Miehinen mies

Miten te naiset määrittelette miehisen miehen? Onko mies naisellinen jos esim. on viimeisen päälle muodin mukainen ns. BB talon asukas... Tukka laitettuna ja kynnet viilattuna. Tuntuu et baareissa on enemmän vientiä just näillä bi-pojilla. Eikö miehinen mies ole jotain vastakohtaista tällaisille neitimäisille muodin perässä juoksijoille?
173668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Miehinen mies istuu sohvalla lenkkimakkara ja kaljapullokädessä, jalat olkkarin lasipöydällä ja sukat haisee niin että hyi *****.
Normaali mies on taas mukava, älykäs ja kiltti, toisin kuin ne kalsarisankari "olen mies" -herrat.

Äänestä

Miehinen mies on parempi. Itseäni ainakin viehättää enemmän kypsempi ja konservatiivisemmin pukeutunut mies kuin muotipelle. Baareissa tosiaan taitaa liikkua kyllä näitä nuoria muotipellejä enemmän..

Äänestä
  • Pitäsisikö kaikkien miesten olla sun mielestä miehisiä? Ja jos miestä kiinnostaa pukeutuminen ja ulkonäkö, hän on aina pelle? Musta vaan makuja on monia, enkä menisi sanomaan ketään pelleksi tms.
    Mut tämähän onkin Suomi! Jee! Kaikki erilaiset tai erilaisen näköiset ihmiset voisi varmaan kaasuttaa, että ylipainosille Suomi-mammoille ja makkara-Maroille saataisiin mielenrauha.

    Äänestä

  • Itse miehenä arvostan sitä, että mihet näyttävät miehiltä ja naiset naisilta. Miehekkyys on pikemminkin 'selkäytimessä' / asenteessa ja olemuksessa. Edellämainittu voi myös olla siisti ja tyylikäs, miehekkäällä tavalla.

    Ohessa yksi esimerkki jossa kuvassa mies näyttää mieheltä ja nainen naiselta, vaikka viimemainitulla onkin hieman bimbon maine (anteeksi vain, ilman loukkaavaa tarkoitusta).

    - http://ilovebubbadogs.com/bubbapress/wp-content/uploads/2007/07/kelly_slater_kelly_slater-vince.jpg

    .

    Äänestä

Omasta mielestäni "heikkous" on miehisyyttä. Suomalaiselle miehelle monesti on vaikee tunteistaan puhuminen, asioista keskusteleminen, ottaa vastuuta omista teoistaan ja tehdä asiat jotenkin muuten kun kaverit. Minusta on miehistä kun uskaltaa olla oma itsensä, esim. keskellä äijäporukkaa täräyttää, että rakastaa naistaan. Tietää omat heikkoudet ja osaa elää niiden kanssa, ei välita siitä kuinka huono jossain asiassa on ja kuinka ei osaa, vaan yrittää rohkeasti ja jos ei osaa niin opettelee. Uskaltaa ottaa riskejä, on tavoitteita elämässään ja yritystä muuttaa asioita jotka omassa elämässä ärsyttävät, eikä vaan sanoa, ehkä huomenna tai ei tää paska elämä muuksi muutu.
Mihekäs ulkonäkö on sitä, että mies itse on tyytyväinen itseensä ja se näkyy ulospäin, minusta on mihekästä jos mies hymyilee ja hänellä on iloinen ilme kasvoillaan ja myönteinen elämänasenne, eikä katse maassa ja elämälitaänsä kyllästyneen katse.

Äänestä

Suosikkipeliäni on valita jostain tarpeeksi kiivas ja tulinen italialainen mies,joka aluksi leimaa mut heti pikku bimboksi.Alan soittaa takaisin sillä,että säähän olet se ultramaskuliino..Kyllä repeää naurut.
Kiusaan tällaista miest' tummuudesta ja tulisuudesta myös haukkumalla gorillaksi,banaaninsyöjäksi,suklaapuodin pitäjäksi,zoo-turistivetonaulaksi.Mutta en tosissani tietenkään..Tekis mieli puristaa hauiksia tollasella.Vaaleita miehiä en uskalla kiusata,paitti jos sanovat "paitti", "läpitte/lävitte", "poies", "ooon dambereelda nääs", käyttää eyelineria.Silloin morkkaan kummitukseksi tai velhoksi.Punatukkaisia miehiä kiusaan chilipippureiksi."Mites wokki laitetaan"? On heittoni heille,ja toivon että suuttuvat TODENTEOLLA.Kaipaan heiltä näsäsviisastelua.

