Okei, eli omistan auton, jossa on osa-kasko ja normi liikennevakuutus. Nyt olen kuitenkin ostamassa uuden auton,jolloin vanha luonnollisesti jää ylimääräiseksi. Vanha autoni on parhaillaan myynnissä, jonka vuoksi en voi laittaa sitä seisontaan. Tuttavallani on täydet käyttämättömät liikennevakuutusbonarit, joten olisiko viisasta siirtää vanha auto väliaikaisesti hänen omistukseensa, jos haluan välttyä kahden vakuutuksen maksusta? Aattelin toimia näin siltä varalta, että jollei vanha autoni menekään heti kaupaksi, niin ei tarvitse älyttömiä vakuutusmaksuja maksaa. Kertokaahan mielipiteenne! Kittoos!
Kahden auton omistajuus
auttakaahan apinaa :)
41572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Maksat ikäänkuin "ylimäräistä" vakuutusmaksua siitä autosta, jossa on halvempi liikennevakuutus. Vanhasta autosta tietysti irtisanot heti osakaskon. Liikennevakuutus kakkosautossa ei maksa (jos ei ole mikään ökypeli) kuin pari-kolme Euroa päivässä. Omistuksen muutosta ei kannata tehdä, vaan laittaa tuttavasi haltijaksi jolloin omistat auton ja tuttavasi käyttää laillisesti liikennevakuutusbonuksiaan. Haltijan lisäys maksaa kympin katsastuskonttorilla.
Myy ensin vanha pois, jos ei mene kaupaksi ei se mene vaikka tuttavakin omistaisi sen.
olet sitä vanhaa myymässä niin ei kannata temppuilla.
Irtisanot sen osakaskon.
Pelkkä liikennevakuutus ei maksa niin paljoa että kannattaisi myyntiajan
takia vaihdella omistajuutta ja/tai haltijuutta.
Jos myynti venyy niin pitkäksi että se alkaisi kustantaa liikaa
niin sitten asiaa voi miettiä uudestaan, ehkä joltain toiselta kantiltakin.
Ei kai se liikennevakuutus nyt niin mahdottomia maksa (ehkä enintään parilta kuukaudelta) suhteessa auton hintaan ellei kyse ole jostain tonnin ritsasta. Kikkailulla voi ehkä säästää jonkun kympin rahaa, mutta toisaalta sitten joudut aina erikseen selittelemään ostajaehdokkaille miksi myyt autoa joka ei ole sun nimissä tai että miksi haltijana on joku muu henkilö. Ainakin itsellä soisi heti varoituskellot päässä jos auton myyjä on joku muu kuin omistaja.