auton boonuksista

mietin että jos on ollut auto ja saanut 70% boonuksia,ja nyt ei ole ollut auton esim. 10 vuoteen. Kun ostaa auton lähtevätkö bonukset 0% vai onko ne 70% vielä ns.tallella?
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Periaatteessa vahinkohistoria säilyy vaikka kuinka kauan ja bonukset voi ottaa käyttöön sitten kun haluaa. Eri asia on sitten, miten kauan ko. vahinkohistorian sisältävät dokumentit säilyvät.
Vakuutusyhtiöt säilyttävät vahinkohistoriaa vähintään 5 vuotta, jotkut saattavat säilyttää kauemminkin. Harvat firmat säilyttävät asiakirjojaan enempää kuin mitä esim. kirjanpitolaki ja verottaja vaatii.

Asiakas voi aina pyytää vahinkohistoriansa paperille printattuna ja säilyttää sitä itse niin kauan kuin haluaa ja on tarpeen. Jotkut ottavat viiden vuoden välein käyttöön jonkun kesäauton ruppanan puoleksi vuodeksi ja vakuutusyhtiön säilytys kestää taas seuraavat 5 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

mietin että jos on ollut auto ja saanut 70% boonuksia,ja nyt ei ole ollut auton esim. 10 vuoteen. Kun ostaa auton lähtevätkö bonukset 0% vai onko ne 70% vielä ns.tallella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu