotka asiaa vähänkään ovat seuranneet. Eikö sitä ole aiemmin uskottu? Vai miksi siihen ei ole puututtu.
Hyvin on vain niillä vanhuksilla jotka ovat suht terveitä ja joilla on omaisia jotka pitää vanhuksen puolta.
Yksinäiset vanhukset ovat heitteillä. Mihin tämä säästäminen ja ahneus johtaakaan.

Äänestä

Hoidettavia asukkaita on hoitajaa kohti aivan liikaa, kun ehtisi saada aamupesut tehtyä ennenkuin aletaan antaamaan vanhuksille lounasta, syötettävät vievät paljon aikaa, mutta hoitaja saa istahtaa siksi aikaa kun syöttää vanhuksen. Onhan se totta ettei hoitajalla ole aikaa jutella vanhuksen kanssa kuin vähän aikaa toimien/ syöttämisen/ hoitojen yhteydessä, mutta yritän parhaani. Meillä ei todellakaan lääkitä liikaa, tuntuu hullulta ettei kipeälle vanhukselle saa kipulääkettä tarpeeksi, päivällä torkahtavalta vanhukselta otetaan unilääke pois. Yksin saa hoitaa kaikki jotka vähänkin pystyy, ja voimat riittävät, vuodepotilaita hoidetaan onneksi yleensä kaksin. Ei meidän työpaikalla ole pitkiä kahvi ja ruokataukoja, kahvi juodaan alle 10 minuutissa, syödään jos ehitään noin 20 minuutissa samalla keskustellaan hoidoista ym. asukkaiden asioista, kun "kentällä" ei ehdi. Työ ajat ovat käsittämättömät: aamua, iltaa, pätkää ja yötä, oman elämän järjestäminen kysyy mielikuvitusta, esimerkiksi vapaita viikonloppuja on tosi harvoin, iltavuorosta tullaan pääsääntöisesti aamuvuoroon. Työ tahti senkun kiihtyy hoidettavat lisääntyy, mutta ei hoitajat. Lomautuksilla kunta "säästää" , hoitajan selkänahasta sekin otetaan ja taas vähemmän aikaa vanhukselle. Tämä työ on taistelua vanhuksen ihmisarvon puolesta, ja tuntuu että kun ei anneta edes mahdollisuutta tehdä työtään hyvin, niin kannattaako edes jatkaa tätä työtä. Haluan kiittää kaikkia teitä omaisia jotka käytte vanhuksenne luona, vaikka vain kädestä pitämässä ja juttelemassa. Toivoisin todella, että hoitoalalle saataisiin lisää työpaikkoja ja hoidon laatu samalla paranisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kamalaa kirjoitti:

Keväällä esitetyt epäilyt vanhustenhoidon puutteista ovat osoittautumassa todeksi. Lääninhallitusten tekemien selvitysten mukaan vanhuksia sidotaan peteihin, heitä teljetään lukkojen taakse, he eivät pääse vessaan, kärsivät riittävän ravinnon puutteesta, kaatuilevat ja saavat paikoin liikaa lääkkeitä.

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/09/laaninhallitukset_vanhustenhoidossa_paljon_puutteita_985216.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu