Lidlin alehinnat

tahaton virhe?

Lidlin alehinnat jäävät turhan usein huomaamatta kassoilla. Viimeksi ostin kolme tuotetta, joissa oli 20% ale-merkintä. Kaikki veloitettiin normaalihintaisina. Lisäksi ulkomaiset tomaatit hinnoiteltiin kotimaisina.
Huomasin asian vasta kotona, Lidlin kassalla kun ei ole turhia aikoja tutkia kuittia.
Harmittaa.

5

793

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uiuyioiio

      Hyvin yleistä ettei tarjoushinnat ole kassoilla.
      Hauskin tapaus oli viime keskiviikko iltana, kun kävin Robinhoodissa, jossa oli talouspaperi wc-paperi paketit yhteishintaan 20e. Kassa pyysi 20,50e, johon totesin että pitäisi olla 20e. Kassa alko penkoa mainoksiaan ja totesi, että niimpäs onkin. Hän siinä kymmenkunta minuuttia perui kuittia ja vingutti viivakoodeja uudelleen. Lopulta sanoi hinnaksi 19,50e. Ilmeisesti ei osannut päässä laskea, paljonko oli ylimääräistä lisähintaa.

      Tässäkin tapauksessa tarjous ollut voimassa jo 3 päivää ja kassalla väärä hinta. Tuskin moni edes huomaa virhettä, jos ostaa samalla jotain muuta.

      • Kojakin kaljunhoitaja

        Asiakkaan tekemänä sama "virhe" olisi näpistys. Liikkeen tekemänä kyseinen lievä petos on "virhe".


      • Kojakin kaljunhoitaja kirjoitti:

        Asiakkaan tekemänä sama "virhe" olisi näpistys. Liikkeen tekemänä kyseinen lievä petos on "virhe".

        Ei varmaan ole kauppaa mikä ei olisi vahingossa lyönyt väärällä hinnalla.

        Ja tuosta Lidlistä, tomaateista on joskus hieman vaikea tunnistaa onko kotimainen vai ulkomaalainen. Varsinkin kun Lidlissä kassa lyö sen pelkästään koodi tunnuksella ja yrittää päätellä kumpiakohan nämä ovat. Toisissa kaupoissa joissa asiakas punnitsee, puolestaan kauppa luottaa asiakkaisiin että ne kanssa painaa siihen sen ulkomaalaisen tai kotimaisen tarran. Ei niitä erota muuten kuin luottamalla asiakkaaseen.


      • Totinen kirjailija
        sfinski80 kirjoitti:

        Ei varmaan ole kauppaa mikä ei olisi vahingossa lyönyt väärällä hinnalla.

        Ja tuosta Lidlistä, tomaateista on joskus hieman vaikea tunnistaa onko kotimainen vai ulkomaalainen. Varsinkin kun Lidlissä kassa lyö sen pelkästään koodi tunnuksella ja yrittää päätellä kumpiakohan nämä ovat. Toisissa kaupoissa joissa asiakas punnitsee, puolestaan kauppa luottaa asiakkaisiin että ne kanssa painaa siihen sen ulkomaalaisen tai kotimaisen tarran. Ei niitä erota muuten kuin luottamalla asiakkaaseen.

        Kotimaiset tomaatit tunnistaa niin kassa kuin ostajakin ihan helposti. Ne ovat kovia kuin perunat ja hailakan punertavia raakileita. Ulkomaiset taas yleensä tummanpunaisia ja vähemmän kovia (siis kypsiä).


    • ale%

      paikallaan joka kerta kun lidlistä lähtee! kauppa riistää työntekijöitään työehdoillaan, joten eivät he välttämättä välitä mikä hinta koneella ja mikä hinta esim. hyllyn reunassa. mua nyppii lidlissä - ja monessa muussakin kaupassa - se että koneella monesti ihan eri hinnat kuin mitä hyllyn reunassa riippumatta siitä onko kyseessä tarjous- vai ihan normaali hinta. mutta eikös kauppalaissakin ole se caveat emptor - klausuuli eli ostaja varokoon... on siis ostajan omalla vastuulla tarkistaa, että häntä ei veloiteta liikaa. aina on kauppoja - isojakin ketjuja - jotka joko tahallaan tai tahattomasti yrittävät vetää välistä. huvittavinta on, että moni asiakas ei joko kehtaa tai viitsi valittaa virheistä. sekin lienee euron mukanaan tuoma vitsaus: 10 senttiä hintaan lisää - huihai ajattelee moni. mutta, mutta... 10 senttiä on vanha 60 penniä, 20 senttiä on vanha 1 markka 20 penniä.... ihan itse tienattua rahaa, joten en minä ainakaan sitä kaupalle lahjoita! ruoka on muutenkin kallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      409
      1610
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      747
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      704
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      54
      679
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      634
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      484
    Aihe