Mikä on nyky nuorison musiikki ???

Assas

Mistä musiikeista nuoriso nykyään tykkää ??? Mitä artisteja ?? Onko japanilainen suosikkia ?? Mikä on suosituimmat artistit ja bändit ??

12

3192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musamies

      Makuja on monia. Tosin etenkin teinit eivät uskalla / kehtaa liiaksi erottua porukasta, joten ostavat sitä mitä eniten mainostetaan tai soitetaan kaupallisilla radiokanavilla. Kaikilla kanavilla soi ne samat biisit, on se surkeeta. Niin huonoa musiikkia ei olekkaan etteikö siitä tulisi suosittua, kun sitä tarpeeksi joka paikasta tuputetaan. Aivopesua siis.

      En tiedä miksi kysyit asiaa, mutta jos sinun aikeesi on hankkia jollekkin teinille musaa lahjaksi, suosittelen lahjakorttia musaliikkeeseen. Varma valinta, saa sitten itse myöhemmin hävetä moisen hutun ostamista.

    • rfwaefer3

      japanilainen? XDDDDDDDD ehkä jollain mangatytöillä..

    • kaikki hyvä musiikki

      kuuntelen itse 80 luvun heviä, bluesia, jotain kantria,punk ja rock eli kaikki käy jopa klassinen.
      esimerkkejä bb king, james elmore, james cotton, johnny cash, anthrax, metallica, led zeppelin, purgatory, riot. mitä nyt äkkiä tulee mieleen

      pop ei nappaa koska se on aivokuollutta ja usein ihan kuraa musiikillisesti.

      • <Leena>

        ..pari päivää sitten pianomusiikkia.. Pakko oli mennä kurkkimaan, että mitäs moinen on.
        Hienoa musiikkia. On tainut kasvatus mennä ihan nappiin kun vapaaehtoisesti tuollaista kuunteli.

        artisti on taivi, en tiedä sitten onko bändin nimi vai miten..

        http://www.youtube.com/watch?v=yoSCnkoByjI


    • rajansa kaikella

      Rajattoman musiikkimaun omaavana ymmärrän kyllä kaikkia musiikkimakuja, PAITSI tätä japanilaista poppia mitä lie ja sen kuuntelijoita. Tämä japani-ihqutus menee muutenkin itselläni täysin yli ymmärryksen. Kuvittelin sen olleen pikkulasten juttu, mutta hämmästyin huomattauani miten monet aikuiset lähimmäs kolmekymppisetkin miehet pitävät j-popista ja niiden musiikkivideoissa hyppivistä prinsessamekkoisista pikkutytöistä, lukevat jotain ihmeen animea ja katsovat lonkerohirviöpornoa, ja pelaavat wowia. Hyvin epäilyttävää.. Joissakin j-rock -bändeissäkin miehiä ei erota naisista. Itse he puolustelevat tätä ihqutusta etteivät itse ymmärrä miksi kaiken pitäisi olla niin synkkää kuten me suomalaiset olemme muka tottuneet. Mutta rajansa kaikella, sanon minä. Matin ja Tepon fanaattinen fanittaminenkin on ymmärrettävämpää kuin tämä japanihössötys. Yök.

    • Kureiji

      kuuntelen j-rockia, ja hyvin ylpeä itsestäni::D ^ kuinka perustelet sanan 'japanihössötys'? mikä helvetin japanihössötys, on _paljonkin_ ihmisiä jotka vain pitävät japanilaisesta musiikista, koska kaikki eivät halua kuulua tähän nykyteinien massalaumaan, jotka eivät kykene erottumaan mitenkään massasta vaan kuuntelevat kaikkea mitä muutkin, vaikka eivät välttämättä edes pidä siitä. säälittävää!
      Okei, no on tietenkin niitä jotka kuuntelevat japanilaista musiikkia pelkän kielen takia, mutta mikäs siinä. Jos pitää japanin kielestä niin on sekin ok. Edelleen, jokaisen oma asia. Ja sitten ne japani ernut jotka pukevat kasan krääsää päälleen ja hyppivät ympäriinsä ihkuttamassa siitä kuinka jokin j-rockari on niin "ihkusöpökawaiiidesuu...", voin myöntää että se on rasitavaa, mutta eivät läheskään kaikki ole tällaisia. Heti jos joku mainitsee kuuntelevansa japanilaista musiikkia niin ruvetaan samantien valittamaan siitä... tai jos pyytää kuuntelemaan jonkun kaappaleen ja sanoo sen olevan japanilainen, niin samantien kaikki ennakkoluulot heräävät ja sanotaan että "joo en haluu kuunnella jos se on sitä japsipoppisontaa...", tämä jos mikä on turhauttavaa kyseisen musiikin kuuntelijoille.
      Ihmisiä on erilaisia, erilaisuus on hyväksyttävä. Itse en kuuntele j-poppia, koska en pidä siitä. Minusta on ok että jotkut pitävät siitä.
      Eikä kaikki j-rock musiikki ole pelkkää miehien naisiksi pukeutumista ja lavalla hillumista, kuten jotkut väittävät. Kyllä sitä kunnollistakin musiikkia löytyy jos se tosiaan on siitä kiinni.

      http://www.youtube.com/watch?v=H8JrwyT0HP4
      suosittelen edes vilkaisemaan esimerkiksi tätä, itse pidän
      kyseisestä bändistä kovastikkin. (:

    • yo!

      Japanilainen musiikki ei tosiaankaan ole tarkoitettu vain mangatytöille, kyllä sitä pojatkin kuuntelevat ja pojat myös lukevat mangakirjoja.

      No hyviä japanilaisia yhtyeitä on mm. vivid, the gasette, Malice Mizer, Moi Dix Mois, hide, Kagrra, Plastic Tree, Gackt, Miyavi . no tuossa niitä taisikin tulla,mutta kyllä kuuntelen muutakin musiikkia kuten Tokio Hotel, Placebo, Metallica, Linkin Park, Lovex, ja tietenkin joitakin vocaloid-laulajiakin kuten Kaito,miku hatsune ja rin&len kagamine

      Kaikki artistit mitä mainitsin ovat aivan mahtavia varsinnkin tokio hotel jonka kappaleet ovat aivan mahtavia varsinkin vergessene kinder (unohdetut lapset)
      http://www.youtube.com/watch?v=EaBploW4pRc

    • Ei nykyään osteta musaa vaa ladataan spotify ja lisätään soittolistaan biisei. HERÄTKÄÄ KESKIAJAT SYNTYNEET😂😂

    • Kittykat11
    • riuyhegr9sfef

      Katri Metso Fenikssydän .

    • Anonyymi

      Se vähän riippuu harva rokki aika monet räppi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6932
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6513
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6303
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4112
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2409
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      58
      2179
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1492
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1230
    Aihe