Kela korvattavuus

Hei! Kysyisin siis, että ovatko e-pillerit kelakorvattavia valmisteita? Sain neuvolasta reseptin Yaz-pillereihin, joka ei ole kelan sivujen mukaan peruskorvattava. Diane nova esimerkiksi taas on. Tuleeko korvaus siis vain siinä tapauksessa, jos e-pillerit määrätään jonkun sairauden vuoksi vai myös ehkäisy tarkoitukseen?
6477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ehkäisyyn tarkoitetut ehkäisypillerit eivät ole korvattavia. Diane Nova on korvauslistalla, koska sitä käytetään myös aknen hoitoon. Eli siitä saat korvauksen, jos se on tähän tarkoitukseen määrätty (ja tietääkseni kaikki lääkärit osaavat kyllä piirtää sen ruksin oikeaan ruutuun :))

Äänestä

Vain Diane Nova ja sen rinnakkaisvalmisteet (Cypretyl, Feminil, Vreya) ovat korvattavia ja vain siinä tapauksessa, että siellä reseptissä on se ruksi kohdassa "Sairauden hoitoon".

Äänestä

Minä vaihdoin keväällä Yasminet Diane Novaan, Yasminet aiheutti ylimääräisiä vuotoja, joten lääkäri kirjoitti nuo vahvemmat, lisäksi mulla on epäsäännöllinen kierto ilman pillereitä, joten nuo sopii mulle.

Apteekissa vaihdettiin vielä halvempaan valmisteeseen, eli Cypretyliin, saan niistä kela-korvauksen, kun resepti on merkitty sairauden hoitoon. Tulee maksamaan 3:n kuukauden satsi vain noin 6 euroa.

Eli Diane Nova ja Cypretyl taitaa olla ainoat noista yhdistelmäehkäisypillereistä mistä korvauksen saa.

Äänestä
  • Just on sanottu, että Diane Nova, Feminil, Vreya ja Cypretyl ovat korvattavia. Mikä siinä nyt vielä on niin epäselvää, että täytyy kuvitella Diane Novan ja Cypretylin olevan ainoita?

    Äänestä

  • korporaatio kirjoitti:

    Just on sanottu, että Diane Nova, Feminil, Vreya ja Cypretyl ovat korvattavia. Mikä siinä nyt vielä on niin epäselvää, että täytyy kuvitella Diane Novan ja Cypretylin olevan ainoita?

    ilman että lukee muita vastauksia.mikä siinä nyt vielä on epäselvää???"!""

    ompas ihmsillä lyhyt pinna.kohta joku valittaa tosta mun kirjotusvirheestäkin.mikä siinäkin nyt sitten oli niin epäselvää???!

    Äänestä

  • jsksjgk kirjoitti:

    ilman että lukee muita vastauksia.mikä siinä nyt vielä on epäselvää???"!""

    ompas ihmsillä lyhyt pinna.kohta joku valittaa tosta mun kirjotusvirheestäkin.mikä siinäkin nyt sitten oli niin epäselvää???!

    Ja miksiköhän nämä ihmiset eivät vaivaudu lukemaan niitä muita vastauksia ennen kuin jakavat sitä omaa ja täysin turhaa tietoaan? Onko vaan pakko päästä todistelemaan, että "Kyllä minä tiedän!", vaikka todellisuudessa todistaa, ettei osaa edes lukea, saati sitten tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa vailla kirjoitti:

Hei! Kysyisin siis, että ovatko e-pillerit kelakorvattavia valmisteita? Sain neuvolasta reseptin Yaz-pillereihin, joka ei ole kelan sivujen mukaan peruskorvattava. Diane nova esimerkiksi taas on. Tuleeko korvaus siis vain siinä tapauksessa, jos e-pillerit määrätään jonkun sairauden vuoksi vai myös ehkäisy tarkoitukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu