Moi,
mitä voiteita suosittelette alati kuiville käsille? Mitä käytätte itse? Ajattelin testata eri merkkejä ja kysellä kokemuksia.
Käytättekö muita suojakeinoja, kumihanskoja ym.?
mitä voiteita suosittelette alati kuiville käsille? Mitä käytätte itse? Ajattelin testata eri merkkejä ja kysellä kokemuksia.
Käytättekö muita suojakeinoja, kumihanskoja ym.?
Vastaukset 7
Vanhimmat
sori, mä vaan repesin noitten kumihanskojen takia... en tosin tiedä, jos sellasista olis oikeesti apua...
voin vaan sanoo, et pidä ny ainaki talvella hanskat kädessä(vaikka kumihanskat sitten.. *mutinaa*)
body shopin hamppusarjassa (myyjä kyllä tietää) on tuote kuiville käsille. saman sarjan naamarasva on ainoa joka auttaa minun talven kuivattamaani ihoon. joten kannattaa kokeilla tuota käsille kehitettyä rasvaa. uskoisin että on yhtä tehokas kuin naamarasva.
samaa olen kuullut käytettävän menestyksellä.
kasvorasvasta myös hyvät henk.koht kokemukset.
Itsellä ei ole ongelmia kuivan ihon kanssa, yleensä kuitenkin käytän hanskoja, ongelman välttämiseksi.
Rasvaan pari kertaa päivässä ja ennen nukkumaan menoa. Merkillä ei mielestäni ole väliä, itse käytän Niveaa. Joskus rasvaan kädet reilusti ja vedän yöksi puuvillakäsineet. Tiskatessa ja siivotessa käytän aina kumihanskoja.
Eikö niistä voi tulla allergiaa ?
Tietenkin jos on kumille allerginen ei kannata käyttää kumihanskoja. Silloin kannattaa kokeilla muovihanskoja, jotka ovat vähän kalliimpia.
Apteekissa myydään Locobase repairia jolla saa kädet nopeasti kuntoon. Se ERITTÄIN riittoisaa vaikka hinta tuntuu ensin kalliilta. Toinen vaihtoehto on apteekissa (ainakin on muutama vuosi sitten ollut)myytävänä suojavoide käsille jos joutuu usein kastelemaan käsiään. Se antaa näkymättömän suojakalvon käsille vaikka niitä kastelisi kuinka paljon. Käsittely uusitaan n.3-4 tunnin välein. Tepsii! Siivotessa kannattaa tietysti käyttää suojakäsineitä jo voimakkaiden aineidenkin takia.