Planeetta X
1. Lähden hyvin arkaillen käsittelemään aihetta tästä planeetasta kahdestakin syystä. Ensiksi siksi, ettei näytä olevan yksimielisyyttä tutkijoitten parissa siitä, onko se edes olemassa. Toiseksi siksi, että lukuisat ufoihin uskovat ja epätavallisiin, yliaistillisiin ilmiöihin keskittyneet näyttävät omineen aiheen käsitellen sitä lukuisilla, viattoman tuntuisilla web-sivuillaan, mitä ei heti huomaa. Lisäksi sain virustorjuntani varoituksen yhtä avatessani, että siellä luurasi ”Troijan hevonen”.
Koska eräistä viesteistä olen saanut tietää, että siitä luennoidaan Suomessakin, lienee paikallaan kertoa sen vähän, mitä itse olen aiheesta löytänyt.
2. ENSIMMÄISET havainnot tuntemattoman taivaankappaleen olemassaolosta saatiin laskennallisesti Neptunuksen Uranuksen kiertoradoissa havaituista häiriöistä.
Vei aikansa, ennen kuin alettiin puhua planeetasta. Asiaa käsittelevän pastori F M Rileyn laatiman kirjoituksen mukaan planeetta X, eli kymmenes planeetta, löydettiin 1982. Hänen kirjoituksensa tuntuu ainakin maallikon silmin asialliselta, joskin hän ”syyllistyy ennustamaan” sen tuloa maapallon vaikutuspiiriin ja esittää aika-arvioita, jotka ovat osoittautuneet täysin virheellisiksi.
RILEY kertoo aluksi, että sumerilaiset kirjoittivat muistiin tällaisen vieraan kappaleen vierailusta ja esittivät nuolenpääkirjoituksissaan, jotka on pystytty tulkitsemaan. Sumerilaiset antoivat planeetalle nimen ”Nibiru”, risteävä planeetta. He katsoivat, että se oli 12. planeetta, koska heidän arvionsa mukaan myös kuu ja aurinko olivat planeettoja.
SUMERILAISET laskivat, että ”Nibiru” planeetta tulee aurinkokuntaan 3630 vuoden välein. Mistä he tuon laskelman saivat ja mihin perustivat, on mysteeri, koska heillä ei ollut tähtitorneja eikä kaukoputkia. Tämä onkin antanut aiheen useille mieltä järisyttäville arvioille vierailijoista toiselta planeetalta, jotka olisivat korkeammalla kehitysasteella. Heidän kerrotaan myös tuoneen mukanaan tiedon tähtitaivaasta, ja jopa suorittaneen eräänlaista ”rodunjalostusta” maapallolla. Tuo luku 3630 herättää mielenkiintoa, koska se muistuttaa juutalaisten laskelmia riemuvuosien toistumista 49 vuoden välein, joskin se antaa tulokseksi 3430 vuotta. (7×7x70 = 3430) Erään laskelman mukaan israelilaiset aloittivat luvatun maan valloituksen 3430 vuotta sitten. Ongelmana on vain se, ettei meillä ole tietoa, koska se alkoi meidän kalenterimme mukaan. Mooses kertoo kirjoissaan hyvin tarkkaan koko matkan Egyptistä Jordanjoen rannoille, mutta sen lähtökohtana oli egyptiläinen ajanlasku, jossa lienee 200-400 vuoden virhe.
2. PLANEETTA X on mystinen. Siitä ei ole saatu kunnon kuvia tavanomaisin menetelmin. IRAS-satelliitti (Infrared Astronomical Satellite) sai siitä ei-tavanomaisen kuvan 1982, ja siitä kerrottiin Washington Postissa sekä New York Time-lehdissä. Planeetta X:n ominaisuuksiin kuulunee se, että se on kylmä. Sen ympärillä kiertelee ”kuita” ja sen perässä lienee pitkä pyrstö, joka on syntynyt ”avaruusrojun” liittyessä sen vanaveteen.
PLANEETTA X on tiedemiesten laskelmien mukaan 3 – 5 kertaa suurempi kuin maapallo (arviot vaihtelevat) ja sen massa satakertainen maan massaan verraten. Sillä on erittäin voimakas elektromagneettinen sydän, joka saa aikaan häiriöitä toisissa taivaankappaleissa tullessaan niitä lähelle. Juuri tämä ominaisuus antoi virikkeitä sen etsimiseksi ja havaitsemiseksi.
Sen liikkuminen avaruudessa pitkällä ellipsinmuotoisella kiertoradallaan vaihtelee, välistä kiihtyen, välillä hidastuen. Siksi ajankohdan määrittäminen, milloin se saapuu aurinkokuntaamme on ongelmallinen ja on aiheuttanut virhelaskelmia. Sen pitäisi tulla eteläisen pallonpuoliskon puolelta, väärältä puolelta, koska avaruuden havaintoasemat ovat pääosin pohjoisella puoliskolla. Tämä lienee yksi syy siihen, ettei siitä ole saatu tavanomaisia kuvia, tai jos on, niitä ei ole annettu julkisuuteen, kuten jotkut epäilevät. Se ei laskelmien mukaan törmää maapalloon, vaan leikkaa sen kiertoradan, mutta se on tarpeeksi paha aiheuttamaan ongelmia ilmankin.
3. TIEDEMIEHET arvioivat, että planeetta X:n vaikutus tuntuu jo auringon käyttäytymisessä. Auringon pinnasta ulos syöksyvät purkaukset noudattelevat kokemusperäistä 11 vuoden aikajaksoa. Edellinen käännekohta oli vuonna 2001-2002. Sen mukaan seuraava käännekohta olisi 2012, tai jo ehkä edellisenä vuonna. Nyt kuitenkin auringon rytmityksessä on tapahtunut häiriöitä, ja niiden uskotaan olevan seurausta lähestyvästä planeetta X:stä, jonka magneettinen vaikutus jo tuntuisi auringossa. Vaikka törmäys maapallon kanssa on suljettu pois, planeetta X tulee vaikuttamaan suuria mullistuksia maan pinnassa.
TIEDEMIEHET ovat arvioineet, että napajäätiköitten sulaminen, jonka on uskottu johtuvan ilman saastumisesta ja ilman lämpenemisestä, on alkanut jään alapuolelta. Tämän uskotaan johtuvan siitä, että planeetta X:n voimakas magnetismi on saanut maan sulan sydämen liikkumaan, mikä puolestaan aiheuttaa sen lämpenemisen ja sulattaa jäätä altapäin. Koska jäästä muodostunut vesi ei mahdu samaan tilaan kuin jää, se aiheuttaa painetta jään alla ja romauttaa siitä suuria kimpaleita mereen. Vesi toimii tavallaan voiteluaineena jään alla. Tämä puolestaan aiheuttaa merenpinnan nousua, ja suurien massojen rojahtaessa meriin tsunami-ilmiöitä.
4. JOITTENKIN arvioitten mukaan planeetta X tulee aiheuttamaan maan päällä suuria maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia maan raskaan sydämen liikkuessa. Ilmakehässä tulee olemaan suuria elektromagneettisia ilmiöitä, revontulia, joiden kaltaisia ei ennen ole koettu. Se tulee vaikuttamaan jatkuvia häiriöitä tietoliikenteessä maan päällä.
Maanjäristykset, jotka ovat paljon suurempia, kuin mihin olemme tottuneet, aiheuttavat meriveden vyöryjä (tsunami) mantereelta toiselle, on jopa ennustettu saarien siirtymistä paikoiltaan. (Aam.5:8-9; Ilm.6:12-17) Lisäksi uskotaan, että valtavan massansa ja eletromagneettisen kenttänsä vuoksi planeetta X voi hajottaa pienempiä taivaankappaleita, joista pieni planeetta Merkurius voi räjähtää. Sen sirpaleet liittyisivät osittain planeetta X:n vanaveteen, osittain entiseen aurinkoa kiertävään sirpalevyöhykkeeseen tai syöksyisivät toisiin planeettoihin, myös maahan. (Ps.102:26-27, Jes.24:20)
EHKÄ VAIKUTTAVIN muutos maapallolla tulisi olemaan napojen siirtyminen, erään arvion mukaan jopa 120 astetta. Tämä vaikuttaisi järkyttäviä muutoksia maapallon ilmastoon. Maan kiertonopeus akselinsa ympäri nopeutuu(Jes.13:13; Mt.24:22)
Toisaalta suuret muutokset auringon purkausten yhteydessä voisivat aiheuttaa ilmaston lämpenemisen siten, että auringon valo tulee 7-kertaiseksi ja kuun valo nykyisen auringon kaltaiseksi, kuten Jesajalle näytettiin. (Jes.30:26)
5. MITEN MAAPALLON IHMISET TÄHÄN KAIKKEEN REAGOISIVAT?
KUUDENNEN SINETIN avautuessa tuli suuri maanjäristys, jonka seurauksena aurinko muuttui kuin säkkikankaaksi ja kuu vereksi ja taivaankappaleita putoili maahan. Taivas käärittiin kokoon kuin kirjakäärö ja jokainen vuori ja saari siirtyi pois paikaltaan. Silloin ihmiset alkoivat piiloutua luoliin ja vuorten koloihin ja pyysivät vuoria kätkemään heidän. (Ilm.6:12-17; Jes.2:10-22)
Ilmestyskirja 8:7 kertoo ensimmäisen enkelin puhaltaessa pasuunaan, että tuli rakeita ja tulta, verellä sekoitettuja, ja kolmas osa maata paloi ja kaikki vihanta ruoho paloi.
NELJÄNNEN ENKELIN vuodattaessa maljansa aurinkoon sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. Mutta vaikka ihmiset paahtuivat kovassa helteessä, he pilkkasivat Jumalan Nimeä, jolla on vallassaan nämä vitsaukset, eivät tehneet parannusta, että olisivat antaneet kunnian Jumalalle. VIIDENNEN ENKELIN vuodattaessa maljansa Pedon valtaistuimelle, sen valtakunta pimeni ja ihmiset pureskelivat kielensä rikki tuskissaan. Ihmiset pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta. (Ilm.16:8-11)
JOITTENKIN kirjoitusten mukaan maailman rikkaat, etevät ja etuoikeutetut rakentavat suuria maanalaisia luolia, jotka varustetaan kaikin mahdollisin mukavuuksin ja ruokatarpein jopa viideksi vuodeksi. Niitä ei ole tarkoitettu kaikille ihmisille, niihin mahtuu vain muutamia tuhansia ihmisiä kuhunkin. Tätä voisi tarkoittaa edellä kuvatut Ilmestyskirjan kohdat, joissa ihmiset piiloutuvat luoliin ja vuorten koloihin. Mitä sitten lienevät ne neljä (mustaa) enkeliä, jotka tarkan aikamäärän mukaan päästetään irti ja jotka 200 miljoonan ”miehen” joukkoineen surmaavat kolmannen osan maapallon ihmisistä? (Ilm.9:15-21; Jes.13:12)
MIELENKIINNON VUOKSI, planeetta X tunnetaan myös nimellä Wormwood, joka tarkoittaa koiruohoa. (Ilm.8:10-11)
6. Ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on pelättäviä näkyjä ja suuria merkkejä. – Ja on olevan merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat. Ja ihmiset menehtyvät pelätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa, sillä taivaitten voimat järkkyvät. (Lk.21:11, 25-26)
7. Tämä kirjoitus ei ole ehjä eikä tyhjentävä esitys planeetasta X , mutta antanee jonkinlaisen kuvan siitä ja sen mahdollisista vaikutuksista maapallolla. Asiaa on tutkinut ja tuntenee parhaiten ehkä tri James McCanney, joka toimi neuvonatajana NASA:lle. Hänen ja NASA:n web-sivuille pääsee ”googlen” kautta henkilöhakua käyttäen.
lähde: http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.pelastussanoma.fi/Ymparisto/PICT7458.jpg&imgrefurl=http://www.pelastussanoma.fi...
1. Lähden hyvin arkaillen käsittelemään aihetta tästä planeetasta kahdestakin syystä. Ensiksi siksi, ettei näytä olevan yksimielisyyttä tutkijoitten parissa siitä, onko se edes olemassa. Toiseksi siksi, että lukuisat ufoihin uskovat ja epätavallisiin, yliaistillisiin ilmiöihin keskittyneet näyttävät omineen aiheen käsitellen sitä lukuisilla, viattoman tuntuisilla web-sivuillaan, mitä ei heti huomaa. Lisäksi sain virustorjuntani varoituksen yhtä avatessani, että siellä luurasi ”Troijan hevonen”.
Koska eräistä viesteistä olen saanut tietää, että siitä luennoidaan Suomessakin, lienee paikallaan kertoa sen vähän, mitä itse olen aiheesta löytänyt.
2. ENSIMMÄISET havainnot tuntemattoman taivaankappaleen olemassaolosta saatiin laskennallisesti Neptunuksen Uranuksen kiertoradoissa havaituista häiriöistä.
Vei aikansa, ennen kuin alettiin puhua planeetasta. Asiaa käsittelevän pastori F M Rileyn laatiman kirjoituksen mukaan planeetta X, eli kymmenes planeetta, löydettiin 1982. Hänen kirjoituksensa tuntuu ainakin maallikon silmin asialliselta, joskin hän ”syyllistyy ennustamaan” sen tuloa maapallon vaikutuspiiriin ja esittää aika-arvioita, jotka ovat osoittautuneet täysin virheellisiksi.
RILEY kertoo aluksi, että sumerilaiset kirjoittivat muistiin tällaisen vieraan kappaleen vierailusta ja esittivät nuolenpääkirjoituksissaan, jotka on pystytty tulkitsemaan. Sumerilaiset antoivat planeetalle nimen ”Nibiru”, risteävä planeetta. He katsoivat, että se oli 12. planeetta, koska heidän arvionsa mukaan myös kuu ja aurinko olivat planeettoja.
SUMERILAISET laskivat, että ”Nibiru” planeetta tulee aurinkokuntaan 3630 vuoden välein. Mistä he tuon laskelman saivat ja mihin perustivat, on mysteeri, koska heillä ei ollut tähtitorneja eikä kaukoputkia. Tämä onkin antanut aiheen useille mieltä järisyttäville arvioille vierailijoista toiselta planeetalta, jotka olisivat korkeammalla kehitysasteella. Heidän kerrotaan myös tuoneen mukanaan tiedon tähtitaivaasta, ja jopa suorittaneen eräänlaista ”rodunjalostusta” maapallolla. Tuo luku 3630 herättää mielenkiintoa, koska se muistuttaa juutalaisten laskelmia riemuvuosien toistumista 49 vuoden välein, joskin se antaa tulokseksi 3430 vuotta. (7×7x70 = 3430) Erään laskelman mukaan israelilaiset aloittivat luvatun maan valloituksen 3430 vuotta sitten. Ongelmana on vain se, ettei meillä ole tietoa, koska se alkoi meidän kalenterimme mukaan. Mooses kertoo kirjoissaan hyvin tarkkaan koko matkan Egyptistä Jordanjoen rannoille, mutta sen lähtökohtana oli egyptiläinen ajanlasku, jossa lienee 200-400 vuoden virhe.
2. PLANEETTA X on mystinen. Siitä ei ole saatu kunnon kuvia tavanomaisin menetelmin. IRAS-satelliitti (Infrared Astronomical Satellite) sai siitä ei-tavanomaisen kuvan 1982, ja siitä kerrottiin Washington Postissa sekä New York Time-lehdissä. Planeetta X:n ominaisuuksiin kuulunee se, että se on kylmä. Sen ympärillä kiertelee ”kuita” ja sen perässä lienee pitkä pyrstö, joka on syntynyt ”avaruusrojun” liittyessä sen vanaveteen.
PLANEETTA X on tiedemiesten laskelmien mukaan 3 – 5 kertaa suurempi kuin maapallo (arviot vaihtelevat) ja sen massa satakertainen maan massaan verraten. Sillä on erittäin voimakas elektromagneettinen sydän, joka saa aikaan häiriöitä toisissa taivaankappaleissa tullessaan niitä lähelle. Juuri tämä ominaisuus antoi virikkeitä sen etsimiseksi ja havaitsemiseksi.
Sen liikkuminen avaruudessa pitkällä ellipsinmuotoisella kiertoradallaan vaihtelee, välistä kiihtyen, välillä hidastuen. Siksi ajankohdan määrittäminen, milloin se saapuu aurinkokuntaamme on ongelmallinen ja on aiheuttanut virhelaskelmia. Sen pitäisi tulla eteläisen pallonpuoliskon puolelta, väärältä puolelta, koska avaruuden havaintoasemat ovat pääosin pohjoisella puoliskolla. Tämä lienee yksi syy siihen, ettei siitä ole saatu tavanomaisia kuvia, tai jos on, niitä ei ole annettu julkisuuteen, kuten jotkut epäilevät. Se ei laskelmien mukaan törmää maapalloon, vaan leikkaa sen kiertoradan, mutta se on tarpeeksi paha aiheuttamaan ongelmia ilmankin.
3. TIEDEMIEHET arvioivat, että planeetta X:n vaikutus tuntuu jo auringon käyttäytymisessä. Auringon pinnasta ulos syöksyvät purkaukset noudattelevat kokemusperäistä 11 vuoden aikajaksoa. Edellinen käännekohta oli vuonna 2001-2002. Sen mukaan seuraava käännekohta olisi 2012, tai jo ehkä edellisenä vuonna. Nyt kuitenkin auringon rytmityksessä on tapahtunut häiriöitä, ja niiden uskotaan olevan seurausta lähestyvästä planeetta X:stä, jonka magneettinen vaikutus jo tuntuisi auringossa. Vaikka törmäys maapallon kanssa on suljettu pois, planeetta X tulee vaikuttamaan suuria mullistuksia maan pinnassa.
TIEDEMIEHET ovat arvioineet, että napajäätiköitten sulaminen, jonka on uskottu johtuvan ilman saastumisesta ja ilman lämpenemisestä, on alkanut jään alapuolelta. Tämän uskotaan johtuvan siitä, että planeetta X:n voimakas magnetismi on saanut maan sulan sydämen liikkumaan, mikä puolestaan aiheuttaa sen lämpenemisen ja sulattaa jäätä altapäin. Koska jäästä muodostunut vesi ei mahdu samaan tilaan kuin jää, se aiheuttaa painetta jään alla ja romauttaa siitä suuria kimpaleita mereen. Vesi toimii tavallaan voiteluaineena jään alla. Tämä puolestaan aiheuttaa merenpinnan nousua, ja suurien massojen rojahtaessa meriin tsunami-ilmiöitä.
4. JOITTENKIN arvioitten mukaan planeetta X tulee aiheuttamaan maan päällä suuria maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia maan raskaan sydämen liikkuessa. Ilmakehässä tulee olemaan suuria elektromagneettisia ilmiöitä, revontulia, joiden kaltaisia ei ennen ole koettu. Se tulee vaikuttamaan jatkuvia häiriöitä tietoliikenteessä maan päällä.
Maanjäristykset, jotka ovat paljon suurempia, kuin mihin olemme tottuneet, aiheuttavat meriveden vyöryjä (tsunami) mantereelta toiselle, on jopa ennustettu saarien siirtymistä paikoiltaan. (Aam.5:8-9; Ilm.6:12-17) Lisäksi uskotaan, että valtavan massansa ja eletromagneettisen kenttänsä vuoksi planeetta X voi hajottaa pienempiä taivaankappaleita, joista pieni planeetta Merkurius voi räjähtää. Sen sirpaleet liittyisivät osittain planeetta X:n vanaveteen, osittain entiseen aurinkoa kiertävään sirpalevyöhykkeeseen tai syöksyisivät toisiin planeettoihin, myös maahan. (Ps.102:26-27, Jes.24:20)
EHKÄ VAIKUTTAVIN muutos maapallolla tulisi olemaan napojen siirtyminen, erään arvion mukaan jopa 120 astetta. Tämä vaikuttaisi järkyttäviä muutoksia maapallon ilmastoon. Maan kiertonopeus akselinsa ympäri nopeutuu(Jes.13:13; Mt.24:22)
Toisaalta suuret muutokset auringon purkausten yhteydessä voisivat aiheuttaa ilmaston lämpenemisen siten, että auringon valo tulee 7-kertaiseksi ja kuun valo nykyisen auringon kaltaiseksi, kuten Jesajalle näytettiin. (Jes.30:26)
5. MITEN MAAPALLON IHMISET TÄHÄN KAIKKEEN REAGOISIVAT?
KUUDENNEN SINETIN avautuessa tuli suuri maanjäristys, jonka seurauksena aurinko muuttui kuin säkkikankaaksi ja kuu vereksi ja taivaankappaleita putoili maahan. Taivas käärittiin kokoon kuin kirjakäärö ja jokainen vuori ja saari siirtyi pois paikaltaan. Silloin ihmiset alkoivat piiloutua luoliin ja vuorten koloihin ja pyysivät vuoria kätkemään heidän. (Ilm.6:12-17; Jes.2:10-22)
Ilmestyskirja 8:7 kertoo ensimmäisen enkelin puhaltaessa pasuunaan, että tuli rakeita ja tulta, verellä sekoitettuja, ja kolmas osa maata paloi ja kaikki vihanta ruoho paloi.
NELJÄNNEN ENKELIN vuodattaessa maljansa aurinkoon sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. Mutta vaikka ihmiset paahtuivat kovassa helteessä, he pilkkasivat Jumalan Nimeä, jolla on vallassaan nämä vitsaukset, eivät tehneet parannusta, että olisivat antaneet kunnian Jumalalle. VIIDENNEN ENKELIN vuodattaessa maljansa Pedon valtaistuimelle, sen valtakunta pimeni ja ihmiset pureskelivat kielensä rikki tuskissaan. Ihmiset pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta. (Ilm.16:8-11)
JOITTENKIN kirjoitusten mukaan maailman rikkaat, etevät ja etuoikeutetut rakentavat suuria maanalaisia luolia, jotka varustetaan kaikin mahdollisin mukavuuksin ja ruokatarpein jopa viideksi vuodeksi. Niitä ei ole tarkoitettu kaikille ihmisille, niihin mahtuu vain muutamia tuhansia ihmisiä kuhunkin. Tätä voisi tarkoittaa edellä kuvatut Ilmestyskirjan kohdat, joissa ihmiset piiloutuvat luoliin ja vuorten koloihin. Mitä sitten lienevät ne neljä (mustaa) enkeliä, jotka tarkan aikamäärän mukaan päästetään irti ja jotka 200 miljoonan ”miehen” joukkoineen surmaavat kolmannen osan maapallon ihmisistä? (Ilm.9:15-21; Jes.13:12)
MIELENKIINNON VUOKSI, planeetta X tunnetaan myös nimellä Wormwood, joka tarkoittaa koiruohoa. (Ilm.8:10-11)
6. Ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on pelättäviä näkyjä ja suuria merkkejä. – Ja on olevan merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat. Ja ihmiset menehtyvät pelätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa, sillä taivaitten voimat järkkyvät. (Lk.21:11, 25-26)
7. Tämä kirjoitus ei ole ehjä eikä tyhjentävä esitys planeetasta X , mutta antanee jonkinlaisen kuvan siitä ja sen mahdollisista vaikutuksista maapallolla. Asiaa on tutkinut ja tuntenee parhaiten ehkä tri James McCanney, joka toimi neuvonatajana NASA:lle. Hänen ja NASA:n web-sivuille pääsee ”googlen” kautta henkilöhakua käyttäen.
lähde: http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.pelastussanoma.fi/Ymparisto/PICT7458.jpg&imgrefurl=http://www.pelastussanoma.fi...
Vastaukset 18
Vanhimmat
Alkuun ajattelin että ottaisin kohta kohdalta virheet esiin ja korjaisin ne. Mutta mitä pidemmälle luin, niin Raamatun jakeisiin asti koko teksti on yhtä suurta virhettä. Koko teksti on YHTÄ VIRHEELLISTÄ VÄITETTÄ!
Älä sekoita tiedemiehiä tähän koska tiedemiehet tietävät yksimielisesti että Nibiru on täyttä hevonpaskaa ja sitä ei ole ollut koskaan olemassa, eikä sellaista 3600 vuoden rataa ole olemassakaan. Sitä ei myöskään löydetty minkään Uranuksen ratapoikkeamien vuoksi, koska olematonta ei voi löytää. Avaruudessa kappaleet eivät myöskään kiihdy ja hidastu kesken kaiken radoillaan ja vaikka Nibiru olisikin 6 kertaa isompi kuin maapallo, niin sen keksityllä elektromagneettisella sydämellä ei olisi meihin mitään vaikutusta. Maapallon eteläpuolella on myös saman verran harrastaja-astronomeja kuin pohjoisellakin pallonpuoliskolla, joten kyllä sieltä olisi löydetty tuo pallo ihan vain sen vuoksi että sielläkin, kuten täällä pohjoisessa tähtitaivaan tietyt pohjoiset osat ovat sirkumpolaarisia. Lisätietoa saa googlella siitä mitä se oikein tarkoittaa.
Lopettakaa tällainen hevonpaskan levittely koska tiedätte itsekin, ensinnäkin sen että ette tiedä astronomiasta yhtään mitään ja toiseksi tiedätte sen että kyseiset väitteet ovat täyttä hevonpaskaa ja joka kerta teidän väitteet on kumottu! Onneksi tiede ei ole huutoäänestystä tai perustu uskoon ja onneksi Raamattu ei ole tiedeopus.
Toi aloittajan kirjoitus on lähes kaiken kattava selvitys tästä asiasta.
Siitä on hevonpaska kaukana. Ei sua auta yhtään se, että työnnät pääsi pensaaseen ja hoet faktoja paskaksi.
Fakta on se, että Nibiru on olemassa. NASA itse on vahvistanut 80-luvulla sen olemassaolon. Se näkyy väitteiden mukaan jopa Google Sky:ssä, katso YouTube.
Kyse on vain siitä, että tuleeko se tarpeeksi lähelle aiheuttaakseen ongelmia ja jos tulee, milloin se tulee.
Ja minusta on aika mielenkiintoista se, että Sumerialaiset tiesivät muinaishistoriassa aivan uskomattomia asioita Aurinkokunnan taivaankappaleista. Miten he voivat esim. tietää Pluton olemassolon ja miltä se näyttää kun nykytiedekin löysi sen vasta jokunen vuosikymmen sitten??? Miten he voivat tietää ilman kaukoputkea, minkä värinen on Saturnus ja miltä se näyttää? Miten he ovat osanneet laittaa kaikki aurinkokunnan taivaankappaleet täsmälleen oikeassa järjestyksessä ja täsmälleen oikeassa koossa toisiinsa nähden auringon ympärille? Jos muistatte yhtään historiaa, niin vasta vähän aikaa sitten kuviteltiin että aurinko pyörii maan ympäri ja että maapallo on litteä=) Muista taivaankappaleista ei tiedetty oikeastaan yhtään mitään ennen kaukoputken keksimistä 1800-luvulla!
Maailma ei ole ihan sitä miltä näyttää, tai miltä sen annetaan näyttää. Se on ilmeisesti kummallisempi ja omituisempi kuin yksikään käsikirjoittaja koskaan ikinä voisi keksiä.
...tietolähteemme, toki toisenlaiset kuin muilla.
>>>Kyse on vain siitä, että tuleeko se tarpeeksi lähelle aiheuttaakseen ongelmia ja jos tulee, milloin se tulee.>Ja minusta on aika mielenkiintoista se, että Sumerialaiset tiesivät muinaishistoriassa aivan uskomattomia asioita Aurinkokunnan taivaankappaleista.
Kaikkea soopaa sitä pannaankin sumerien piikkiin. Ja NASAn. Youtubessa nyt voidaan sanoa mitä tahansa, mutta kaivapa linkki NASAn sivuille, jossa väitetään jotakin tuollaista? Tai ei väliä, olin avulias ja kaivoin itse. Tässä:
http://astrobiology.nasa.gov/ask-an-astrobiologist/intro/nibiru-and-doomsday-2012-questions-and-answers
Jos haluat suoraan sylttytehtaalle, niin tarkista Zecharia Sitchin
http://en.wikipedia.org/wiki/Zecharia_Sitchin
Olen jo vuosia sitten löytänyt katolisten profetioiden joukosta tällaisen tekstin, joka tuli nyt mieleeni:
Johannes Friede (1204-1257)
When the great time will come, in which mankind will face its last, hard trial, it will be foreshadowed by striking changes in nature. The alteration between cold and heat will become more intensive, storms will have more catastrophic effects, earthquakes will destroy great regions, and the seas will overflow many lowlands. Not all of it will be the result of natural causes, but mankind will penetrate into the bowels of the earth and will reach into the clouds, gambling with its own existence. Before the powers of destruction will succeed in their design, the universe will be thrown into disorder, and the age of iron will plunge into nothingness.
When nights will be filled with more intensive cold and days with heat, a new life will begin in nature. The heat means radiation from the earth, the cold the waning light of the sun. Only a few years more and you will become aware that sunlight has grown perceptibly weaker. When even your artificial light will cease to give service, the great event in the heavens will be near.
"Only a few years more and you will become aware that sunlight has grown perceptibly weaker."
Siinä se. Virhe. Aurinko on tullut koko ajan kuumemmaksi, ei heikommaksi vaikka onkin paljon rauhallisempi kuin aiemmin. Senkin epäillään olevan Auringon normaalia elämää, sillä Aurinkoa on aktiivisesti tutkittu vasta tämä vuosisata jolloin siitä on voitu saada enemmän tietoa kuin vain katsomalla saisi.
Noita vuosia on kulunut tuosta jo 800, joten eikö olisi jo aika tapahtua jotakin?
Olla vaikka kuinka paljon uhkia maapallolle. Suurimmat uhat on nämä asteroidit, ja mistä sitä tietää että musta-aukko lähestyy kokoajan ja sinne maailma katoaa. Avaruudessa on niin paljon käsittämätöntä jotta kaikki voipi olla mahdollista.
Armon varassahan täällä elellään,mitä enemmän saa tietää maailmankaikkeudesta ja elämästä yleensäkin sitä uskomattomammalta tuntuu,että on olemassa mitään elämää... Laskekaa vaikka huviksenne,mikä todennäköisyys on sille,että Sinä olet olemassa tällä hetkellä ja luet tätä merkityksetöntä kirjoitustani... Ajattele kuinka pitkä ketju Sinulla on esi-isiä ja äitejä takanasi ja kuinka juuri Sinä olet valikoitunut olemaan elossa niiden satojentuhansienmiljardien muiden vaihtoehtoisten mahdollisuuksien sijaan. Ehkä elämälläsi on jokin tarkoitus? USKALTAKAA ELÄÄ !! älkääkä murehtiko sen mahdollista tai mahdotonta loppumista,kaikki loppuu ajallaan,mutta murehtimalla sitä koko elämäsi tarkoitus voi hukkua murheiden mukana...
Ennustukset ovat todennäköisyyden arvioimista.
Aikoinaan, kun ennustuksia kirjattiin esimerkiksi raamattuun ne olivat sidonnaisia sen hetkiseen hetkeen ja todennäköiseen tulevaan, jos niin edetään, kuin on todennäköistä.
Ihminen on kumminkin luoja, joka luo tulevan, joten raamatun ennustuksia ei voida pitää ehdottomina, koska tilanteet ovat muuttuneet.
Ihmiset eivät halua mailmanloppua eikä mitään mikä olisi nykyhetkeä karmeempaa.
Jokunen vuosi mennään tällä vanhalla jonka me muutimme ja kumosimme raamatun ennustukset.
Nibiru tulee ja menee onhan se menny 150 tuhattakertaa aikasemminkin. Kyllä se reittinsä osaa.
Se mikä on uutta aikasempiin. Tälläkertaa täällä on läjäpäin sähköä. On mahdollista, että tulee sähköpiikki, joka tarkoittas sitä, että velat menis nollille.
Ei se Nibiru tule eikä mene koska sitä ei ole olemassakaan. Sellainen mitä ei ole olemassakaan, ei osaa reittiään. Ihminen on luonut kyllä, se on luonut Nibiruhuijauksen pelkästä halusta kertoa satuja. Sellaisesta ei voi kuitenkaan luoda minkäänlaisia todennäköisyyksiä, eikä siis luoda ennusteita mitä ei ole olemassakaan!
Jos nyt leikitään että se olisikin olemassa ja tulisi tännepäin, niin se ei antaisi edes minkäänlaista sähköpiikkiä, muutoin kuin törmäämällä suoraan Maapalloon ja siinä ei silloinkaan sähköpiikistä ole mitään harmia.
Mitäpä jos te Nibiruprovoilijat alkaisitte esittämään kunnon todisteita Nibirun puolesta. Todisteilla tarkoitan jotain muuta kuin jonkun yksittäisen pellen satuja sumerilaisista tai youtubevideoita tai rohkeita perustelettomia väitteitä joita te olette nyt kerta toisensa jälkeen esittäneet. Voisitte aloittaa vaikka siitä että miksi Nibirua ei vieläkään näy vaikka vuosi 2009 on jo loppumassa ja Nibirun luvattiin olevan silmin nähtävissä jo 2009 keväällä!
http://www.youtube.com/watch?v=PbUfeF7RYkM
Voisin ottaa paremmin kantaa jos ymmärtäisin italiaa.
Kysy vielä tarkemmin että mihin pitäisi ottaa kantaa tuon videon perusteella, tai esitä itse jokin väite videon perusteella mihin voi tarttua?
Otetaan nyt vaikka siihen kantaa että se ei tee asiasta totta että mystiikasta ja joidenkin uskomuksesta tehdään televisiolähetys.
Jos tuossa yritettiin väittää sitä että Nibiru pysyy Auringon takana piilossa ja pysyy muka Auringon kirkaan valon vuoksi piilossa kunnes ilmestyy vuonna 2012 ihmisille näkyviin, niin sehän on ihan selvää paskaa. Jos tarkoitit että minun pitäisi ottaa kantaa siihen mitä vaadin Nibiru-uskovaisilta, eli todisteita siitä että se näkyy paljain silmin, niin tuossahan se kumoutui. Katsos kun se johtuu siitä että me lennämme tietyllä radalla Auringon ympärillä, paljon lähempänä Aurinkoa kuin tuo väitetty Nibiru. Ottakaa kolme palloa ja päätelkää itse mihin tällä pyrin ja miksi tuo Nibirun väitetty näkeminen on suoraan sanottuna pelkkää paskaa. Muistakaa nämä kuukaudet ja se että maapallo kiertää täyden kierroksen Auringon ympäri tasan vuodessa. Nibirun on täysi mahdottomuus pysyä meidän silmiltä piilossa Auringon takana paria kuukautta kauempaa siltä etäisyydeltä.
