Eikö teitä VHH-laisia vituta

kun ette saa syödä grilliltä ranskalaisia? On meinaat paikkakunnallani loistavat perunat! Olen vuosia syönyt, en ole lihava eikä kolesteroliilla pilattu! Hiilarit näköjään pitääkin mut hoikkana, tietenkin vältän vaarallista eläinrasvaa.
18279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Antti kehoittaa heitä käyttämään energiansa nettikirjoitteluun jotta kirjamyynti kohenisi. Eikä VHH.lainen joudu tilanteeseen jossa pitäisi mennä grillille, he ovat jo nukkumassa siinä vaiheessa, päiväohjelma ei salli moisia sattumia, ruoka-aika on se mikä se on ja kun sitä sopivaa ruokaa ei saa kuin kotona niin ei siinä juuri vaihtoehtoja ole.

Äänestä
  • Attelin, et itse Veijo-poikakin pissais housuihin jos saa hyvää.. Pelkästä grillin hajustakin.

    Äänestä

Miksi vituttaisi?
1. Ne ei maistu hyvälle transrasvoineen.
2. Ne on todella epäterveellisiä tärkkelyksineen ja transrasvoineen.

Äänestä
  • Nämä poikamiehet ei dieetillä pullistele, jos vahingos löytäisikin neitosen.

    Äänestä

  • Räystäspääsky kirjoitti:

    Nämä poikamiehet ei dieetillä pullistele, jos vahingos löytäisikin neitosen.

    Olen ollut kohta 20 vuotta naimisissa.

    Äänestä

Hyvin, hyvin harvoin tulee käytyä grillillä. Ehkä kerran kuukaudessa. Viimeksi muutama viikonloppu sitten sunnuntaina. Kyllä minä otin kebabin ranskalaisilla, ja nautin niistä suunnattomasti. En kuitenkaan tee kotona enää ranskalaisia, tosin eipä ne koskaan maistu samalta uunissa kuin grilliltä :)

Ei VHH tarkoita, että on kieltäydyttävä aina kaikista hiilihydraateista aina, ikuisesti ja joka tilanteessa, vaikka jotku näin luulevatkin. Mikä elämä se sellainen on, joka on täynnä tiukkoja rajoituksia ja kieltoja? Ei muutama ranskalainen silloin tällöin tapa, eikä kaada terveellistä elämäntapaa.

Äänestä
  • ette pelkää tätä kuuluisaa diabetestä.

    Äänestä

  • Räystäspääsky kirjoitti:

    ette pelkää tätä kuuluisaa diabetestä.

    Isäni molemmilla vanhemmilla todettiin aikuisdiabetes, isälläni taas verensokerit ovat normirajojen yläpäässä, joskin alle rajan. Lääkärit ovat silti huolissaan, että hänelläkin saattaisi olla kakkostyypin diabetes. Äidin puolen serkullani on ykköstyypin diabetes eikä lainkaan omaa insuliinituotantoa. Perintötekijät siis puhuvat minua vastaan, en silti pelkää diabetestä. Tulee jos on tullakseen, mitäpä tuota suremaan?

    Itse pyrin elämään terveellisesti ja pitämään itsestäni huolta, unohtamatta elämän pieniä nautintoja. En minä pode huonoa omatuntoa satunnaisista ranskalaisista, kakuista tai pitsoista, miksi pitäisi?

    Äänestä

  • Tavallinen nainen kirjoitti:

    Isäni molemmilla vanhemmilla todettiin aikuisdiabetes, isälläni taas verensokerit ovat normirajojen yläpäässä, joskin alle rajan. Lääkärit ovat silti huolissaan, että hänelläkin saattaisi olla kakkostyypin diabetes. Äidin puolen serkullani on ykköstyypin diabetes eikä lainkaan omaa insuliinituotantoa. Perintötekijät siis puhuvat minua vastaan, en silti pelkää diabetestä. Tulee jos on tullakseen, mitäpä tuota suremaan?

    Itse pyrin elämään terveellisesti ja pitämään itsestäni huolta, unohtamatta elämän pieniä nautintoja. En minä pode huonoa omatuntoa satunnaisista ranskalaisista, kakuista tai pitsoista, miksi pitäisi?

    Perintötekijät ovatkin huolestuttavampi kun hiilarit. Kyllä ihmisen kuuluisi joskus pullankin kahvin kanssa ottaa.
    yks pulla ei tee kestään diabetes alttiutta.

    Äänestä

  • Räystäspääsky kirjoitti:

    Perintötekijät ovatkin huolestuttavampi kun hiilarit. Kyllä ihmisen kuuluisi joskus pullankin kahvin kanssa ottaa.
    yks pulla ei tee kestään diabetes alttiutta.

    "Itse pyrin elämään terveellisesti ja pitämään itsestäni huolta, unohtamatta elämän pieniä nautintoja. En minä pode huonoa omatuntoa satunnaisista ranskalaisista, kakuista tai pitsoista, miksi pitäisi? "

    "yks pulla ei tee kestään diabetes alttiutta."

    Täysin idioottimaisesta aloituksesta huolimatta onnistuvat jotkut samaan mukaan asiallistakin tekstiä.

    Äänestä

  • Räystäspääsky kirjoitti:

    Perintötekijät ovatkin huolestuttavampi kun hiilarit. Kyllä ihmisen kuuluisi joskus pullankin kahvin kanssa ottaa.
    yks pulla ei tee kestään diabetes alttiutta.

    Tämä selkäongelma, joka minulla on, esiintyy myös tädilläni. Toisella tädilläni taas on aivan yhtä matala - huimausta aiheuttava - verenpaine kuin minulla. Huonot geenit näiden osalta, minkäs sille voi.

    On kuitenkin eri asia ottaa silloin tällöin pullaa, suklaata, ranskalaisia, sipsejä jne. kuin syödä joka päivä huonosti ja voida sen takia huonosti. Itse söin eilen pitsaa, mutta oli kyllä väsynyt ja turvonnut olo illalla. Eli eipä tee mieli syödä niin kovin usein, vaikka hyvähän se pitsa oli :)

    Äänestä

En missään tapauksessa haluaisi syödä "grillillä". Täytyy olla melko yksinkertainen, jos haluaa syödä vanhassa, elintarvikkeeksi kelpaamattomassa transrasvaa tihkuvassa saastassa paistettua, teollisesti esikäsiteltyä, ylisuolatua Puolalaista pakasteperunaa! Ja vielä ylihintaan! Muutenkaan heikon elintarvikehygienian omaavalla junttien nitriitti- transrasva- teurasjätteen syöttölässä ruokailu ei kyllä ainakaan meikäläiselle ole mikään kulinarismin ilmentymä, joten kaada itsellesi vaan!

Äänestä

Kun elämä on pelkkää rajoitusta ja pyörii pelkästään dieetin ympärillä, se saneloee kaiken mitä tekee ja milloin eikä joka ikistä asiaa pitää tarkastella sen mukaan miten se laihduttaa, niin eipä se kovin hääppöseltä elämältä tunnu.
Erään tutkimuksen mukaan 90% vammaisista ovat katkeria vammalleen. Tämä pätenee myös VHH:laisiin, he eivät millään haluaisi hyväksyä aineenvaihduntasairauttaan ja lihavuuttaan, ja ikään kuin kostona kohtalolle yrittävät antaa ohjeita joilla pyrkivät sairastuttamaan terveetkin.
Ymmärtäkäämme VHH:laisia.

Äänestä
  • "Kun elämä on pelkkää rajoitusta ja pyörii pelkästään dieetin ympärillä, se saneloee kaiken mitä tekee ja milloin eikä joka ikistä asiaa pitää tarkastella sen mukaan miten se laihduttaa, niin eipä se kovin hääppöseltä elämältä tunnu."

    Milloinkahan te vastustajat väsytte rankuttamaan typeriä luulojanne niin LCHF/VHH ruokavaliosta kuin niiden käyttäjistä.
    Onhan tietysti vaikea kirjoittaa muuta kuin soopaa kun ei asiasta ymmärrä mitään

    Äänestä

  • Itse olen aina ollut normaalipainoinen, ja silti syön vähähiilihydraattisesti. En koe, että ruokavalioni rajoittaisi elämääni, enkä koe luopuvani mistään. Riisistä en ikinä pitänyt, perunasta sain tarpeeksi kouluaikoina enkä ole aikuisena tavannut syödä puuroa aamupalaksi. Pastaa on silloin tällöin ikävää, jos ikävä on liian suuri, syön pastaa hyvän kastikkeen kanssa. Enkä pode huonoa omatuntoa.

    Elämä on aivan yhtä ihanaa kuin ennenkin, vaikka syön lihan, kalan ja kanan kaverina kasviksia ja juureksia entisten hiilihydraattipitoisten lisukkeiden tilalla.

    Äänestä

  • Sinä saat syödä kasviöljyssä keitettyjä ranskanperunoita aivan niin paljon kuin huvittaa! Minua se ei kiinosta pätkääkään. Lisäksi, meidän ei tarvitse roikkua samassa jonossa niitä ostamassa! Aivan mahtavaa!

    Minä syön kuitenkin vähähiilihydraattisesti, riittävästi hyvää rasvaa ja kasviksia, sekä niin puhtaita proteiineja kuin onnistun saamaan (tämä on hieman vaikeaa tässä elintarvikebisneksen raiskaamassa maassa).

    Siis, saan syödä mitä haluan, hiilarihöttöä en syö muuten kuin pakosta, eikä sellaista pakkoa ole vielä tullut! Sinun jankuttamisesi ei vaikuta minun syömisiini mitenkään, eikä luultavasti muidenkaan VHH-ruokavaliolla olevien!

    Tästä syystä voisit aivan yhtä hyvin lopettaa tuon turhan jurputtamisesi, häipyä, ja jättää palstan sen alkuperäiseen tarkoitukseen,!

    Äänestä

Ne grillin paistorasvat ovat monta päivää vanhoja. Välillä grillin myyjä laskee rasvat lävikön kautta ja siilaa liiat roskat ja palamiskärtsät pois öljystä.
Hyi hemmetti sentään! Ei niitä kukaan vahdi. Eikä ne ranskikset enää ole kovin hyviä, kun niitä on käryytetty vanhassa öljyssä.

Äänestä

Joo, vituttaa ihan älyttömästi, ne kun ovat siis niinq NII-IN hyviä. Ei saatana, oletko aikuinen? Vituttaako itseäsi olla koukussa johonkin ravintoköyhään lastenruokaan? Karkkia, sipsiä, jädee ja ranskiksia, niinq jee ja silleen! Sitäpaitsi jos haluaisin syödä ranskalaisia, niin söisin niitä. En ole ennen VHH:n aloitustakaan välittänyt ranskalaisista, ehkä kerran-pari vuodessa syönyt niitä jonkun hampurilaisaterian yhteydessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Räystäspääsky kirjoitti:

kun ette saa syödä grilliltä ranskalaisia? On meinaat paikkakunnallani loistavat perunat! Olen vuosia syönyt, en ole lihava eikä kolesteroliilla pilattu! Hiilarit näköjään pitääkin mut hoikkana, tietenkin vältän vaarallista eläinrasvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu