http://www.iltalehti.fi/vantaa/2009092810323471_va.shtml
Vasemmistohan aikanaan oli tuolla saralla kovinkin vapaamielistä (jotain raportteja 60- ja 70-luvun bileistä on ollut julkisuudessa). Nyt sitten jonkun poliittinen ura tyssää nakukuviin. Onko kyseessä taantumus, pysähtyneisyyden aika, vaiko sittenkin ukkoontuminen.
Itseasiassa koska lehdistö raportoidessaan kaiken maailman asioista perustelee sitä sillä että kansalla on oikeus tietää, niin eikö meidän pitäisi vaatia nakukuvia kaikista poliittisista vaikuttajistamme (ja raportteja sekalaisista suoriutumisista, niin kenenkään ei enää tarvitsisi kirjoitella mitään paljastuskirjoja).
Perustelen tätä samalla perusteella kuin valtiot perustelevat lisääntyvää kansalaisvalvontaa, eli rehellisellä poliitikolla ei ole mitään salattavaa tai pelättävää.
Hassua
6
99
Vastaukset
- 7+7
sillä tunnetusti hyvillä johtajilla on iso kyrpä
- ryyppyjengi
mitä ilmeisimmin iso maksa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/09/uralla_edenneet_juovat_alkoholia_muita_enemman_1038152.html
- jos ehdokasi
on ollut mukana pornobisneksessä, niin olisihan se hyvä tietää ennenkuin menee äänestämään.
Jos kuitenkin fistauskuvat on ollut liikaa vanhoillisille? Vaikea nähdä kyllä mitään yhteyttä pornon ja sosialismin välillä näin yht'äkkiä, että jospa ne laittoi sen suosiolla takaisin hiekkalaatikolle Pääomaa tavaamaan.
(muistelisin kyllä, että oli aikoinaan SKP:n jäsen, mutta taidan muistaa väärin)- on ilmiselvästi
huomiohuoraamisen oireita
- hymh...
Kerrankin älyllinen ja pohtiva aloitus sinulta. En kehu, kuin aiheesta. Aloituksesi on kuitenkin ainoastaan yleisen pohdinnan arvoinen, eli kyseiseen Iltalehden uutiseen ja siinä mainitun poliitikon käytökseen sinänsä en halua ottaa mitään kantaa.
Mulle tuli mieleen tosta kirjoittamastasi, että yhteiskuntamme on muuttumassa sellaiseksi, ettei esimerkiksi politiikan merkkihenkilöiksi valittavilta kohta sallita enää yhtäkään yksityiselämän propagoivaa elettä tai erhettä historiastaan, mikä sitten tarkoittanee varmaan kohta suurinpiirtein sitä, että pian meillä on poliikassamme ainoastaan ihmiselämän arjesta ymmärtämättömiä silkkoja pullapojuja- ja pullayttöjä, tai sitten skandaalinsa rahalla hiljaiseksi vetäviä omia intressejään ajavia töttöröitä, kuin ikään Ameriikan malliin. Elämme eräänlaista "mediavallan" aikaa juuri nyt, musta. Esim. vielä ysäri-luvullakin eräänkin tunnetun valtakunnansovittelijan yksityiselämän mukaseksiskandaali ja uran tuhoaminen ( mun mielestäni) tietoisella mediapelillä oli poikkeustapaus. Silloin ihmisten annettiin sentään vielä jokseenkin elää ja olla rauhassa. Mediatyrkkyilyä oli toki jo silloin, mutta meno ei musta ollut ihan yhtä härskiä, kuin nykyisin.
Minä en suoraansanottuna ymmärrä, että miksi kukaan jossakin "alaston suomessa" edes haluaa esiintyä (itse en ikinä haluaisi), mutta kyllä minusta kuitenkin ihmisten yksityiselämä on heidän yksityiselämäänsä sikäli ja siten, että jollei julkisuuden henkilö ole muita vahingoittaakseen tietoisesti toiminut, ei sellaista pitäisi mitenkään vastuuttaa tai tuoda tilille siitä, mitä viatonta yksityiselämässään tekee. Politiikka kylläkin varmaankin on tavallista riskaabelimpi laji, näin sanoakseni. Tiedetään sekin, että skandaalit ovat nostattaneet ihmisiä huipulle urallaan, mutta sitten vastaavasti tiedetään kyllä siitäkin, että sellaisiin on myös uria tuhoutunut. Yks joka muuten (btw) tällä hetkellä on sikäli ns. polttopisteessä, on Italian pukki- an' korruptio-leader Mr. Berlusconi... Hän ainakin selvinnee henkilökohtaisen seksuaaliviettinsä aiheuttamista ongelmista taloudellisella vaikutusvallaan varmasti jälleen kerran, mutta rajankäynti on olemassa koko ajan poliittisen henkilön yksityisen ja julkisen minän soveliaisuuden välillä. Musta internet on valitettava tekijä sikäli, että se on mahdollistanut yksittäisiin ihmisiin kohdistuvia ajojahteja aiempaa maailmaa enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334668- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564
