Hei! Kysyisin siis, että ovatko e-pillerit kelakorvattavia valmisteita? Sain neuvolasta reseptin Yaz-pillereihin, joka ei ole kelan sivujen mukaan peruskorvattava. Diane nova esimerkiksi taas on. Tuleeko korvaus siis vain siinä tapauksessa, jos e-pillerit määrätään jonkun sairauden vuoksi vai myös ehkäisy tarkoitukseen?
Kela korvattavuus
tietoa vailla
6477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkäisyyn tarkoitetut ehkäisypillerit eivät ole korvattavia. Diane Nova on korvauslistalla, koska sitä käytetään myös aknen hoitoon. Eli siitä saat korvauksen, jos se on tähän tarkoitukseen määrätty (ja tietääkseni kaikki lääkärit osaavat kyllä piirtää sen ruksin oikeaan ruutuun :))
Vain Diane Nova ja sen rinnakkaisvalmisteet (Cypretyl, Feminil, Vreya) ovat korvattavia ja vain siinä tapauksessa, että siellä reseptissä on se ruksi kohdassa "Sairauden hoitoon".
Minä vaihdoin keväällä Yasminet Diane Novaan, Yasminet aiheutti ylimääräisiä vuotoja, joten lääkäri kirjoitti nuo vahvemmat, lisäksi mulla on epäsäännöllinen kierto ilman pillereitä, joten nuo sopii mulle.
Apteekissa vaihdettiin vielä halvempaan valmisteeseen, eli Cypretyliin, saan niistä kela-korvauksen, kun resepti on merkitty sairauden hoitoon. Tulee maksamaan 3:n kuukauden satsi vain noin 6 euroa.
Eli Diane Nova ja Cypretyl taitaa olla ainoat noista yhdistelmäehkäisypillereistä mistä korvauksen saa.
Just on sanottu, että Diane Nova, Feminil, Vreya ja Cypretyl ovat korvattavia. Mikä siinä nyt vielä on niin epäselvää, että täytyy kuvitella Diane Novan ja Cypretylin olevan ainoita?
ilman että lukee muita vastauksia.mikä siinä nyt vielä on epäselvää???"!""
ompas ihmsillä lyhyt pinna.kohta joku valittaa tosta mun kirjotusvirheestäkin.mikä siinäkin nyt sitten oli niin epäselvää???!
Ja miksiköhän nämä ihmiset eivät vaivaudu lukemaan niitä muita vastauksia ennen kuin jakavat sitä omaa ja täysin turhaa tietoaan? Onko vaan pakko päästä todistelemaan, että "Kyllä minä tiedän!", vaikka todellisuudessa todistaa, ettei osaa edes lukea, saati sitten tiedä.