vinkkejä?

Heips. Olisiko teillä hyvät kohtalotoverit (ja luonnollisesti myös muut palstan käyttäjät) antaa joitain hyvin yksinkertaisia vinkkejä laihduttajan kotikonsteista? Niitä sellaisia jotka menevät samaan listaan puuvillapaita päällä saunomisen kanssa. =)

Kiitos.
91433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

elikkäs ...aloitin 4.1. ja laihduttelen nykyään 0,5 kg /viikko kun alkukankeudestan pääsin yli.

kutrin sivuja (niitä pahamaineisia ja paljon haukuttuja) pidin ohjeena. siis syödyt kalorit miinus peruskulutus miinus liikunnalla kulutetut ja viivan alle jäis viikossa n. 3500 - 7000 kcal miinusta.
johonkin naistenlehtien-ohjeisiin tai ihme-dieetteihin verratuna saan syödä yllättävän paljon !
alkuun vaan ei oikein kalorien laskeminen meinannu toimia kun söin raskasta ruokaa.. oon lihan syöjä, jolle varmaan mieluisampi vois olla joku atkins dieetti. vaan kun en usko moisiin :)
kun oli 1 kk takana oli kilojakin lähtenyt ja mieliala: vähemmällä tulin toimeen, rupesin "järkeistään" ruokiani.
kun 2 kk oli takana homma muuttu koko ajan fiksummaksi :D
ja mä todellakin syön herkkuja ja ryyppään viikonloppuisin...

en myy mitään tuotetta, tai käytä niitä mutta...

jos haluut/joku haluu lisä infoa kuin tää ihan kotikonsteilla sujuu niin mailaa mulle.
[email protected]

Äänestä

Kääriydy muovikelmuun yöksi.

Juo väh. kaksi isoa mukillista kahvia ennen syöntiä.

Syö aina kiinalaisilla syömäpuikoilla.

Juo tunnin välein 2dl vettä.

Äänestä

Aina, kun syöt niin tee kyykkyyn pysty liikkeitä samalla.

Ehkä hankalaa, varsinkin keittoa syödessä, mutta eipä tule syötyä niin paljon!!!

Äänestä

saa syötä kahten etestä ja paino vain laskee ...

Äänestä
  • mistähän noita lapamatoja sais?

    Äänestä

Jätä lautaselta riisi, pasta tai peruna pois ja ota tilalle vihersalaattia tai raastetta.

Syö jälkiruuaksi greipin puolikas.

Aamupalaksi ruispuuroa, jossa vielä 1/2 ruislesettä.

Juo vettä.

siinä noita

Äänestä
  • Itse en ainakaan jättäisi lautaselta pois noita tärkeitä hiilarilähteistä, siis perunaa, riisiä ja pastaa. Osan perunoista voi toki korvata vaikkapa salaatilla, mutta riisin ja pastan kohdalla parantaisin ennemmin niiden laatua kuin jättäisin ne pois. Eli normaali riisi täysjyväriisiksi ja pastakin täysjyväpastaksi. Ei tärkeitä hiilihydraatti lähteitä kannata eikä saa jättää pois! Ennemmin kannattaa vaikka vähentää niiden määrää lautaselle ja lisätä proteiinien märää.

    Äänestä

  • Onko veden yltiöpäisestä juomisesta oikeasti hyötyä? Kun joku sanoo että se laihduttaa, ja toinen taas sanoo sen turvottavan.

    Äänestä

...mutta syö alasti.
Kotona olomuotosi voi alkaa mietityttämään niin paljon ettet välttämättä haluakkaan syödä sitä pizzaa kokonaan.
Ja ravintolasta sinut heitetään pois ennen kuin ehdit syödä palaakaan;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minttu kirjoitti:

Heips. Olisiko teillä hyvät kohtalotoverit (ja luonnollisesti myös muut palstan käyttäjät) antaa joitain hyvin yksinkertaisia vinkkejä laihduttajan kotikonsteista? Niitä sellaisia jotka menevät samaan listaan puuvillapaita päällä saunomisen kanssa. =)

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu