Kertokaa kokemuksianne vauvamuskarien ohjelmasta, onko vauvanne viihtyneet, oletteko itse tykänneet? Itse olemme paikallisessa musiikkikoulussa muskarissa olleet nyt parisen kuukautta ja pitää todeta että tylsistymme siellä sekä vauva että äiti. Eikä hinta ole sekään ilmainen joten jotenkin osasin odottaa sieltä jotain.
Meillä täti siellä soittaa kanteletta ja laulaa hiljaisella äänellä uppo-outoja lauluja ja soittaa cd:ltä kansanlauluja joiden sanoissa ei ole järjen häivää ja niitä pitää sitten vauvan kanssa heilua jatkuvasti. Ollaan ihan pienimpien vauvojen 3-6kk ryhmässä mutta koska vauvani 6kk siellä vaan haukottelee eikä osoita kiinnostusta mihinkään olemme kysyneet pääsyä isompien ryhmään 6-12kk, mutta vastaus oli että siellä on samanlainen kantelelässynlässynmeininki. Vauvamme on kotona oppinut pienestä asti siihen että joku rallattaa jotain leikkilaulua joten lapsukainen on tainnut tottua vähän railakkaampaan menoon ja kotona nauttiikin suunnattomasti kaikenmaailman hassutteluista ja leikkilauluista. Niitä vaan ei muskarissa nyt sitten ole vaikka oma käsitykseni oli toisenlainen. Olin itse pienenä muskarissa ja muistot oli niin ihanat että vein sinne omankin vauvani.. kun on ihan selvää että tämäkin tulokas nauttii musiikin iloista.
Olenko nyt liian vaativa vai onko joku samaa mieltä että jo näille ihan pienille voisi olla jotain vähän reippaampaa kun että ne kuuntelee kanteleen soittoa äidin sylistä tai sitten polkataan äidin sylissä kansanlauluja. Eikö tämän ikäisille ole vielä tarkoitettu taputteluleikkejä je körökörökirkkoja?
Muskariohjelmistoa?
2
424
Vastaukset
- kahden lapsen äiti
Kävin oman lapsen kanssa vauvamuskarissa aikanaan. Aloitimme juuri ½v ja pienempien ryhmässä. Meillä oli kyllä kaikenlaisia loruja ja erilaisia lauluja siellä ja piti olla myös peitto mukana, jotta lapsen sai lattialle makaamaan. Me olemme aina tykänneet muskarista ja tyttö (5v) lopetti vasta viime kevään jälkeen muskarin siirtyen temppukouluun. Oli meilläkin joskus kantelemusiikkia, muttei aina. Näin Tampereella Ahjolalla.
- Lehtolainen
tiedän joitakin jotka saattaa kyllä olla vielä vaikea tajuisia sen ikäiselle lapselle kuin sinun lapsesi on mutta sanat ovat tuttuja mutta nuorimmat laulajat ovat kyllä jo 2v mm. Nuku Nuku Nurmilintu, Lumiukot, Lumiukot en tiedä että onko lapsesi tyttö ainakin Minä olen pikku tyttö aivan matalainen, Peppi pitkätossu
Nämä kaikki välttämättä ole leikkilauluja mutta toivottavasti näistä olisi apua
voit käydä sivuilla www.sympaali.com/anni tannit
Heillä on kaikenlaisia lauluja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233101Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122199Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712083Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051889Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761603Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401386Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151319Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111105
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076