Paljohkon ajon takia olis mielessä vaihtaa toinen auto dieseliksi. Edellytykset on, että pitäisi pystyä kuskaamaan suht mukavasti 4 hengen perhettä ja jonkin verran tavaraakin ja manuaaliloota saisi olla. Tiedossa on, että tuon hinnan autot on yksilöitä, mutta mitä suosittelisitte ja miksi? Itse olen harkinnut seuraavia mahdollisina, autot ovat olettamassani paremmuusjärjestyksessä, paras ensin...
1. Volvo 850/s70/v70 2,5 tdi
2. Audi A6/A4 2,5/1,9 tdi
3. VW Passat 1,9tdi
4. Skoda Octavia 1,9tdi
5. BMW 525 tds
6. Peugeot 406 HDi
Tuon hintaluokan mersut ei oikein miellytä ruosteineen, miljoonine kilometreineen sekä puhdittomine koneineen (kohta joku kehuu miten paljon 300td:ssä on voimaa, mutta silti).
1. Volvo 850/s70/v70 2,5 tdi
2. Audi A6/A4 2,5/1,9 tdi
3. VW Passat 1,9tdi
4. Skoda Octavia 1,9tdi
5. BMW 525 tds
6. Peugeot 406 HDi
Tuon hintaluokan mersut ei oikein miellytä ruosteineen, miljoonine kilometreineen sekä puhdittomine koneineen (kohta joku kehuu miten paljon 300td:ssä on voimaa, mutta silti).
Vastaukset 17
Vanhimmat
kaikki heikkotasoista auton rotteloa.........
VAi eikä 6 tontulla saa hyvää dieseliä? Ainakin hyviä bensa-autoja löytyy ihan riittämiin tuohon hintaan.
"VAi eikä 6 tontulla saa hyvää dieseliä? "
Tuo tuli kyllä itelläni mieleen kun budjettia ja vaihtoehtoja katsoi, kuudella tonnilla oikeastaan kaikissa mainitsemissasi vaihtoehdoissa vaan ikää ja kilometrejä alkaa (omasta mielestäni) olla niin hel**tisti. Jos joku pitää valita, niin katselisin Pösöä, sen lienee saa tuoreimpana ja vähiten ajettuna ja se on mukava matka-auto HDI-kone on pirteä ja taloudellinen.
Jos auto vaan toimii. Juuri siksi tuo pösö oli listassani viimeisenä. Olen kuullut huhupuheita, että siinä olis aika paljon kaikkea pikkuharmia. Volvoa taas monet väittää varmaksi kuin junan vessa.
Pösöstä en tiedä, mutta volvollani V70tdi olen ajanut 520 000 km, eikä se ole vielä osoittanut lopun enteitä. Ilman korjaamista ja hammashihnojen vaihtoa ei se kyllä kulje, mutta sehän on vain hauskaa harrastusta raskaan työn vastapainona. Vielä olen ajatellut toisen miljoonan puolikkaan sillä ajella.
Siis verrattuna mihin?
S80 Volvo Tdi ? Pieniruokainen, hiljainen, hyvä ajaa, hyvät penkit, lämmin ja hyvät varusteet. Löytyy tuohon hintaan ja on joka suhteessa melko pirssi, tuohon sinun listaasikin verrattuna. Noin halvalla on varmasti ajettu, mutta myynnistä löytyy todella paljon ajettujakin yksilöitä, joten jos et kaikista ajetuinta osta, sillä ajaa vielä pitkän pätkän.
Joo, voispa ollakin...
Opel vectra DTIit on halpoja ja luetettavia autoja.Hanki sellainen
http://www.nettiauto.com/toyota/carina-e/2729578
Tuosta takapenkit tarvittaessa pois ja dieselvero on jotain 60-70e/vuosi. Menee pienellä ja tekniikka on varmaa. Älä pelästy kilometrejä. Vastaavia löytyy 500-600tkm ajettuja ja hyvin toimivat vielä. Toyotassa puhuu laatu. Tässä pääset pienellä rahalla vielä useita vuosia ja tilaa sekä ajo-ominaisuuksia löytyy. Jos haluat laittaa enemmän rahaa kiinni (5000-6000e) niin ->
http://www.nettiauto.com/toyota/avensis/2465415
http://www.nettiauto.com/toyota/avensis/2773673 (halpa dieselvero 2 3paikkainen farkku)
ovat yksi vaihtoehto. Tosin ei missään suhteessa autoa kummempi.
Hieno peli tollainen S-80:nen, varsinkin kun autossa on muovinen öljypohja joka helposti halkeaa ja on todella kallis osa.
Varsinkin kun tuon hintaluokan Volvoissa ei ole muovinen öljypohja, uusista en tiedä.
renalt megane 04 sedan tietysti!Ajettu 179tkm juuri jakohihna,vesipumppu,kiristin jäähdytydys nesteet,jarrulevyt ja palat takaa,jarrupalat edestä,renkaat hyvät,kesärenkaat 11tkm ajettu ,talven ajetut nastat,väri hopea,ilmastoini,takaovis verhot sähköinen lapslukko,ei vie öljyä paitsi diisel öljyä kovas ajos 5.5l kevyes alle 4 jopa.1.5dci kysees,iso takarontti,hiljainen(ruottalaisten testei volvos80 tasoa)ite ajanu 87tkm-179tkm työmatkaa 75km suuntaansa,lämpimästä hallista tallin.seiskal lähtee/vaihto bensa autoon
kallistuisin johonkin noista 1.9tdi koneisista. Huollot ja aju tulee halvemmaksi verrattuna 2.5 koneisiin.
Audeissa ja passatissa tosin voi mennä heti monta satasta etutukivarsiin jos sattuu olemaan useampi väljä, siellä kun on niitä 4kpl puolellaan. Octaviassa ei tuota ongelmaa ole.
Volvon keskikulutus oli 6.5l/100km pintaan, 1.9 audi 5.5l/100km.
Pösöistä ei ole kokemusta.
Volvoissa muuten mm. sellainen kiva juttu että jos venttiilikopan tiiviste vuotaa, uusi tiiviste maksaa lähemmäs 200e, venttiilikoppa tulee kaupan päälle. Tarviketiivisteet ei käy.
Mutta jos volvoon päädyt, ja jotain varaosia tarvitset moottoriin, osta ne audi-/vwliikkeestä, samat osat on siellä huomattavasti halvempia.
Jos olet ostamassa oikeasti dieseliä jolla voit
ajaa edullisesti niin katso vaikka nettiautosta c-sarjan mersuja
cdi-kone tuli jo 1996
Tarkistaa, että suuttimet on vaihdettu ja korista olisi edes jotakin jäljellä. Kilometrejä mieluimmin alla 300tkm.