Ois tosi kiva saada uusia ystäviä? Kuka väittää, että netissä ei voi ystävystyä, niin se on väärässä. Netissä voi tulla vaikka toisen parhaaksi ystäväksi. Ei sitä tiedä! Jotenka ajattelin, että tänne vois laitella vaikka mese osoitteita tai jotain, ja ystävystya toisten kanssa (: Sehän ois tosi kivaa saada uus ystävä
Mut pliis, jos et oo samaa mieltä mun kanssa, nii älä pliis sitten laita tänne mitään. Se ei oo kivaa ku tääl lukee vaan jotaa, et LOL! tai jotakin semmosta
Että jos vaan tahtoisit uusia ystäviä (niitähän ei ole koskaan liikaa). Nii tänne vaan keskustelemaan!!!
Mut pliis, jos et oo samaa mieltä mun kanssa, nii älä pliis sitten laita tänne mitään. Se ei oo kivaa ku tääl lukee vaan jotaa, et LOL! tai jotakin semmosta
Että jos vaan tahtoisit uusia ystäviä (niitähän ei ole koskaan liikaa). Nii tänne vaan keskustelemaan!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otsikosta varmaan huomaa, että emme ole saman ikäisiä. Olen siis nuoruutta teeskentelevä vajaa 50 v äijän köriläs. Vähän tyhmä, ruma, ylipainoinen ja pahemman kerran kaljuuntumassa oleva. Lisäksi ihoni on pahasti rasvoittuva ja kiiltää kokoajan. Muutama kerta on tullut muutettua uudelle paikkakunnalle ja nyt on sitten huomannut että minnekäs ne ystävät on karisseet.
Inhoan Facebookin keinomaailmaa (siellä olen ollut jonkin verran, mutta alkoi tympimään). Chattaily on niin kakaroiden touhua. Täällä keskusteluissa tulee kanssa niin älyttömiä kommentteja (mihin aloittajakin viittasi), että kyrsii. Kirjeenvaihto sähköposteilla tuntuisi luontevalta. Mutta siinäkin on se ongelma, että mä en viihdy äijäjuttujen parissa. Sitten jos tän ikäinen yrittää löytää netissä naispuoleista juttuseuraa niin arvaa uskotaanko että mielessä on todella pelkkä jutustelu. Olen onnellisesti aviossa ja minulla on ihanat lapset ja koti muutenkin kunnossa. Vaimo on suloinen, mutta hänen elämänsä on nyt niin kiireisessä vaiheessa, että hän käy kotona melkein vain nukkumassa. Ja ei nyt jaksa kuunnella mun jorinoita jos ne ei liity melko suoraan hänen töihinsä. Hänen työnsä on vaativaa asiantuntija työtä josta on kyllä mielenkiintoista keskustella mutta olisi mukava vain "turista joutavia".
Siis ystävät olisi kivoja, mutta olen hiukan ikärasisti. Kakaroiden (siis itselleni alta 30 v.) juttuja ei yleensä kauan jaksa kuunnella. Tietysti poikkeuksia on. Joskus pääsee ihan mukavasti samalle tasolle eri-ikäisten kanssa. Eli mistä löytäisi juttuseuraa ihan vaikka vakavaan ystävyyssuhteeseen asti.
Oon täysin samaa mieltä sun kans! Netistä voi hyvinki löytää uusia ystäviä :) minkä ikänen oot? :)
ikä ei vaikuta ystävyyteen mitenkään :D
aina on eri ikäsiä ystäviäa kuinka paljo ;D
Nii :D ois vaan ollu kiva tietää et ootko täysikäne vai paljon vanhempi vai nuorempi :DD
Kyllä se mulla ikä ratkaisee.... ja tietty missä asuu, jos haluaa nyt ylipäätänsä tutustua livenäkin. Liikaa ollut mulla ollut ystäviä, joiden kanssa ei ole mitään livetuttavuutta ollut. Osittain siksi että ne ovat olleet tällaisia ulkomaisia ihmisiä.
Että kun itse olen tällainen 24-vuotias mies, niin en itse ainakaan viitsi paljon 18 - nuorempien kanssa ystävystyä. Ei siksi että siinä mitään vikaa olisi, mutta kun itse on jo täysi-ikäinen, niin mieluusti sitä on sitten muiden täysi-ikäisten kanssa ystävänä. Että itse sanoisin että 18 - vuotta on mulle aika paljolti se minimi ikä , jos olen ystävää yms etsimässä.
Mutta itse olen tämän palstan kautta tavannut myös ikäisiäni ja samasta kaupungista olevia ihmisiä, joita olen sitten livenä tavannut ainakin sen kerran. Enemmänkin erään henkilön kanssa. Että kai sitä voi löytää. Itsellä ainakin olisi taas hakusessa muutama uusi ystävä. Joten olen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, että niitä ystäviä voi tätä kautta löytää. Jos ei nyt sitten muuten.
Itse oon kanssa etsiskelly kavereita/ystäviä kun muutin toiselle paikkakunnalle. vanhat ystävät on unohtanu sen jälkeen ku sain lapsen mutta kyllä niitä muutamia tosi ystäviäkin vielä on vaikka lapsen sain ja muutin pois. :) oon siis 23vuotta ja asun imatran lähellä jos jotain kiinnostais ystävystyä... :)