mp3 ja verkkovirtalaturi

alliii

Ollaan lähössä reissuun ja halusin kuunnella mp3:sta siellä. Millainen verkkovirtalaturi olisi syytä hankkia, jotta saa ladatuksi laitetta? Ja mistä niitä voi ostaa? Mulla Creativen soitin.

5

548

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      jus joo,jos jonnekin elimäelle meinaat mennä niin siellä toimii sama virta kuin utsjoellakin,thaimaas sama virtaska,kanarial sama,turkis sama,egyptis sama

    • löytyy

      vaikka minkälaisia, itellä on hamamerkkinen gigantista ostettu, hinta oli joku parikymppiä. Jos meet jonnekin ulkomaille niin sitten pitää olla mahdollisesti olla vielä erikseen pistokeadapteri (yleensäkin hyvä olla jos meinaat siellä omia sähkölaitteita käyttää). Ja jos ulkomailla on erilainen jännite (esim. 110 V usassa ja japanissa) niin ennen kuin tökkää laitteen töpseliin niin kannattaa vilkaista siitä laitteen kyljestä että toimiihan se 110 V:lläkin (yleensä toimii....).

    • USB-laturi?

      Itse olen niin mp3:ssa kuin digikamerassakin hommannut AA- tai AAA-paristoilla toimivan laitteen. Tämä tarkoittaa sitä, että parin viikon reissuun olen ladannut muutaman satsin akkuja ja se on yleensä riittänyt. Ei tartte kantaa latureita mukana ja hätätilassa saa sopivat paristot kaupasta.

      Eikö jotkut Creativet toimi USB:n kautta latautuen? Sellaisia latureita löytyy tosi pieninä ja monet niistä pelaa kaikkialla maailmassa. Tai sitten ottaa johdon mukaan ja lataa nettikahvilassa. Sopivi latureita tulee nykyisin mm. navigaattoreiden tai vaikka bluetooth-kuulokkeiden mukana, mutta mikä tahansa usb-liittimellä kelpaa, esim. tämä Verkkokaupan laite:
      http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=24312

      Tuo siis edellyttää että mp3:ssa ON USB-lataus!

      • sitä...

        se hama- laturi on nimenomaan yleismallinen USB -laturi eli sillä voi ladata mitä vaan USB -latausta käyttävää laitetta. Nuo creativen soitturit on juurikin semmoisia USB:n kautta ladattavia vehkeitä eli ne lataantuu tuollaisilla yleiskäyttöisillä latureilla.


    • vi-sa

      myös matkaa ja mp3:sta varten ja matka on vielä edessäpäin.
      netistä tilasin (usb muunniin tai jotain sinnepäin) ja hinta oli 5 2€ =7€.
      en muista mallia tai liikettä mutta googlaa( tai kato vertaa.fi. sieltä ei kyllä kaikkia löydy)

      jos et löydä nii kysele uudestaan, kaivelen sitte tiliotteita.

      siis semmone pieni laturi joka tökätään pistorasiaan ja siinä on usb-johtoa varten latausliitin eikä muuta.

      jos maan verkon jännite poikkeaa meidän tutusta 230 vaihtojännitettä, nii sitte tarvitaan siihen väliin muuntaja (/adapteri).
      adapteri on yleisnimimitys välikappaleelle. muuntajaa sanotaan usein myös adapteriksi ja adapteriksi kutsutaan varsinkin ilman muuntajaa olevaa välikappaletta, jolla pistotulpan saa paikalliseen rasiaan.


      matkasivuilta löytyy tieto maan sähkön jännitteestä ja mahdollisen pistorasia-pistotulppa-adapterin voi ostaa paikan päältä.

      mitään adapteria tai muuntajaa en oo joutunu hankkimaan.hyvin yleinen, maadottamaton litteä kaksnapanen "perustulppa" on käyny siellä missä minäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3255
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3097
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2457
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2207
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe