Vanha nainen ja ulkonäkö

kandidaatti

Teen kandidaatintyötä aiheesta ikääntynyt nainen ja ulkonäkö. Mitä mieltä olette aiheesta? Onko ikääntynyt (yli 60-v) nainen vain näkymätön yhteiskunnassamme? Voiko ikääntynyt nainen täyttää ulkoisen kauneuden tunnusmerkit, ja jos voi (tai ei voi), miten se näyttäytyy?

Toivoisin siis viestiketjua, jossa pohditte ikääntyvän naisen kauneutta.

Kiitos avusta jo etukäteen:)

26

6918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paniikkinappula

      Nykyajan nuoruutta ihannoivassa yhteiskunnassa 60 vuotiasta naista ei edes mielletä naiseksi vaan on muuttunut androkyyniksi henkilöksi, jonka ei odota täyttävän minkäälaisia kauneusihanteita. Kaiken lisäksi ulkonäköä käytetään lyömäaseena asioissa, jossa ulkonäköä ei edes pitäisi argumentoida. Kriittiset mielipiteet oletaan johtuvan kateudesta nuorempia naisia kohtaan, vaikka kyseessä olisi ihan vain elämänkokemukseen pohjatuvat mielipiteet. Iäkkäämpien naisten syrjintää harrastaa varmaankin eniten oman ikäiset miehet!

      • kuka halveksii ketä

        Kerrot kaiken laidasta-laitaan, miten vanhempia naisia väheksytään, lopuksi syyllistät siitä miehet. Kuitenkin jäi sellainen kuva että olet itse nainen?


      • Paniikkinappula
        kuka halveksii ketä kirjoitti:

        Kerrot kaiken laidasta-laitaan, miten vanhempia naisia väheksytään, lopuksi syyllistät siitä miehet. Kuitenkin jäi sellainen kuva että olet itse nainen?

        ... nainen, mutta vielä puolet nuorempi. Työelämässä usein törmää siihen, että miehet naureskelevat ihan asiallisten vanhempien naisten seläntakana ja pitävät heitä "riivinrautoina". Siinähän se omakin tulevaisuus on korvin kuultavissa.


      • Aikuinen nainen mä oon...
        Paniikkinappula kirjoitti:

        ... nainen, mutta vielä puolet nuorempi. Työelämässä usein törmää siihen, että miehet naureskelevat ihan asiallisten vanhempien naisten seläntakana ja pitävät heitä "riivinrautoina". Siinähän se omakin tulevaisuus on korvin kuultavissa.

        Raivostuttavaa lukea "mielipiteitä", jossa kerrotaan miten ne muut sitä ja tätä ja itsestä ei mitään. Kuka tuollaista uskoo... Ne sanat mitä suustasi päästät ovat omiasi!


      • Paniikkinappula
        Aikuinen nainen mä oon... kirjoitti:

        Raivostuttavaa lukea "mielipiteitä", jossa kerrotaan miten ne muut sitä ja tätä ja itsestä ei mitään. Kuka tuollaista uskoo... Ne sanat mitä suustasi päästät ovat omiasi!

        sehän on hienoa, jos sinulla on aivan erilaisia kokemuksia asiata. Jokainen saanee esittää oman näkökantansa, joten turha pillastua. Vaikka et kyllä esittänyt aiheesta mitään mielipidettä.


      • kuka halveksii ketä
        Paniikkinappula kirjoitti:

        sehän on hienoa, jos sinulla on aivan erilaisia kokemuksia asiata. Jokainen saanee esittää oman näkökantansa, joten turha pillastua. Vaikka et kyllä esittänyt aiheesta mitään mielipidettä.

        suoraan. Esitit oman näkökantasi, mutta laitoit sanat miesten suuhun, tökerösti yleistäen kaikkien miesten mielipiteeksi. Yritit ilmeisesti lisätä uskottavuuttasi ja sanomasi painoarvoa sillä tavoin.