Toinen asia mikä on ristiriidassa Nibiru-uskovaisten juttujen kanssa olisi se että Auringonpimennys näkyi tuossa videossa pohjoisella pallonpuoliskolla ja Nibiru-uskovaisten mukaan Nibirun pitäisi näkyä pelkästään etelänapamantereelta, mikä on jo sinällään täysin perätön väite.
Enempää en nyt osaa ottaa kantaa koska italiankielen taito on pahasti ruosteessa.
mitä tapahtuman pitää. Saattaapi sinunkin suusi loksahtaa auki hämmästyksestä, kun Nibiru tulee ja jyrää 95% maapallon asukkaista, sinut mukaanlukien - ja minut. Ainahan ihmiset on epäilleet ja tulevat epäilemaan jatkossakin. Luojamme viisaudessaan loi meille vapaan tahdon ja jo Aatamista alkaen olemme sitä käyttäneet milloin mihinkäkin väärään. Jos näin ei olisi, olisimme kaikki jotain ihme sätkynukkeja, joita Luojamme liikuttelisi tahtonsa mukaisesti. Sitä en väitä, että Nibiru tulee jo 2012, voi se tulla myöhemminkin. Vaikea ennustaa tollasen kappaleen nopeutta ja rataa. Olettaisin, että sen magneettisuus aiheuttaa poikkeamaa kappaleen nopeuteen ja radan muodostumiseen, riippuen siitä, onko se auringon tai jonkun toisen planeetan vaikutuspiirissä. Voimat ja vastavoimat vaikuttanevat tässäkin tapauksessa, kuten tapahtuu aina kahden magneettisen voiman vaikuttaessa toisiinsa.
Apuaa nyt äkkiä foliohatut päähän!
Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele Herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjeleHerra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjeleHerra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjeleHerra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele herra siunaa ja varjele
Jaahas. Nyt tulikin sitten se ensimmäinen epäilys kun alkaa skeptikoiden perustelut purra: "Sitä en väitä, että Nibiru tulee jo 2012, voi se tulla myöhemminkin. Vaikea ennustaa tollasen kappaleen nopeutta ja rataa." Hahah, noin heikkoko on uskosi Nibiru-satuihin?
Koittakaas nyt vain pysyä siinä teidän "tiedossanne", jota olette täällä täysin varmana levittäneet, älkääkä alkako epäilemään omia uskojanne. Jos epäilette jopa omaa uskoanne, niin silloin te joudutte naurunalaisiksi ja menetätte kaiken uskottavuutenne. Eikö se ollut täysin varmaa että kyse on ruskeasta kääpiötähdestä joka näkyy pelkästään infrapuna-alueella.
Kappaleen magneettisuudella ei ole paskankaan merkitystä ja tuollaisen kappaleen rata, nopeus ja aikataulu olisi erittäin helposti laskettavissa, kunhan se kappale nyt ihan ensimmäiseksi olisi edes olemassa! Se että sinä et tiedä astronomiasta enempää kuin sika tuulimyllyistä, ei tarkoita sitä että kukaan muukaan ei tietäisi.
Mistähän johtuu että jos kyseinen planeetta tulee 3630 vuoden välein maan vaikutuspiiriin, ei moisia mullistuksia ole tapahtunut 3630 vuotta sitten? Maapallon napaisuushan on vaihtunut monia kertoja, mutta ei viimeisin niistä ei todellakaan ole 3630 vuotta sitten. Mistähän johtuu että kaikki tieto kyseisestä tri James McCanneystä googlettamalla vie nibru, planet X, ja muihin herätysliikkeiden oudoille sivuille. En löytänyt yhtään virallista uutis-, tai muuta luotettavaa sivustoa jossa kyseinen nimi olisi mainittu. Ja mitä vielä tulee maapallon napojen vaihtumiseen, niin se ei tapadu päivässä. ei edes vuodessa , vuosikymmenessä tai vuosisadassa.
"6. Ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on pelättäviä näkyjä ja suuria merkkejä. – Ja on olevan merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat. Ja ihmiset menehtyvät pelätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa, sillä taivaitten voimat järkkyvät. (Lk.21:11, 25-26)"
Kaikkiin ruttoihin on vastalääkeet, myös paiseruttoon eli mustaan surmaan joka on se pahin.. Mitenkähän nämä vastalääkkeet katoavat nibrun saapuessa?
En sano etteikö tälläset jutut nyt voisi olla mahdollisia, mutta nämä Planeetta X:n höpöttäjät voisivat edes yrittää tehdä lausuntonsa siten että siellä ei olisi kovin suuria ristiriitoja tieteen kanssa.
Sikainfluenssaankin kehitettiin rokote, josta ei vielä oikein tiedetä, kuinka se toimii ihmisissä. Sitäpaitsi tuo rokote keksittiin hiukan liian myöhään.
Jos tämä sikamme nyt aiheuttaa maailmanlopun?