Itse sivusta seuranneena olen havainnut, että työpaikka"romanssit" ovat työpaikoilla aivan järkyttävän yleisiä. Saonon järkyttäviä siksi, että osapuolet ovat lähes aina tahoillaan varattuja. Työpaikka kun on niin helppo ja kätevä paikka pettää - siellä vietetään hereilläoloajasta suurin osa ja työkavereiden kanssa ravataan kokouksissa, työmatkoilla, pikkujouluissa, kesäpäivillä ymym.
Monelle kotona olevalle puolisolle ei tule edes mieleenkään, mitä työpaikoilla voidaan puuhata. Usein nämä puolisot (vaimot..) hoitavat pieniä lapsia ja pyörittävät arkea voimatta kuvitellakaan mitä toisen puolison arki todellisuudessa pitää sisällään. Meidänkin työpaikalla noin puolet porukasta heilastelee keskenään, vaikka suurin osa varattuja ja perheellisiä... Ja sama meininki edellisellä ja sitä edellisellä työpaikalla... Että silleen.
Monelle kotona olevalle puolisolle ei tule edes mieleenkään, mitä työpaikoilla voidaan puuhata. Usein nämä puolisot (vaimot..) hoitavat pieniä lapsia ja pyörittävät arkea voimatta kuvitellakaan mitä toisen puolison arki todellisuudessa pitää sisällään. Meidänkin työpaikalla noin puolet porukasta heilastelee keskenään, vaikka suurin osa varattuja ja perheellisiä... Ja sama meininki edellisellä ja sitä edellisellä työpaikalla... Että silleen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
näinhän se vähän tahtoo olla.
Työteho pysyy korkeana, kun on vähän säpinäää, ei viitsi jäädä niin helposti kotiinkaan lorvimaan, tästä hyötyy kaikki myös pikkuvaimo jotenkin, ehkä.Mitä pahaa, jos sydän sanoo vähän pumpumpum.
Ketjun aloittajan näkemys: Työpaikoilla miehet pettävät kotona urheina arkea ja perhettä hoitavia vaimojaan / puolisoitaan. Just joo. Entäs ne naiset, jotka työpaikoilla lovea jakavat, pyhimyksiä?
Oman kokemuksen mukaan juurikin nämä 30 perheenäidit ovat kaikkein helpompia saada mukaan työpaikkaromanssiin. Ei tarvita kuin sopivasti supliikki mies ja homma on valmista kauraa.
Mutta se on totta että aika harvoin jos milloinkaan työpaikkasuhteilijat ovat sinkkuja: Sinkku ei työpaikalta saa, ei sitten millään: Varattu saa sinkun ja varattu saa myös toisen varatun!
Näin se vaan menee joka jumalan työpaikassa missä on miehiä ja naisia. Siksi asiantila pitääkin käyttää hyödyksi ja tarttua eteen tuleviin tilaisuuksiin : ) Yli 10 vuotta mitä itse olen työelämässä ollut: Aina on seuraa löytynyt työpaikoilta. Mukavaa vaihtelua perhe-elämän harmauteen tuon oman vaimon kanssa.
Voihan olla niinkin että nainen pettää miestään, hmmmm... Otit siis huomioon vain vaimon joka hoitaa lapsiaan.
Oletko siis itse ollut mukana niissä kaikissa, koska tiedät noinkin hyvin asiat vai vakoiletko vaan ?
mahdollista.
Mies ja nainen nyt vaan on seksuaalisesti virittyneitä, jos ovat terveitä... Vaikka olenkin nainen ja kahden lapsen äiti, niin uskon, että tuo on totta, että työpaikoilla naidaan...jne....
työpaikan kaikki sekä miehet että naiset naiskentelevat keskenään... mikäs siinä niin kauan ku pysyy salassa :)
Minun työpaikallani on miehiä 90% ja en ole ainkaan vielä saanut heiltä sexiä. No katsos kun en harrasta sellasta työpaikalla, vaan mieluummin esim. omassa sängyssä. Totta kuitenkin on että en ole miestä saanut yli 3 vuoteen ja naitattaa välillä niin perkeleesti. Onhan mulla hieromasauva, joten.... ;)
Miespuoliset työkaverini ihmettelevät miksi olen yksinäinen, no olenhan ollut joskus naimisissa ja kiirettä ei ole ollut saada uutta miestä, vaikka vientiä olisi. Yksin kun on ihanaa. :)
No, mulla aikanaan oli kauhea ahdistus ja stressi ekän takia. Ja tottahan se oli, oli suhdetoimintaa työpaikalla.
Menin ite töihin, ihastuin 3 päivänä ja kahden viikon sisällä me aloitimme suhteen. Aikaa on kulunut, exästä tuli lopullisesti exä ja minä löysin töistä sen elämäni miehen. Tuohon kainaloon kohta taas sukellan. Exälle se oli vähän vittumaista, oma lääke tuli kurjemmalla tavalla omaan kurkkuun, kun tää olikin sitten oikeasti kestävä romanssi.
hyvä, kun sai omaa lääkettään. Hienosti toimit, kun et jäänyt pettäjän kanssa olemaan...
..työpaikassa missä olen ollut, ei ole ollut havaittavaa haureudenharjoitusta.
Yleensä varmaan kaikki inhimilinen on mahdollista, missä on ihmisiä, myös normaali parinmuodostus.
On paikkoja joissa johtajia johdetaan ja omia etuja ajetaan pi...lla.
Juu yleistä on!
Iltalehden mukaan joka kolmas on kokeillut työkaveria:
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2009092410295185_lz.shtml
Todellinen luku lienee vielä suurempi... :D Ainakin kun kattelee tätä meidän työyhteisön meininkiä. Hihhi.
joita hoidellaan "työnlomassa"?
Minä tiedän ainakin pari tapausta, jossa asiakkaan kanssa on aloitettu suhde.
Molemmat asiakassuhteet naimisissa samoin tämän suhdetyöntekijä, molemmissa sama henkilö. Mitähän se työnantaja siihen tuumaa, kun tiloja käytetään pöllyytykseen ja työaikaa kulutetaan parin asiakkaan ylenpalttiseen palveluun : )
mulla on ollut pari kertaa työpaikkaromanssia.
Molemmilla kerroilla ollut syy sellaiseen huono puoliso, joka ei arvostanut.
töihin oli kiva mennä, kun sai edes jotain naiselle kuuluvaa huomionosoitusta, ja hellyyttäkin.
Toinen eli eka suhde päättyi avioliiton jatkumiseen..joka tosin myöhemmin päättyi. lasten isä oli todella väkivaltainen.
Myöhempi suhde kesti yli kaksi vuotta. ja alkoi jo ennen avoliittoni päättymistä.
kotona mieheni mielestä olin pelkkä siivouskomerossa ukkojen kaa nussiva lutka ja halpa huora, joka on niin ruma ja typerä ettei kukaan voi tuommosta akka omakseen ottaa (oikeesti), ja todellisuudessa olin yhden miehen kanssa silmäpeliä pitävä onneteon nujerrettu nainen, joka kaipasi edes vähän lämpöä.
Se suhde päättyi omaan mahdottomuutensa, ja minulla on nyt uusi elämänkumppani.