Miten se autovakuutus taas menee - auto- vai henkilökohtainen?

Vakuutukset ja niiden ehdot

Anteeksi kun kysyn näin tyhmiä, mutta kysyn kuitenkin.

En ole omistanut omaa autoa vuosiin, joten on mennyt vähän ohitse näiden ajoneuvo- ja vakuutuslakien muutokset/nykytila. Ifin ja parin muun yhtiön sivuja tihrailin, mutta en löytänyt vastausta kysymykseeni.

Eli jos tilanne on tämä: Auton omistaja on vanha äitini, joka asuu toisella paikkakunnalla. Minä yritän pitää muorista huolta ja estää häntä ajamasta esim maanteillä ja varmasti tässä vuoden sisään myös kauppaan ja takaisin. Kaikille meille se ajokortista luopumisen paikka tulee.
Muorilla on liikennevakuutus, eli käsittääkseni vain ne pakolliset ja auto vanhaa, 1990-luvun mallia, mutta täysin OK toimiva ja riittävä kulkuneuvoksi. Ajoneuvovakuutuksen olemassaolosta en tiedä, luultavasti ei ole uusittu vuosiin.

Nyt minä Muorin lapsena haluan hoitaa tuolla samalla autolla auton omistajan kuljetukset kauppaan ja asioille, kesämökille. Korvaako vakuutus jos tulee jokin kolari, vaikka minä en ole auton omistaja? Eli siis vastapuolen vahingot?
Liikennevakuutus nämä käsittääkseni korjaa?
Entä, jos nyt haluaisin vähän laajentaa vakuutusta ja ottaa lisäksi ajoneuvovakuutuksen.
Onko sillä jotain eroa, että en ole kuljettajana auton omistaja? otetaanko se liikennevakuutus Muorin nimiin vai minun nimiin, vai varoiksi molempien? Jos oletetaan, että auton omistajakin vielä ajaa sillä pieniä lenkkejä kaupungissa.

Vakuutusyhtiöiden sivuilla kun jauhetaan vain ja ainoastaan "auton omistajasta", ei sanaakaan muista kuljettajista.

3

5743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikennevakuutusvelvollisuus on auton omistajalla, sama velvollisuus koskee myös ajoneuvon haltijaa. Eli jos sinun nimeäsi ei ole mainittu ajoneuvon omistuspapereissa, et voi vakuutusta omiin nimiisi ottaa. Eikä silti kannatakaan sillä muorilla on ehkä enempi bonuksia kuin sinulla. Voit valtakirjalla hoitaa Muorin vakuutusasioita, jos sellaisen häneltä saat.
      Liikennevakuutus korvaa syyttömän osapuolen henkilö ja esinevahinkoja ja omia henkilövahinkoja. Eli jos ajoneuvossa on vain pakollinen liikennevakuutus ja vika on oma ei liikennevakuutuksesta omaa autoa paikata. Kuljettalla ei ole väliä.
      Ajoneuvovakuutus koostuu omaisuus ja varallisuusvakuutusturvista, joita voit auton ikä ja tyyppiluokituksen mukaan valita vapaasti. Autovakuutus tulee perinteisesti omistajan tai haltijan nimiin. Eikä sitä käytännössä muiden nimiin tehdäkään, vaikken nyt kuolemaksenikaan muista sille perustetta.
      Korvaus ajoneuvon omaisuusosista maksetaan aina omistajalle esim lunastustapauksissa.
      Otat mummon mukaan vakuutusyhtiöön, ensin hänen kanssaan keskusteltuasi vakuutustarpeesta ja siitä kuka koko lystin maksaa ja miten, sitten sovitte yhtiön kanssa käytännöistä. Esim. Muori otta vapaaehtoisen vakuutuksen ja sinä maksat muorille, jotta laskut tulee hoidettua.
      Ajoneuvon nykyinen vakuutusturva selviää vakuutuskirjasta, joka postitetaan vähintään kerran vuodessa kotiin.

      • Vakuutukset ja niiden ehdot

        Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta.
        Eli pidetään Muorin nimi papereissa, kun hän on auton omistaja ja vakuutusten haltija.
        Ja varsinainen kuljettaja on sitten erikseen, eikä liity suoraan vakuutuksiin.


    • tervehdys ..

      Sekä liikennevakuutus että autovakuutus (kasko) ovat täysin autokohtaisia. Ei ole merkitystä kuka sillä ajaa.
      Toisin on esim. USA:ssa, jossa vakuutus on henkilökohtainen.

      Vakuutuksenottaja on Suomessa auton omistaja tai mikäli auto on muun kuin omistajan hallinnassa, niin vakuutuksenottaja on pääsääntöisesti haltija.

      Mikäli sinä pääasiassa ajat teidän "muorin" autolla, voisi muori (omistaja) merkitä autorekisteriin sinut autonsa haltijaksi. Tällöin vakuutusmaksut voisivat tulla sinun nimellä. Tällä ei sinänsä liene muuten merkitystä, paitsi ellei muori halua maksaa autovakuutusta. ei muuta kuin vakuutus hänen eli auton omistajan nimiin. Et itse tarvitse mitään vakuutusta sen takia, että ajelet muorin autolla. Täysin teidän keskinäinen asia, minkälaisia vakuutuksia autossa on.

      Sinänsä saattaa olla kyseenalaista ottaa 90-luvun autoon kaskoa ja etenkin, jos autolla ajellaan etupäässä satunnaisia kauppareissuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3928
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1011
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      884
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      871
    Aihe