Olen 24-vuotias sporttinen mies ja korviani myöten ihastunut naispuoliseen 21-vuotiaaseen kaveriini. Kaveriutemme on lähinnä tapailua silloin tällöin ja baareissa tanssimista kahdestaan ja hän tuntuu olevan aina ihastunut miespuolisiin ystäviini, mutta ei minuun. Missään vaiheessa hän tosin ei ole tokaissut "ollaan vain kavereita"-lausetta, mutta aika selkeäksi asetelma on tullut. Ystäväni joihin hän ihastuu, ovat yleensä sellaisia hoikkia "hiuksiaan duunaavia" pojuja ja itse olen tällainen vahvarakenteinen lihaksikas mies.
Onko vinkkejä/kokemusta/näkemystä miten yrittää ja mihin asioihin painottaa? Vaikeaa tulee olemaan, mutta toisaalta jos en yritä/tee parastani, niin en pysty nukkumaan öitäni rauhassa. Koen, että on ainakin pistettävä parastaan, meni miten meni.
Onko vinkkejä/kokemusta/näkemystä miten yrittää ja mihin asioihin painottaa? Vaikeaa tulee olemaan, mutta toisaalta jos en yritä/tee parastani, niin en pysty nukkumaan öitäni rauhassa. Koen, että on ainakin pistettävä parastaan, meni miten meni.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tekstistä päätellen tiedät, että kaverisektorista voi olla aika vaikea nousta. Mutta ei pidä masentua. Tuo parastaan pistäminen on tietty hyvä ohjesääntö, mutta aina ei voi tietää miten sen tekee. Naiskaverisi ehkä ihastuu helpommin hiuksiaan duunaaviin hoikkiin tyyppeihin, koska hän nuorempana ihmisenä saattaa tuntea vielä vetoa naismaisiin/poikamaisiin piirteisiin. Tää menee yleensä ohi vuosien varrella, ja vähän vanhemmat naiset kiinnostuvat helpommin taas perinteisesti miesmäisistä tyypeistä. Mutta sulla tää tilanne on tietysti akuutti. Mitä nyt teetkin älä mee heti tunnustamaan ihastustasi. Jos suoraan pistät kortit pöytään nainen voi hermostua ja ottaa etäisyyttä. Pienellä maltilla sinä voisit yrittää alkaa tapailemaan tätä naiskaveria treffipohjalta, siis tilanteita joissa te olette enemmän aikaa kahden ja voitte jutella ja joissa voit näyttää sitten sisintäsi/herkkää puoltasi/huumorintajuasi tälle naiselle. Ei kannata tietenkään olla koko ajan äänessä, vaan kiinostunut myös hänen mielipiteistään. Pääpointti tässä on se, että otat aikasi, näet vaivaa ja saat naisen kiinnostumaan sinusta. Tässä menettelyssä piilee tietysti sekin vaara, että nainen alkaa pitämään sua sitten bestiksenä ja sydämenuskottuna. Joten ihan pieni etäisyys kannattaa säilyttää samalla, äläkä lähde mihinkään shoppailureissuille makuutuomariksi. Nyt ei ole kesä, joten et voi pyytää häntä rannalle uimaan, mutta jos sulla on hyvä kroppa niin ei pienestä esittelystä voi olla haittaa. Tää siksi et hyvällä tuurilla nainen tajuaa että siinähän on elävä mies jumalauta. Kuntosali/uimahalli tai sellainen jossain vaiheessa. Ei voi luvata auttaako nämä keinot varmasti, mutta kunhan laitoin jotain ideoita.
Mitä tulee tuohon kropan esittelyyn, niin hänen seurassaan valitsen sellaisia vaatteitakin päälleni, jotka mahdollisimman hyvin tuovat esille ryhtiäni ja sporttisuuttani. Täytynee tosiaan tuoda esille sisintä/herkkää puolta/huumorintajua sopivassa suhteessa. Täytyy itsevarmalla, hyvätapaisella ja huomioivalla tyylillä "markkinoida" itseään huolella ajan kanssa hänelle ja "pistää parastaan"...
Kuin YKSI EHDOTUS! KERRO HÄNELLE! Olette aikuisia ihmisiä, kerro tytöllä että sinulla on tunteita häntä kohtaan! Jos oeltte olleet kavereita jo pitkään hän ei ehkä opi näkemään sinua potentiaalisena mies ehdokakana vaikka hyppisit alasti hänen islmiensä alla. Jän voi vain ajatella että sinun tyylisi on puekutua kroppaa nuoleviin vaatteisiin. Mutta jos kerrot hänelle, hän huomaa, että olet ennenkaikkea mies, etkä kaveri. Nythän hän voi pitää sinua "yhtenä likkakavereistaan" ja tuntee että kanssasi on helppoa olla kaverin kun välillänne ei ole seksuaalista viritystä. Voi toki olla, että kertomalla hänelle karkotat hänet kauemmaksi, mutta voi toki olla, että kertomalla hänelle herätät hänet näkemään sinut MIEHENÄ!
KERRO!
Mitää jos joku kerta pyydät tytön vaikka luoksesi kahville ja kerrot rohkeasti tunteistasi häntä kohtaan? Minä ainakin haluaisin tietää, jos miespuolinen kaverini olisi minuun ihastunut ja haluaisin hänen sanovan sen ihan suoraan.
Jospa tyttö on jotain vaistonnut, mutta ei ole itse uskaltanut ottaa asiaa puheeksi?
Eikai se voi olla kovin vaikeaa käyttää suuta ja sanoja kun sellaiset on meille annettu? Kyllä asioista pitää uskaltaa ja voida puhua avoimesti!
Tsemppiä, kerro sitten kuinka kävi...
kerro "avoimesti" tunteistasi, aloittaja. Mieluummin niin, että jos kerrot jotain, niin kerro vähän jotain sinne suuntaan vihjaavaa, niin saatat saada vinkkiä, voisiko nainen olla kiinnostunut.
Tärkeämpää on se, onko nainen kiinnostunut sinusta tai saatko hänet kiinnostuneeksi. Yritä rakentaa seksuaalista jännitettä välillenne. Kosketa naista johonkin ei-erogeenisiin paikkoihin, niin näet miten hän suhtautuu kosketukseesi. Kerro juttuja, jotka saavat sinut näyttämään mieheltä, eikä vain kaverilta. Flirttaile vähän. Ja koko ajan enemmän.
Naiset varmasti haluavat tietää suoraan tunteistasi, jonka jälkeen he ovat helpossa asemassa tehdä ratkaisunsa. Älä päästä naista liian helposti tähän asemaan, vaan anna hänelle ainakin ensin kiinnostava ja seksuaalinen kuva itsestäsi.
"Naiset varmasti haluavat tietää suoraan tunteistasi, jonka jälkeen he ovat helpossa asemassa tehdä ratkaisunsa."
Eli: Kerro hänelle hyvä mies! Ei ole mitään järkeä lähteä pelaamaan mitään pelejä kun voi kertoa suoraan! Minä haluasin tietää ja kertoisin itse suoraan jos olisin kaveri mieheen ihastunut! Se olisi paljon parempi kuin se että meis rupeaa yht'äkkiä koskettelemaan ja flirttailemaan jollei se ole aikasemmin kuuöunut ystävyyteen! Se koskettelu ja flirttailu voi ajaa naisen pois! Minä ainakin juoksisin. Avoimuus on suhteessa kaiken a ja o!!!
"Älä päästä naista liian helposti tähän asemaan, vaan anna hänelle ainakin ensin kiinnostava ja seksuaalinen kuva itsestäsi. "
Se että lölkölkö jatkaa tekstiään näin kertoo sen, että hän on takuuvarmasti mies... ja ehkäpä sinkkukin...
Nainen isketään huumorintajulla. Jos siis kemianne kohtaavat sillä saralla, on loppu lastenleikkiä. Mitään "kaverilokeroa" ei ole olemassa. Se on ujojen miesten itselleen luoma psykologinen este. Toki kaverinaisen kanssa tulee olla erittäin hienovarainen. Ja ennen muuta ymmärtää lopettaa piiritys, jos toinen ei innostu.
Ei muuta kun kutsut tytön kotiossi syömaan tai pyydät vaikka laivarisreilylle tai ehdotat tytölle suoraan että iolet ihastunut häneen ja voitasko tehdä asialle jotain.