Kertokaapas te jotka olette suhteessa ulkomaalaisen kanssa.
Olen kuullut monelta taholta, että ulkomaalainen kun perustaa kuppilan Suomessa hänen yrityksensä ei tarvitse maksaa arvonlisäveroa kahteen(2) vuoteen.
Pitääkö paikkansa?
Olen kuullut monelta taholta, että ulkomaalainen kun perustaa kuppilan Suomessa hänen yrityksensä ei tarvitse maksaa arvonlisäveroa kahteen(2) vuoteen.
Pitääkö paikkansa?
Vastaukset 98
Vanhimmat
Leijonanosa ulkomaalaisen pitämistä pizzerioista vaihtaa omistajaa juuri ennenkuin 2 vuotta on täynnä.Yleensä uusi omistaja on vielä hiljattain suomeen saapunut serkkupoika intiasta,turkista tms...
Osa aloittaa uuden bisneksen täällä,osa palaa kotimaahansa elää siellä herroiksi(rakennuttaa talon...) suomessa vuolemallaan rahalla.
Tiedän myös pari tapausta jossa entinen omistaja on jäänyt töihin uudelle omistajalleen(on saattanut olla kulissikauppa vain verojen välttämiseksi).
Kuppilan ulkomaalainen omistaja pystyy myös värväämään henkilökuntaa ulkomailta,oleskeluluvan saamista helpottaa tuntuvasti on osoittaa työpaikka hakijalle.
Starttirahoista,palkkatuiesta jne en tiedä.
Kun kaikki tapahtuu tiukasti lain kirjainta noudattaen,virkavallalla ei ole mitään syytä huomauttaa suomalaista yrittäjää sorsivasta käytännöstä.
Pieni positiivinen asia on muutamat tietämäni ulkomaalaisen omistamat yritykset ovat palkanneet suomalaisen tiskin taakse.Mietin noin pari sekuntia miksi niin ja oma johtopäätökseni on näin;
Asiakkaat löytävät tiensä helpommin kuppilaan jos baarimaijana on silloin tällöin suomalainen ojentamassa tuoppia eikä aina kulttuurinrikastaja.
Yhteistä näissä tapauksissa on suomalainen tekee äärimmäisen harvoin ilta ja viikonloppuvuoroja(ne lisät ne lisät...)
Suomalaistyöntekijät ovat pirun kallista ja huonoa porukkaa! Ensinnäkin heille pitää maksaa älyttömiä summia tyhjänpäiväisestä yksinkertaisesta työstä, esim myyntityöstä tiskin takana, josta selviää älyvapainkin tyyppi! Mutta silti palkan pitää olla suomalaisen tason mukainen eli jotain 2500euroa! Siitä työnantaja maksaa vielä verot sun muut! Ja mitähän se suomalaistyöntekijä sitten tekee? Heti, kun silmä välttää, lähtee pidennetylle kahvitauolle, käy tupakkatauolla joka hemmetin viiden minuutin välein, lorvii ruokatunnilla (no kun piti ostaa sitä ja tätä-selityksellä...), ja heti ensimmäisen työviikon jälkeen alkaa penätä virallisten kesälomien ja muiden lomien perään!!! SIIS KIITOLLISUUTTA SIITÄ, ETTÄ ON TYÖTÄ EI OLE TIPPAAKAAN!!! Ja jos työnantaja ei ole koko ajan niskaan hengittämässä, työtäkään ei tehdä, sitä vain istuskellaan ja maleksitaan, surffaillaan netissä ja pelataan nettipelejä!
Siinä niitä suomalaisia työntekijöitä! - Niitä oli minullakin, mutta ei ole enää eikä tule!
vain rajattuihin töihin koska lähes aina heidän kielitaitonsa on todella heikko.Sitäpaitsi tummaihoisen palkkaaminen on riskialtista jos mies laiskottelee hänen laittamisensa kilometritehtaalle ei niin mutkatonta.Värillinen ulkkis voi haastaa yrittäjän käräjille syyttäen häntä rasismista ja tähän vedoten kiristää isot erorahat.
