Mesegallup:
Jutteleeko sinun mesekamut sinulle usein? Kuinka suuri osa?
Mietin vaan että jos joku ei juttele mulle ni tarkottaako se ettei sitä kiinnosta mun seura ja jutut myöskään livenä?
Oletko sinä livenä ihan kaveria sellaisille joille et mesessä juttele?
Onko sinulla erikseen mesekamut ja livekamut?
Jutteleeko sinun mesekamut sinulle usein? Kuinka suuri osa?
Mietin vaan että jos joku ei juttele mulle ni tarkottaako se ettei sitä kiinnosta mun seura ja jutut myöskään livenä?
Oletko sinä livenä ihan kaveria sellaisille joille et mesessä juttele?
Onko sinulla erikseen mesekamut ja livekamut?
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli ensinnäki oon menny poistaan kaikki sellaset joitten kans ei tullu yhtään mitään sanaa vaihdettua ja muutenki jotka ei ollu ikinä paikalla, tosin siinä on menny vahingossa muutama sellanenki jonka en ois halunnu lähtevän, siis ku menin tumpelona torjuun samalla. ja yleensä juttelen vaan näitten vakioitten eli kavereitten kans tai sitte en jaksa jutella ollenkaan, se ihan riippuu mutta eihän sitä nyt aina tarvi äänessä olla ja hullunmyllyksihän se silloin meniski.
sielä myös kai 4 sellasta joita en oo livenä nähny mutta muuten kyllä jokuset sanat vaihtanu joskus sillon tällön ja ne on myös ihan vakiokamaa mitä paikallaoloon tulee. on pyytäny kaveriksi facebookkiin jne., harmi vaan etten sitä osannu käyttää.
tulee halvemmaksi mesessä keskustella kuin soitella
Murehdin vain kun eräs henkilö vaikuttaa livenä kiinnostuneelta, mutta mesessä hän ei aloita koskaan keskustelemaan... Tarkoittaako se ettei hän halua olla kanssani tekemisissä?
Meillä on kyllä taustalla vuosia sitten sattuneita sotkuja, jotain väärinkäsityksiä mesekeskusteluista.
ei mulla oo ku kaks ihmistä mesen yhteystiedoissa (jos mulla enää ees on koko meseä koneella) välillä aina poistan ja asennan uusiks ja taas poistan... En tykkää siitä yhtään, enkä juttele mesessä ikinä.
Kaverit on puhelimen muistissa ja sähköpostiyhteystiedoissa.
Mun mielestä mesekaveruus ei ole mitään kaveruutta.
Kyl oikeiden kavereiden kanssa kommunikoidaan muilla tavoin (ellei nyt toinen oo vaikka ulkomailla tms silloinhan tuo mese varmaan ihan ok).
Mut en tie sit, voisko mese jollakin olla niin tärkee, et se korvais muut yhteystavat kavereiden kanssa vallan kokonaan?
Aika harvoin tulee juteltua mesen välityksellä.. Enemmän tulee hihkastua, että nähäänkö missä ja milloin ja sitten ollaan jo puhelimessa juttelemassa asiasta. Mulla ei ole erikseen mesekavereita, en harrasta semmosta ollenkaan ja koska mese on mulle niin henkilökohtainen, en ihan ketä tahansa sinne yhteystietoihin huoli. Sitä varten mulla on email joka on vähemmän virallisempi jos joskus satun bongaamaan ihmisen, jolle sen haluan antaa ja josta toivon kuulevani jotain :)