Lähetin valitusajan ulkopuolella (n. puoli vuotta myöhässä) verovalituksen, ja pari päivää sitten tuli vastaus että valitusta ei käsitellä, koska verovalitus tuli myöhässä. Kannattaako ja miten tuosta voisi valittaa tuosta päätöksestä? Pystyykö jotenkin perustelemaan, että tulli joutuisi käsittelemään valituksen. Siirtoluvista sain muuten silti rahaa takaisin, jopa 14 euroa :D Korkojakaan kuulemma tuosta ei saa, sillä siihen raja on 17 euroa (yllätys yllätys). Eli mitä tehdä? Luovutanko? Taistelenko?
Autoverovalitus ongelmia
ihmettelijä..
6367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä taas nähdään, miten tärkeää on pitää jutut auki. Tulli keplottelee ja yrittää saada mahdollisimman suuren osan jutuista vanhenemaan. Ihan sama, mistä valitatte, kunhan juttu pysyy auki, niin palautuksia tulee taasisena virtana laittomasti viedyistä rahoista.
Hallinto-oikeuteen vapaamuotoinen purkuhakemus alkuperäisestä autoveropäätöksestä .... Kyllä ne siellä(kin) koh pian ryytyy , koska purkuhakemuksia alkaa kohta satamaan enemmänkin..
Joutuuko tuollaisen itse kustantamaan? Tulli oli vastineessaan kirjoittanut, että kukin vastaa omista oikeuskustannuksistaan, kun olin vaatinut heitä korvaamaan mahdolliset oikeudenkäyntikulut.
Eli jos valitan hallinto-oikeuteen, niin joudunko itse maksumieheksi?
Mitä kautta valittamalla sait siirtoluvista rahaa takaisin?
Siis valitin niistä samalla kun jätin tuon normaalin autoverovalituksenkin.
Tee vapaamuotoinen purkuhakemus KHO:n. Mahdollisuus tehdä max 5 vuotta vanhoista päätöksistä.
Perustele se esim EYT:n päätöksillä.