Jollain isolla siivousfirmalla jotka maksavat todella paskaa palkkaa kansalaisuudesta riippumatta toki on varaa tähän ja maksaa ukolle tarvittaessa kertakorvauksena 3 kuukauden palkka ei tunnu heidän kassassaan yhtään missään.
Ne värilliset joita on tullut raksalla nähtyä vuosien varrella eivät ole olleet sen ahkerampia tai laiskempiakaan kuin suomalaiset.Lähes jokainen uusi duunari paahtaa 110 lasissa parit ensimmäiset viikot ja sen jälkeen veltostuu hieman(jotkut enemmänkin kansalaisuudella ei väliä).
Selviääkö mamusi vaikka olisi kuinkä älykäs yksinkertaisesta myyntityöstä huonolla kielitaidolla?Jos tiskin takana on viisi sanaa suomea osaava afrikkalainen ehkä yrittäjän kannalta parempi maksaa parempaa palkkaa sille älyvapaalle asiakaspalvelua osaavalle suomalaiselle joka varmistanee tyytyväinen asiakas tulee uudestaankin.
Olen ollut ravintolapäällikkönä. Työntekijöissä oli suomalaisia ja ulkomaalaisia. Pienellä porukalla vedettiin älytöntä asiakasmäärää. Ainoa työntekijä, joka aiheutti hankaluuksia, oli irakilainen muslimi. Tämä hemmo käytti uskontoaan hyväksi ja aina ramadanin tullen häipyi pyllistelemään omalle tauolleen! Ja kiireisimpään lounasaikaan!!! Ja loppujen lopuksi, jätkä ryyppäsi itselleen lopputilin. Ramadanin aikana kun ei voi päivänvalon aikaan juoda, niinpä tämä tyyppi ryyppäsi kaiket yöt, aamuun asti.
Monelle ulkomaalaiselle ei mene jakeluun, että töissä pitää olla ajoissa. Varsinkin afrikkalaiset, niiden pitää moikata kaikki kadulla vastaantulevat kaverit ja kysyä aina samat luritukset!
Kyllä suomalaisten työmoraali on kuitenkin parempaa luokkaa.
Tiedätkö mihin lakiin tämä etu perustuu?
Kiinnostaa tietää :)
Tämä etu nimittäin vääristää kilpailuetua! Ei suomalainen aloittava yrittäjä saa noita etuja. Se jos mikä on syvältä anuksesta!
Siinäpä hyvä esimerkki siitä, että jos on vikaa työntekijöissä, niin on taatusti työnantajissakin. Kukapa haluaisi moisella asenteella varustetun työnantajan leipiin? Työntekijän kun pitäisi ilmeisesti olla nöyrä ja pohjattoman kiitollinen työpaikastaan. Ja omista oikeuksistaan jos pitää kiinni, niin paska mikä paska. Ihan perinteinen orja on tällaisen työnantajan ihannetyöntekijä. On se hyvä,että ulkomailta tulee halpatyövoimaa, minkä kautta voidaan polkea palkkoja ja muita työehtoja Suomessa yleisemminkin. Voi vähän heikompilahjaisempikin yrittäjä kannattamattomine yritysideoineen pärjätä.
Tähän on tultu. Kukkahattutätit haluaa aina vaan lisää maahanmuuttajia. Ihan sama heille, onko nämä muuttajat edes luku-kirjoitustaitoisia.
Ei jaksa enää ymmärtää tämän maan päättäjiä. Mitä ihmeellisempiä porsaanreikiä löytyy laista ja asetuksista. Kuten tämä ulkkisten alvietu!!!
Lisää vaan ulkkiksia niin suomalaiset ravintolayrittäjät saa laittaa työntekijöitä pihalle ja laput luukulle.
98% ulkomaalaisomistuksessa olevista pizzerioista yms. baareista käyttää pimeää työvoimaa.
monet eivät puhu hyvää suomea, joten jää mysteeriksi, miten ne esim. firman paperihommat hoitaa. ehkä suomalaiset vaimot? työtä ne kyllä tekee. lähes kaikki vetää 12-14 tuntisia työpäiviä. yhdellä vapaapäivällä viikossa. vuodesta toiseen.
toi on ihan totta kyllä. ite oon ollu monta vuotta rav.alalla, ja tiedän tän jutun. ja sit ku ei saa edes ilta- eikä sunnuntailisää..
tosi on joka sana!!
kun sen opettaa. Mun firmassa lähtee pihalle jos alkaa sairastelemaan. Ei kiinnosta vaikka joutuu maksamaan 2 - 4 kuukauden palkan. Syynä olen käyttänyt, etten pidä tyypistä. Kolme on pantu menemään. Ensimmäinen malliksi ja ne kaksi muuta kun ei uskonut, että lähtö tulee. Nyt meillä ei sairastella, jos tulee räkätippa nenästä, vain jos ollaan oikeasti kipeitä, ei olla rokulissa, ei myöhästellä jne.
Mä en ota ketään töihin. Mun äijät ottaa. Porukalle tulee tulokseen sidottu kevätbonus. Kaikille sama suhteutettuna työtunteihin. Mä en enää potki ketään pihalle. Ei tarvitse. Porukka pitää huolen, ettei ketään peesaile niitten bonuksia, kaikki joutuu tekemään töitä. Perheteatterit, firman yleisurheilukilpailut, muu ulkoilupäivä, päälle kunnon sapuskat ja sauna, muttei saunailtoja. Huoltotöitä, kun ei ollut tilauksia, palkallisia tietysti.
Äijät tekee töitä, firma tekee tulosta, mulle tulee rahaa, ykskään äijä ei aja romulla autolla.
Älkää tulko puhumaan työmiehen oikeuksista. Työmiehen "oikeudet" tulee vitun kalliiksi firmalle ja sitä myöten tuntuu äijien lompakossa. Ja kyllä ne vaimotkin alkaisi marista, kun ne teatterimatkat jäisi tekemättä.
no siis onko oikeesti yhtään pizzeriaa joka tekis lainmukaista ja täysin rehellistä työtä.. no haloo..
niinpä. ei varmaa ookkaan. eihän niitä koskaan keretä kunnolla tarkistamaankaan. ja jos kerettäis, niin joku korso-koivukylä-kerava alue jäis kokonaan ilman pizzerioita =) hahahh...
aahhahhaa, toi oli hyvä...hahhaaaa..
no siis mä tunnen hkoht. neljä, ketä on pizzerioissa duunissa, niin kyl nää jutut on ihan totta...
Pizza kebab lätty vaihtaa usein nimeään, mutta sama porukka siellä pyörii.
Olen nähnyt kun tuossa alakerrassa harjoittavat elinkeinoaan. Milloin on Ränäz, milloin Suzan, milloin Jahuz ja milloin mikäkin. Apurahoja juoksee, koska valtiovalta suosii maahanmuuttajien työllistämistä. Verot jää kyllä maksamatta heti sen jälkeen kun pitäisi maksaa, nimi vaihtuu silloin. Ja uusi remmi taas päälle, kahdeksi vuodeksi. Tekisi mieli antaa ilmi moinen roistotyyli. Eihän mua uskottaisi vaan, pidettäisiin suvaitsemattomana ja jopa rasistina!? Hassua!
niinpä...kokeilepa huvikseen kysyä jostai pizzeriasta pimeätä duunii, vaik tarjoilijana tai kokkina - niin takuulla saat työtä heti.
eikö kukaan nyt niitä pizzeristejä saa kuriin...
no ei... nehän käärii kunnolla pimeätä rahaa täällä, sit ostelee kotimaassaan taloja autoja ja veneitä...
juu... tos yhes paikas keravalla kuukaus sitten vaihtui omistaja... onnea vaan uudelle omistajalle. vanha omistaja muutti takaisin turkkiin, eläkepäiviä viettämään, uudessa talossa meren rannalla...
rakentaa välimeren rannalle niin komean palatsin kuin haluaa.
