Olen siivoojana eräässä pienessä firmassa (n. 15 työntekijää). Alkukesällä saimme
palaverissa tietää että syksyllä on tulossa pakkolomat jos kukaan ei halua siirtää lomia myöhemmäksi kesään ja näin kävikin.
Pari viikkoa sitten saimme lapun että kaikilla alkaa pakkolomat työn vähyyden vuoksi eli toistaiseksi ja jos töitä tulee niin sitten kutsutaan takaisin.
Mnä aloitin ensimmäisenä pakkoloman ja kerkesin olla 2 päivää poissa kun sitten olinkin jo loppuviikon töissä.
Tämän viikon olen sitten ollut sairaslomalla flunssan ja kuumeen takia.
Tänään tuli postissa kirje että minut lomautetaan ensi viikon alusta lähtien TAAS! Oikein vai väärin?
Siis kirje tuli minulle 10.9 mutta paperi on päivätty 7.9, eikös lomautuksesta täydy ilmoittaa 14 vrk ennen?
Meillä sovelletaan Pamin kiinteistö ja siivousalan TES:iä, mutta tästä vihkosesta en löytänyt mitään lomautuksesta.
Sen tiedän että yksi työntekijä on ollut lomautettuna tämän viikon ainakin.
Onko oikein että minut taas lomautetaan työn vähyyden vuoksi, koska meitä akkoja on töissä se 15 ja ketään muita ei vielä ole, muuta kuin tämä yksi minun lisäkseni vasta lomautettu?
Voiko että lomautus johtuu siitä että olen raskaana ja aion jäädä tämän vuoden lopulla vasta äitiyslomalle?
Uudelleen lomautettuna...
Lomautettu77
0
370
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838