Seksi ja puhe

Mitähän kannattaisi tehdä tällaisessa tilanteessa, kun mies ei "suostu", eli halua, puhua mun kanssa tai mun jutuista jos en anna sille. Minä taas en halua seksiä, jos istutaan hiljaa vaikka oltaisiinkin samassa tilassa. Mies kiinnittää enempi koneeseensa huomiota kuin minuun, mutta vaatii kuitenkin, että se 3 kertaa viikossa pitäis vähintään lakanat laulaa. Tiedän, olen hyvin haluton yleisestikin, mutta tällainen painostus ja hiljaa istuminen ei kyllä halujani herätä. Tilanne on räjähtämässä käsiin, kun minä joudun olemaan kertomatta kuulumisiani ja mieheni pussit täyttyvät.
7886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Alistutko todella tuollaiseen? Tiedän,että rakkauden takia kestetään mitä vain, mutta missä on omanarvontuntosi?

Äänestä

...puolin ja toisin. Puhuuko/kuunteleeko hän ennen seksiä (=saa palkinnoksi seksiä), vai seksin jälkeen (=palkitsee sinut)? Kummin päin vain, niin yhtälö on kurja. Kysytkö sinä muuten hänen päivästään/tietokenepeleistä tms? Jos kysyt, niin eikö hän vastavuoroisesti ole kiinnostunut siitä, mitä sinä haluat kertoa?

Pitkässä juoksussa tuo ei toimi. Keskustelu ja seksi eivät ole keskenään vaihtotavaraa, kumpikin kuuluu parisuhteeseen. Tosin mies ei taida oivaltaa, että jos teillä olisi luontainen keskusteluyhteys ja hän osoittaisi kiinnostusta ja arvostusta asioitasi kohtaan, niin seksikin olisi spontaanimpaa.

Tuo toimintamalli ei kyllä muutu kuin nostamalla kissa pöydälle. Yhteiselle lenkille tai saunaan ja asioista puhuminen, niin että kumpikin saa kertoa keskeytyksettä oman versionsa, jonka jälkeen lähdette etsimään ratkaisuvaihtoehtoja (=ei sitä, mikä on kummankin syy).

Äänestä
  • Valitettava tosiasia näyttää olevan, että monille miehille parisuhde = seksisuhde. Aina pitäisi olla seksiä silloin kun mies haluaa muuten mies kiukuttelee, mököttää eikä huomioi.
    Naisena sanon ettei tuollaisen kiukuttelijan kanssa jaksa elää.

    Ei naisen seksihaluttomuus (joka tässäkin tapauksessa johtuu miehen käytöksestä) olen mitään vallankäyttöä, vaan yksinkertaisesti pahaa mieltä. Jos mies aiheuttaa pahaa mieltä, nainen ei halua seksiä sellaisen henkilön kanssa joka aiheuttaa pahaa mieltä. Kierre on valmis.

    Huomioimatta jättäminen on miehen tapa kostaa se, jos nainen ei suostu seksiin miehen niin vaatiessa.

    Onko seksi miehen kanssa hyvää, huonoa vaiko keskinkertaista?

    Äänestä

Tai sitten sallisit miehen hankkia rakastajan.

Äänestä
  • Jos se haluu kuitenkin rakastajattaren?

    Ja jos se ei saa sellaista vaan joutuu maksamaan huoralle?

    Äänestä

Käsittämätöntä, miten joillekin naisille tulee tarve alkaa päpättää keksen nainnin. Menee halut heti tuommosesta käytöksestä tai pikemminkin sen puutteesta.

Puhutaan ennen aktia tai sen jälkeen, muttei aktin aikana. Piste.

Äänestä

Sinusta tuntuu siis siltä, että mies on kanssasi vain pelkän seksin takia ? Mielestäni olisi korkea aika ottaa selville mitä miehesi oikeasti haluaa. Mitä teet sillon, kun miehesi on koneella ja mitä miehesi tekee koneella ? Jos asia on todellakin niin yksinkertainen, että mies ei puhu ilman seksiä, tällöin on asiat vinksallaan. Usein takana on kuitenkin hieman laajemmat ongelmat. Naisilla on "paha" tapa ristiä miehet seksihulluiksi. Näin ei todellakaan ole, vaikka miehet haluavat seksiä tottakai, mutta he kaipaavat myös hellyyttä. Seksi tulee jos on tullakseen ja parisuhteessa on yleisesti molemmilla seksihaluja.

Miten haluaisit miehesi huomioivan sinut ? Täytyy muistaa, että huomioiminen ei ole pelkästään fyysistä huomioimista. Esim. jos olet tehnyt miehellesi ruokaa, hän arvostaa tätä varmasti, mutta jos hän on tehnyt sinulle arvostatko häntä ? Mies on yksinkertainen kapistus tässä mielessä. Punaista mattoa ei vaadita, mutta mies on helppo pitää tyytyväisenä. Oletko koittanut käänteistä toimintapaa ? Menet itse koneelle, etkä huomio miestäsi, kuinka hän suhtautuu tähän ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avo-nainen kirjoitti:

Mitähän kannattaisi tehdä tällaisessa tilanteessa, kun mies ei "suostu", eli halua, puhua mun kanssa tai mun jutuista jos en anna sille. Minä taas en halua seksiä, jos istutaan hiljaa vaikka oltaisiinkin samassa tilassa. Mies kiinnittää enempi koneeseensa huomiota kuin minuun, mutta vaatii kuitenkin, että se 3 kertaa viikossa pitäis vähintään lakanat laulaa. Tiedän, olen hyvin haluton yleisestikin, mutta tällainen painostus ja hiljaa istuminen ei kyllä halujani herätä. Tilanne on räjähtämässä käsiin, kun minä joudun olemaan kertomatta kuulumisiani ja mieheni pussit täyttyvät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu