Mikä on huonoin ikä työllistyä?
Vaikuttaako ikä työllistymiseen?
bhn.
10122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
varsinkin, jos tekee ruumiillista työtä. 45v nainen ja 50v mies ovat jo kehäraakkeja työnantajille.
Suomen kulttuuri on tässä asiassa perseestä.Pitkän kokemuksen tuomaa ammattitaitoa ei arvosteta.
Tosin kuin vaikka Amerikassa missä ikä ei ole esta vaan saa ja toisinaan joutuu painamaan töitä vielä päälle seitsemänkymppisenä.
riippuu alastakin, millä työskentelee. Sitäpaitsi työkulttuuriin vaikuttaa se, miten työttömyydestä ja eläkkeistä huolehditaan...jos ei eläkettä makseta, on pakko painaa vanhanakin. Vaikkapa hissin nappulaa, kuten entinen mummo tallinnassa.
Ottaakohan ne vanhoja hissitytöiksi Näsinneulaan?
sellaisia maksullisia vessoja, jossa olisi yksi ihminen portsarina ja tämä henkilö huolehtisi wc-tilojen siisteydestä? Olen ulkomailla nähnyt, kun yksi mummo kuorsasi wc:n hoitotasolla.
nene vasta onkin työpaikkoja. Joku muija nyhtää paprirullasta paskasilla näpeillä 1-2 arkkia ja maksua vastaan, tietysti. Olen tehnyt bulgarianreissulla niin, että annoin rahat ja pyyhin omiin nessuihin.
kannoillani ja mummo antoi alennusta, kun halusi edes pienesti tienata.
mummo tiesi, miten raha pannaan liikkumaan
tulkita elekieltä ja näki, että tuo toinen mummo ei jousta.
pari päivää sitten soitti eräs täysin skarppi 92-v sukulaistäti ja sain osallistua yhteen elämäni hienoimmista puhelinkeskusteluista...täytyy sanoa että vanhassa vara parempi, kuten kulunut sananparsi kertoo