Äänestä

miehen pitää näyttää mieheltä. Siististi leikatut hiukset ja parta, ei meikkiä eikä punaisia kynsiä. Saa ottaa joskus kaljaakin tai kohtuudessa jonkin paukun. Tietenkin siisti vaatetus, pukukin tietyissä tilaisuuksissa., ei vaaleanpunaisia kukkapaitoja.
Ja tietenkin miehinen käytös, ei lässytä, se tekee jotenkin naismaiseksi, hoitaa työnsä normaalisti, oli se sitten mikä tahansa.
On hyvä tuki ja olkapää pahoina päivinä.
Tässäpä aluksi

Äänestä
  • Kuusi vuotta sitten menehtynyt ex-mieheni,jonka kanssa minulla ja nykyisellä avomiehelläni oli läheiset välit,oli MIES .Maskuliininen,karvainen,rehellinen,sopivasti tempperamenttinen,suojeleva,fyysisesti vahva,eräällä tavalla alkukantainen,erähenkinen luontoa ja eläimiä rakastava.Vahva tunteissaan. Kaipaan vieläkin urostani. Rakastan nykyistä avomiestäni.

    Äänestä

Pitkä. lihaksikas. Mukava. Kiltti. Tuoksuu hyvältä. Söpö. Urheilullinen.

Eli siis oma kultani :)

Äänestä

Miehinen mies voi olla suhteellisenkin androgyyni olematta silti neiti. Käytös on aika ratkaisevaa.

Äänestä
  • Naulan kantaan, juurikin näin, tiedän "miehisiä" miehiä, joilla hauis hihassa pullistelee mutta saisivat oikeasti mennä ostamaan hamekangasta ja sen jälkeen Kalle Kehvelin Loviisan kanssa juoruaidalle juoruamaan.

    Äänestä

itse asiassa olen huomannut, että noiden bb-bi-miehien lisääntymisen vastareaktiona monet naiset etsivät juuri miehekästä miestä. Ja ei, miehekäs mies ei ole karvainen ja hikinen naistenhakkaaja. Tärkeimpiä miehisiä ominaisuuksia on ulkonäön sijaan mm. tunteiden kontrollointi ja rauhallisuus. Matala ääni ja tietty luontainen auktoriteetti on myös tärkeää.

Äänestä
  • Kumma paikka tuo tollojen BB-talo, "miehet" ovat joko neitimiäisiä homoja tai jos eivät ole niin näyttävät neitimäisiltä homoilta. On kynsilakkaa, trenditukkaa, naisten hepeniä ja muta nössöilyä. Tavalliset miehet siellä kai erittäin suuri harvinaisuus.

    Äänestä

  • kuukuuuukuuuuuu kirjoitti:

    Kumma paikka tuo tollojen BB-talo, "miehet" ovat joko neitimiäisiä homoja tai jos eivät ole niin näyttävät neitimäisiltä homoilta. On kynsilakkaa, trenditukkaa, naisten hepeniä ja muta nössöilyä. Tavalliset miehet siellä kai erittäin suuri harvinaisuus.

    Normaalilla aivotoiminnalla varustettu ihminen on mahdottomuus ja kuvitelkaa, YLEn Junger on koukussa BB:iin, no ei ihme että YLEltä puolestaan tulee ohjelmia tittelillä "Äitis oli apina", no sehän on vaan hassun hauskaa joukkia, no mites olis seuraavalla tuotantokaudella ohjelmaformaatti nimeltä :Kuole syöpääs homo?.

    Äänestä

Tyylikäs, mutta miehisesti tyylikäs. Ei mikään Cristiano Ronaldo kakkonen. Itse tykkään rennosta jääkiekkoilija tyylistä (vaatteet). Ei todellakaan mikään sellanen joka kattoo enemmän peiliin ku nainen!! Sit itsevarma pitää olla sekä työssäkäyvä ja aktiivinen ihminen. Ei mikään sohvaperuna

Äänestä

miehetkin voivat pitää itsestään huolta ja olla siististi pukeutuneita eikä tarvi aina vetää kaljaa ja kulkea verkkarit jalassa. Minusta itsestään huolehtiminen (siis ei sille että kiinnittää siihen erityisen suurta huomiota) ei tee miehestä mitenkään naisellisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


5775474574 kirjoitti:

Miten te naiset määrittelette miehisen miehen? Onko mies naisellinen jos esim. on viimeisen päälle muodin mukainen ns. BB talon asukas... Tukka laitettuna ja kynnet viilattuna. Tuntuu et baareissa on enemmän vientiä just näillä bi-pojilla. Eikö miehinen mies ole jotain vastakohtaista tällaisille neitimäisille muodin perässä juoksijoille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu