Ollaan lähössä reissuun ja halusin kuunnella mp3:sta siellä. Millainen verkkovirtalaturi olisi syytä hankkia, jotta saa ladatuksi laitetta? Ja mistä niitä voi ostaa? Mulla Creativen soitin.
mp3 ja verkkovirtalaturi
5
566
Vastaukset
- frangrabba
jus joo,jos jonnekin elimäelle meinaat mennä niin siellä toimii sama virta kuin utsjoellakin,thaimaas sama virtaska,kanarial sama,turkis sama,egyptis sama
- löytyy
vaikka minkälaisia, itellä on hamamerkkinen gigantista ostettu, hinta oli joku parikymppiä. Jos meet jonnekin ulkomaille niin sitten pitää olla mahdollisesti olla vielä erikseen pistokeadapteri (yleensäkin hyvä olla jos meinaat siellä omia sähkölaitteita käyttää). Ja jos ulkomailla on erilainen jännite (esim. 110 V usassa ja japanissa) niin ennen kuin tökkää laitteen töpseliin niin kannattaa vilkaista siitä laitteen kyljestä että toimiihan se 110 V:lläkin (yleensä toimii....).
- USB-laturi?
Itse olen niin mp3:ssa kuin digikamerassakin hommannut AA- tai AAA-paristoilla toimivan laitteen. Tämä tarkoittaa sitä, että parin viikon reissuun olen ladannut muutaman satsin akkuja ja se on yleensä riittänyt. Ei tartte kantaa latureita mukana ja hätätilassa saa sopivat paristot kaupasta.
Eikö jotkut Creativet toimi USB:n kautta latautuen? Sellaisia latureita löytyy tosi pieninä ja monet niistä pelaa kaikkialla maailmassa. Tai sitten ottaa johdon mukaan ja lataa nettikahvilassa. Sopivi latureita tulee nykyisin mm. navigaattoreiden tai vaikka bluetooth-kuulokkeiden mukana, mutta mikä tahansa usb-liittimellä kelpaa, esim. tämä Verkkokaupan laite:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=24312
Tuo siis edellyttää että mp3:ssa ON USB-lataus!- sitä...
se hama- laturi on nimenomaan yleismallinen USB -laturi eli sillä voi ladata mitä vaan USB -latausta käyttävää laitetta. Nuo creativen soitturit on juurikin semmoisia USB:n kautta ladattavia vehkeitä eli ne lataantuu tuollaisilla yleiskäyttöisillä latureilla.
- vi-sa
myös matkaa ja mp3:sta varten ja matka on vielä edessäpäin.
netistä tilasin (usb muunniin tai jotain sinnepäin) ja hinta oli 5 2€ =7€.
en muista mallia tai liikettä mutta googlaa( tai kato vertaa.fi. sieltä ei kyllä kaikkia löydy)
jos et löydä nii kysele uudestaan, kaivelen sitte tiliotteita.
siis semmone pieni laturi joka tökätään pistorasiaan ja siinä on usb-johtoa varten latausliitin eikä muuta.
jos maan verkon jännite poikkeaa meidän tutusta 230 vaihtojännitettä, nii sitte tarvitaan siihen väliin muuntaja (/adapteri).
adapteri on yleisnimimitys välikappaleelle. muuntajaa sanotaan usein myös adapteriksi ja adapteriksi kutsutaan varsinkin ilman muuntajaa olevaa välikappaletta, jolla pistotulpan saa paikalliseen rasiaan.
matkasivuilta löytyy tieto maan sähkön jännitteestä ja mahdollisen pistorasia-pistotulppa-adapterin voi ostaa paikan päältä.
mitään adapteria tai muuntajaa en oo joutunu hankkimaan.hyvin yleinen, maadottamaton litteä kaksnapanen "perustulppa" on käyny siellä missä minäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1696423Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto765319Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213345Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1742679Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val291641Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981316