menoista ei ole jäänyt mitään jälkiä. Mahtoiko 2 miljoonaa vuotta sitten elänyt Homo habilis harjoittaa jotain uskontoa. Olduvai sijaitsee Serengetin kansallispuistossa Ngorongon alueella. Olikohan Aatami ja Eeva sittenkin kotoisin Afrikasta?
Olduvain kulttuurin uskonnollisista
Teotwawki
357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Olikohan Aatami ja Eeva sittenkin kotoisin Afrikasta? "mutta he olivat apinapariskunta...
Vakavasti ottaen lajimme esi-isien (ihmistä ei vielä ollut) aivot tuskin olivat kyllin kehittyneet jumalien keksimiseen 2 miljoonaa vuotta sitten. Simpanssien on osoitettu älyävän monenlaista mitä on ennen pidetty vain ihmiselle mahdollisena, mutta jumalia tai palkintoja kuoleman jälkeen niiden ei ole havaittu itselleen keksineen. Ehkä se vaihe on vielä edessä, jos ei muuten niin joku kristillinen lahko päättää että niille pitää opettaa Jeesuksesta jotta ne eivät joudu kadotukseen?
ns. kieli poskessa, kuten vastauskin.:-D))))))))))
valokuvaa Jeesuksesta apinahäkin ulkopuolelta ja yrittäisivät viittomilla kertoa simpansseille, että tässä on tie, totuus ja elämä.