Miksi huudan ja raivoan miehelleni?

*J*

Miksi huudan ja raivoan miehelleni?

Saan aivan tolkuttomia raivokohtauksia miehelleni ja myöhemmin kadun ja pyydän anteeksi.
Olemme seurustellet vasta vähän yli 3kk ja viimeiset kolme viikkoa olen varmaan joka päviä tai yö saanut raivo kohtauksia.
Mieheni muutti minun luokseni väliaikaisesti, koska yksityinen vuokranantaja sanoin hänet ilman syytä irti.
Minulla on kaksi vuotias poika ja miehelläni on kolme lasta joista yksi on joka toinen viikko täällä ja kaksi joka toinen viikonloppu.
Asumme kaksiossa ja me nukumme olohuoneessa ja lapset makuuhuoneessa.
En tiedä miten suhtautusin mieheni lapsiin, en tietenkää vihaa heitä ,mutta en tiedä mitä tunnen heitä kohtaan.
Oma lapseni tulee hyvin toimeen mieheni lapsien kanssa ja mieheni kanssa.
Lapseni isä lähti armeijaan ,koska oli jättänyt sen kesken. Minä sekä lapseni olimme tottuneet siihen, että lapseni oli yleensä saman verran meillä molemmilla
ja,että minullakin oli hieman omaa aikaa...
Lapseni on aika sekaisin tästä elämän muutoksesta, minulla on uusi mies ja lapsi ei nää oikein isäänsä.
Lapseni on alkanut kiukutella päivisin kamalasti ja öisin herää itkemään enkä saa häntä rauhoittumaan...
Silloin rupean raivoamaan miehelleni ja haukkumaan häntä.
Esim: Tänää lapseni heräsi puoli kuusi aamulla itkemään enkä saanut häntä rauhoittumaan.
Rupesin huutamaan miehelleni ja sanoin, että hänkään ei saa nukkua ja potkasin alas sängystä.
Mieheni meni keittiöön ja minä menin tönäisemään häntä ja haukuin minkä kerkesin. jossain vaiheessa rupesin itkemään ja
mieheni rupesi lohduttamaan minua vaikka en olisi sitä ansainu... En tiedä mikä minulla on hermostun ihan pienistä asioista ja sitten itken ja pyydän anteeksi.
En halua käyttäytyä näin ja mieheni ei ansaitse tälläistä kohtelua. Välitän hänestä todella ja tahtoisn muuttua, mutta en voi muutua ennen kuin tiedän syyn käytökseeni.
pitäisikö minun mennä johonkin terapiaan?? olen todella väsynyt tähän ja tahdon miehelleni pelkää hyvää... onko kelläkään antaa neuvoja?

6

2286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsiptsop

      että ymmärrät käytöksesi olevan huonoa. Ymmärrän, että olet väsynyt. Pienen lapsen äitinä on jo muutenkin raskasta, saatikka tuoreena uusperheen "äitinä".

      Nopeasti te yhteen menitte ja vielä lapsetkin asuvat siellä. Oliko kenties tehty hiukan hätiköity päätös? Ei sinun tarvitse toimia miesystäväsi "pelastajana", jos hän asunnottomaksi jää. Ethän voi edes millään tuntea miesystävääsi näin lyhyellä ajalla. Suhteenne täytyy olla jo kovin vakavalla pohjalla, kun lapsetkin on jo esitelty toisilleen?
      Olen kanssasi samaa mieltä, HAE apua. Mahdollismman nopeasti, ennenkuin huomaat aiheuttavasi vielä lapsillekin korvaamatonta vahinkoa.

      Ei sinun tarvitse olla vahva, eikä ole lainkaan häpeä pyytää apua. Häpeä on, jos itse huomaat käytöksesi olevan kamalaa, etkä kuitenkaan tee asialle mitään. Voimia sinulle.

    • ....nainen....

      olette ilmeisesti kokoajan yhdessä. Mene ulos tyttöystävien kanssa, edes kahville,lenkille tai jotain. Tarvitset myös omaa aikaa välillä. Ihan oikeasti.

    • piparrmintttu

      meillä täällä sama tilanne.. 5 ihmistä kaksiossa joka toinen viikko ja syy selvisi kaikkien pahaan oloon.. (pieni tila)
      onhan se sanomattakin selvää eettä jos 5 rottaa pistetään pieneen koppiin.. ne kaivavat itsensä ulos..

      eli nyt etäisyyttä tilanteeseen.. joko mies pellolle tai sit isompi asunto.. ihan oikesti se toimii.. syötte toisenne elävältä..

      voimia ja haleja!!

      niele kiukku ja raivo hetkeksi ja mieti et kaikilla on paha olla.. ja tehkää asialle jotain..

    • Anonyymi

      Mä inhoan miehiä,otan vain hyötyä niistä. Siksi pysyn sinkkuna. Ainoat miehet joita arvostan ovat oma isä ja poikani ja lapsenlapsi joka on poika.

    • Anonyymi

      Aloittaja olette liikaa yhdessä...

    • Anonyymi

      Hyvänen aika! Eihän teillä kenelläkään ole tilaa edes hengittää! Nyt mies kavereiden luokse sohvapunkkariksi, tai minne tahaansa muualle pois sinun ja lastesi kodista!!!!!!!!

      Sinun VELVOLLISUUS numero 1 ovat omat, huolellisesti ja harkiten hankitut lapsesi.
      EI asunnottomat poikatystävät, miehet. Ehkä hätätilanteessa yksi (1) päivä, mutta tuo mies royhkeästi käyttää hyväkseen sinun perhettä tunkeutumalla jo nyt pieneen kotiisi.

      Kaikki me ymmärrämme että sinun ja lastesi koti on täynnä rakkautta ja huolenmpitoa. Mutta se on VAIN sinua ja lapsiasi varten, EI vieraita miehiä varten.
      Sinä voit tavata hyväksikäyttäjää ystävääsi kotinne ulkopuolella, (virhetikki, mutta jos sinun on aivan kuoleman pakko tehdä se niin... :( ) EI sisäpuolella.

      Kuinka ihmeessä sinulla on edes ollut aikaa laukata miesten perässä ja raahata kotiisi???!!!!!!!!!!!!

      Lopeta tuo nyt heti. Mies ulos ja sinulle ja lapsillesi mielenrauha ja kotiinne turvallinen ilmapiiri!!!! Se on sinun itsesi hankkima ja vaatima VELVOLLISUUS.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      194
      6610
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5503
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3487
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3473
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2455
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2155
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      53
      1903
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1896
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      101
      1447
    Aihe