moro. onks kellää tietoo saako "vanhemman"pakettiauton (vm.92-95)tuoda verotta suomeen??? olen kuullut sellaista mut en ainakaan tullin sivulta löytänyt tietoa siitä, siel mainittiin vaan kuorma auto.. kiitos tiedoista
pakettiauto saksasta
caddy
310340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Loppuun kaluttu asia, mutta kerrataan vielä: Ennen 5/93 ensirekisteröity pakettiauto on verovapaa. Saksassa näitä on tarjolla pilvinpimein. Tässä vielä linkki tullin sivuille, sieltä sivun alalaidasta pakettiautot ja siinä se sanotaan.
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/02_Kaytetyt_ajoneuvot/Vanhat_autoverolait/index.jsp
TULEE jos hakee tuommoisen ennen 93 rekisteröidyn pakun esim.Saksasta????kait valtio jollain lailla rahastaa sen menetetyn autoveron verran vai väitättekö että muita kuluja kun auton ostoon on mennyt ei tule.Jos on kokemuksia niin kuulisin miellelläni niistä.
Kuten jo ylempänä mainitsin: ei veroa, ei alvia, eikä mitään muitakaan rangaistusmaksuja. Maahantuontikatsastus, pakokaasumittaus, ja rekisterikilvet. Siinä ne maksut. Minulla on 5/92 käyttöönotettu 2.4 transporter. Hommat hoitui tullin kanssa kitkattomasti ja nopeasti, koska autovero on NOLLA niin käsittelykin oli nopeaa. Tämä ei ole fiktiota.