Se kantaa minulle kotiin pitsaa 5-6 eurolla ja vaikka jouluna tai juhannuksena.
Enpä jaksa olla kateellinen.
niinpä... kyllä ne työtä tekee ku hevoset...
nii.. eikä oo kuullutkaan sunnuntai- ja pyhälisistä ja iltalisistä... saati palkallisesta lomasta tai sairaslomasta... mee mihin tahansa pizzeriaan ja kysy näistä, niin ei yksikään pizzanpaistaja pysty siihen vastaa mitään, ku ei tiedä..
toi on kyl ihan totta!
ex-poikaystäväni on ollut 3 vuotta töissä, eikä koskaan saanu mitään lisiä yms.... ja se on kuulemma ihan normaalia pizzeria-hommissa...
toi on ny normaalia, eikä yllätä ketään...
ohhoh! nyt kyl haluan jonneki pizzeriaan töihin! mäkin haluun auton, veneen ja talon!!
saako pizzanpyörityksestä tosiaan niin paljon fyrkkaa..
saa.
ei oo legendaa, vaan totta.
haluan perustaa pizzerian.
joo, mäki haluun talon ja veneen turkissa :) hahhahaa
menkää ny kaikki pizzerioihin ja pubeihin töihin. kyl niitä riittää kaikille...
siis takuulla riittää. kattokaa vaikka korso tai joku kerava - joka kadulla on 5 pizzeriaa ja pari baaria...uskomatonta...
kriisi iskee joka paikkaan... paitsi juottoloihin ja pizzerioihin... molemmissa käydään enemmän kun on joku kriisi.. :)
haha, toi on ihan oikein sanottu... kriisi, tai ei kriisi, tai vaikka kolme kriisiä - suomalaiset juo, ja syö kebappia...
ja turkkilaiset vaan rikastuu ja rikastuu...
niinpä, mutta me suomalaiset rakastamme kebappia ja krapula-pizzoja..
meidän pihalla olevaan pizzeriaan monen vuoden aikana kertakaan ei ole tullut ketään terv.tarkastajaa eikä muitakaan...
meidän naapurissa olevassa pizzeriassa työntekijät eivät edes puhu kunnolla suomea!! miten ne läpäis hygienia - sun muut testit - on kyl arvoitus mulle...
joo, meilläkin Korsossa ku soittaa ja haluaa tilaa pizzan himaan, langan toisessa päässä ei ymmärretä mitä sä edes haluat... :(
siis sama juttuhan on 90% pizzerioissa. tulee sukulaisia töihin mitkä ei puhu mitään kieliä, osaa vaan pizzaa tehdä, sekin likaisilla käsillä...
siis nää pizzeria-jutut on vanha uutinen. on ollut samanlaista jo montakymmentä vuotta...
nii.. ja niitä kuitenkin avataan koko ajan lisää, ja henkilökunta puhuu huonompaa ja huonompaa suomea... keravallakin on yks paikka, siel on yks nainen omistaja, se nyt puhuu aika hyvää suomea (ei kuitenkaan läheskään täydellistä), mut ne muut työntekijät - siel on 3 tai 4 turkkilaista - ne ei siis puhu melkein yhtään! sit ku niiltä kysyy jotai, ne vaan seisoo siin suu auki ja silmiä pullistellen - eikä ymmärä mitää...
siis miten ne voi olla töissä ravintolassa / baarissa / pizzeriassa, asiakaspalvelu-työssä siis... puhumatta suomea??? ja kuka niille ne kaikki paperihommat ja sopimukset ja tilaukset ja muut hoitaa sitten??
suomalaiset vaimot ja tyttöystävät.
siitä en tiedä miten ne kaikki läpäisee hygienia-testin...
vaikka on siihenkin erilaisa tapoja olemassa..
karkastukseen vaan kaikki pizzeriat ja juottolat, missä on tummia töissä..
nii.. ei ne huumeita myy eikä mitään, mutta veroja kiertää ihan jokainen.
niinpä. se on ny ihan normaaal!
siis yhtään pizzeriaa ei ole mikä ei veroja kiertäis!
niinpä. hyvä suomi. nostakaa vaan lisää veroja.
haluan pizzeria-työntekijäksi!! miten sinne pääsee?
mee keravalle.
joo! siel saa!
violettiiiii...violettiiii.... hahahaaaa...
no miten violet nyt liittyy tähän?
no esim siten, että siel työntekijät vetää 12-13-tuntisii päivii. onko normaalia?
on.
ja sit saa varmaan viel jotai 60 eur käteen illan lopussa, niinkuin yleensä aina...
hehheh... no täs vantaallaki saa saman verran... hehheh..
varmasti joka paikassa. miksei viranomaiset saa niitä kiinni? sitä ihmettelen..
koska paikkoja on joka nurkassa viisi, ei ne kerkee...
tiedän aika monta tollasta paikkaa korsossa..
siis niitä on muuallakin. joku myyrmäki tai malmi - täynnä!
no arvaapa espoossa.
suomessa ei rikastu rehellisellä työllä. sen ovat turkkilaiset yms. oivaltaneet.
no oivaltaa sen kyl suomalaisetkin...
siis ei takuulla rikastu!
kaikki turkit ja kurdit joita tunnen ovat pimeesti duunissa
no en ny sanois että kaikki, mut jotai 80%..
mä sanoisin että 70%
no sehän ei oo mitään uutta :) :)
joo... tiedetään... itekin oon ollut..
mullakin on monta tuttua, jotka vetää 13-14 tuntisia päiviä, ja saa jotai 60-70 eur käteen päivän päätteessä...
joo, meill naapurin kuski on niinku koko päivän töissä, saa jotai viiskymppii käteen...
siis tää on vanha juttu. on ollut jo monta monta vuotta...
näyttäkää ees yks rafla mikä ei lakeja kierrä...
ei oo sellaisia..
niinpä...varmaa 97%...n
suomessa rehellisellä työllä ei koskaan rikastu...
tunnen yhen egyptiläisen, tulee töihin 08 aamulla, lähtee 01 yöllä... saa jotai 60 e päivässä...
heei! mä tunnen muutaman turkkilaisen, ne tekee ihan samaa!!!
tääll malmill on intialaisia vaikk kuinka paljo, nii niillä on ihan sama juttu..
tää tapahtuu koko suomessa.
niinpä. varmaan joka toisessa pizzeriassa...
miksei kukaan niitä tarkista??
no ku ei kerkiää!!
joo... tuusulassaki on yx lounaspaikka, siel yks kurdi töissä, ei puhu ees suomenkieltä, puhumattakaan siitä että puhuis englantia tai saksaa tai jotai muuta..... mitäs luulet, läpäiskö hygieniapassi-testin?
varmaan joo... kurdi-kielellä... noh, sama homma on noilla kiinalaisilla / vietnamilaisilla..
niinpä... ei niitä kukaan vahdi...
ja keravalla on yks juottola lidlin vieressä, joka myy ihmisille niin kauan että ne konttaa sielt himaan... onkohan kukaan siel alkopassin saanut... että tietäis milloin ei enää saa tarjoilla...
joo!!!!!! niill on se söpö turkkilainen kuski...ja pieni ruma nainen kassalla, joku nelikymppinen, pukeutuu ku joku teini...kuulemma paikan pomo... puhuu kieltämättä aika huonoa suomea ravintolan omistajaksi...
nii joo, se lidlin vieressä oleva "ravintola"... joo ravintola tosiaan... lähiöjuottola se on!
mitäs sitt timantti? työntekijät vaihtuu viikottain...
joo! korson helmi! =) hahahahaaa....
toi ei oo viel paha, tulkaa tikkurilaan kattoo...
tai hakunilan!! =)
siis selvähän se on, pizzerijoiden ja baarien työntekijöistä puolet tekee pimeää työtä..