Pieni purnaus asiakkaalta: välillä pistää hieman ihmetyttämään, miten on mahdollista, että kynsialan ihminen ei tiedä tunnettujakaan geelimerkkejä. Jokainen toki puhuu käyttämänsä tuotteen puolesta, mutta taannoin huomasin, että yksikin alan ihminen kummasteli Professionailsia (eikö tämä nyt sentään ole aika tunnettu merkki ihan asiakkaidenkin keskuudessa? Omasta mielestäni on), jota kynsissäni on käytetty. On aika ärsyttävää joutua sanomaan, että kyllä tämän ihan kunnon merkki pitäisi olla, kun alan ihminen alkaa puhua hieman vihjaavasti, että niin, kun sitä kaikenlaista epämääräistä on nykyään markkinoilla.
Jotenkin vaan tuntuu hieman käsittämättömältä välillä, että itsellä maallikkona on enemmän kiinnostusta eri merkkejä kohtaan kuin ammattilaisella.
Jotenkin vaan tuntuu hieman käsittämättömältä välillä, että itsellä maallikkona on enemmän kiinnostusta eri merkkejä kohtaan kuin ammattilaisella.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sulla ei ole hajuakaan kuinka paljon niitä merkkejä on, kukaan niitä kaikkia voi tietää, eikä tarvitsekaan :)
No eiköhän se ihan tiedossa ole, että niitä merkkejä on hyvin monia. Ei tietenkään tarvitse tietää kaikkia, mutta ihmettelen hieman, jos ammattilainen ei tiedä noinkaan yleistä merkkiä? Vähän sama kuin omalla alallani en tietäisi jotakin perusjuttua, koska en itse olisi erikoistunut siihen. Knoppitieto erikseen, mutta kyllä minä kynsialalla soisin, että jokainen alan työntekijä tietäisi esim. merkit LCN ja Professionails.
Niin munkin mielestä on tärkeetä minkä MERKKISELLÄ maalilla mun seinät on maalattu, ja maalarin täytyy tietää kaikki merkit. Ok.
Ei ole olemassa jonkin merkkisiä kynsiä, on vain jonkun tekemiä.
Minkä takia juuri LCN tai Professionails tulisi tietää, kumpikaan ei ole maailmalla mitenkään erityisen tunnettu. Kyllä se tieto ja tietämys on ihan jotain muuta kuin mitä asiakas "soisi", asiakas menee varsinkin Suomessa tuotemerkkien perässä.
Muutamia vuosia sitten LCN brändäsi itseään täällä läpi, puhuttiin LCN-kynsistä jne., esitti olevansa "maailman johtavin" merkki (siis kaikista johtavista merkeistä johtavin?) ja tämähän upposi kuluttajiin.
Juu, ehkäpä seinäni ovat Tikkurila merkkiset??
Eihän ole kyse siitä, että mikä uppoaa kuluttajiin (esim. itse en suosi LCN:ää, se on minusta yliarvostettu), vaan yleisestä tietämyksestä. Kyllä minä ruokakaupassakin oletan myyjän tietävän Valion ja Ingmanin, vaikka inhoaisi molempien tuotteita itse. Ja noista isommista brändeistä lienee helpompi lähteä liikkeelle kuin olettaa, että kaikki kynsihuoltajat tietävät esim. MiYoshin, joka ei ole hirveän tunnettu Suomessa. Mutta kuten itsekin toit esille, niin esim. LCN:stä on keuhkottu paljon, joten luulisi, että jokainen tekijä nimeltä sen tietäisi, oli sitten itse muuten mitä mieltä vaan.
Mutta ilmeisesti tällä alalla voidaan olla sitten tosiaan niin yhdessä merkissä kiinni, että muilta ummistetaan täysin silmät ja korvat.