      • 36 vuotta verstaalla

        Älkää hyvät ihmiset puhuko syrjinnästä näin kevyessä ja mitättömässä merkityksessä. Todellinen syrjintä on aivan jotain muuta. Suomessa ei ole nähtykään oikeaa syrjintää. Ja sinä Paniikkinappula, lopeta ihmeessä pelkäämästä tulevaisuuttasi työelämässä. Siinä vaikuttavat aivan muut lait kuin se, oletko nuori tai vanha, mies tai nainen.

        Jos nyt mennään tähän pinnalliseen kysymykseen, mistä pojat tykkäävät, vanha nainen on aina vanha nainen. So what? Kaikkihan me vanhetaan, jos ei kuolla nuorina. Tunnetut legendaariset kaunottaret eivät ole kauniita siksi, että he ovat osanneet meikata oikein, vaan siksi että heissä on luontaista säteilyä, karismaa, ammattitaitoa ja muita sellaisia ominaisuuksia, jotka nostavat ihmisen joukon yläpuolelle, oli hän sitten nainen tai mies.


      • Cloetta...
        Paniikkinappula kirjoitti:

        ... nainen, mutta vielä puolet nuorempi. Työelämässä usein törmää siihen, että miehet naureskelevat ihan asiallisten vanhempien naisten seläntakana ja pitävät heitä "riivinrautoina". Siinähän se omakin tulevaisuus on korvin kuultavissa.

        Riippuu kyllä työpaikasta. Meidän työyhteisössämme lähes kaikki naiset ovat 50 ja yksi 60 ikäisiä. Kaikki upeita persoonia ja kaikki kauniita hyvän itsetunnon omaavia aikuisia naisia. Varsinkin tämä 60 on todella hyvännäköinen, joka johtuu osittain myös hänen positiivisesta elämänasenteestaan ja yleisestä fiksuudestaan.

        Me emme ole näkymättömiä, oikeastaan päin vastoin.


    • nuori_nainen

      Tapauskohtaista. Olen nähnyt yli 60 vuotiaita naisia, jotka ovat yhä viehättäviä ja kauniita. Suurin osa on tosin jo rupsahtaneita. Ikävää sanoa näin, mutta se on minun mielipiteeni asiasta.
      Ensimmäisenä kauniista vanhemmasta naisesta minulle tulee mieleen 62 vuotias nainen, jolla on olkapääpituiset tuuheat ja kiharat värjätyt hiukset, hieman meikkiä, hyvä ryhti ja tyylikkäät vaatteet. Kuvailemani nainen tosin näyttää ikäistään nuoremmalta, sillä hän on huolehtinut ja huolehtii yhä ulkonäöstään.
      Toki nuori ja kaunis nainen on se, jota nykymaailma ihannoi. Mutta vanhakin voi olla kaunis niin halutessaan.

    • Jatka vain

      Tosi hyvä. Mua kiinnostaa se, miten joillekin on niin kauhean vaikeaa vanheta "ulkoisesti", ja joillekin ei. Ulkonäöstä riippumatta.

    • näin pohtisin

      Olemme suht' tasa-arvoinen yhteiskunta, jossa naiset ansaitsevat paikkansa siinä kuin miehet joutumatta "myymään" itseään ulkonäöllään. Kauneus on meille enemmänkin harrastus kuin huomionansaitsemiskeino sosiaalisissa verkostoissa tai työelämässä. Hyvää tyyppiä kehutaan, vaikka ei niin kaunis olisikaan. Sen vuoksi uskon, että suomalaiselle naiselle annetaan lupa vanhentua ja rapistua helpommin kuin ns. suuressa maailmassa. Saa olla Lenita Airisto rypistyvine naamoineen ja antaa oman persoonansa kuulua ilman, että kukaan haukkuu häntä vanhaksi ämmäksi tyhmine mielipiteineen. Tai Aira Samulin, joka on reilusti vanha ja reilusti kaunis juuri niillä eväillä kuin kasikymppiseltä löytyy. Kumpikin nainen on tehnyt paljonkin työurallaan, joten heidän kauneutensa ei ole vain pinnallista, vaan myös henkistä. Yhtä lailla samanlaisia naisia löytyy arjen harmaudestakin vaatimattomimmissa tehtävissä pienemmällä huomiolla, mutta he ovat kuitenkin olemassa sillä mitä he ovat elämästään oppineet. Ei vain sillä, miten he osaavat itseään laitella. He edustavat elämäntapaa, jossa itsestään pitäminen ja arvostaminen on ollut myötäsyntyistä kenties lapsuudesta asti tai nuoruudessa harjoiteltua. Muiden hyväksyntä/huomio ei silloin ole enää tärkeää.

    • ujuyuio98

      tarkoitatko eroottista kauneutta vai inhimillistä kauneutta Vai teetkö eroa noiden välille ja jos teet niin minkälaista?

      "Voiko ikääntynyt nainen täyttää ulkoisen kauneuden tunnusmerkit"
      Tietysti voi. Ihminen voi olla kaunis minkä ikäisenä vain. Eroottinen kauneus kuitenkin vähenee ja ehkä katoaa kokonaan jossain vaiheessa. Vaikea sanoa, missä se raja kulkisi. Kuuskymppiset ja vanhemmat voivat olla eroottisesti viehättäviä, harvemmin kuitenkin kuin nuoremmat naiset. Taitaa ainakin osittain olla ihan hormonaalinen juttu: estrogeeni tms :-) vähenee ja sekin muokkaa naisen ulkonäköä.
      Sama kehitys koskee tietysti miestä.

      Onko ikääntynyt (yli 60-v) nainen vain näkymätön yhteiskunnassamme?
      En osaa ajatella että olisi. Miksi olisi näkymättömämpi kuin samanikäinen mies? Tarkoittanet suunnilleen eläkeikäisiä ihmisiä? Siinä iässä siirrytään kuitenkin pois yhteiskunnallisen toiminnan eli työn keskiöstä. Millaista näkyvyyttä kaipaisit, juuri naisille?

    • Naisen mielipide

      ihan mielellää olisi hyvännäköinen. Valitettavasti eivät kaikki naiset pysy ilman "potkurin jälkiä" enää 60v. täytettyään. Vaatetuksella ja huolitetulla ulkonäöllä voi jonkin verran asiaa auttaa. Minkäs teet kun kuulet joka päivä olevasi ämmä, tantta ym. Ei se paljon mielialaa kohenna, sillä yleisemmin tälläiset asiat kuulee samanikäisten miesten suusta. Iälleenkään kun ei kukaan mitään voi, ja rupsahtaahan ne joskus miehetkin.

      Työpaikalla yleisin asenne on että eikö tuo jo ala lähteä/jouda jo eläkkeelle, vaikka työteho olisi melkein entisellään, eikä eläkkeelle edes kaikkia huolitakaan, on vaan yritettävä kituuttaa väkisin vaikka kuinka tietäisi olevansa toisten haittona.

      Kaikille naisille ei voi tehdä niitäkään kauneusleikkauksia, eikä kaikki edes haluakaan. Onhan niitä kaikenlaisia voiteita ym. mutta kaikki eivät niihin tuhlaa rahojaan koska niistä ei taida liiemmälti apua olla. Yleisimmin kuulee varsinkin miesten suusta että ei siinä paljon pakkelit auta, vanha mikä vanha.
      Hiuksensa voi värjätä tai jos haluaa niin ihan harmaakin on hyvä väri. Muistan aikoja jolloin nuoremmatkin jopa värjäsivät hiuksensa harmaiksi, joillekin se sopi ihan hyvin.

      Tietenkin vartalostaan on hyvä huolehtia ettei se pääse liiaksi veltostumaan ja sopiva paino auttaa paljonkin asiaa esim. liikkuminen sujuu vaikeuksitta.

      Vaikka tuossa joku oli sitä mieltä että miehet syyyllistetään, niin kyllä ne miesten suusta kaikkein pahimmat kommentit tulevat. Vaikka kuinka ihannoisi ikuista nuoruutta ja katseli hyvän näköisten filmitähtien kuvia niin vanhuus se tulee joskus heillekin Kuin myös miehillekin.

      • mummoikänen

        Tuo on totta mitä kirjoitit. Itse en ole vielä edes 50v., niin kyllä on jo saanut kuulla nuoremmilta kuittailuja ett olen mummoikänen ja ett kaikki yli 40v. ämmät ovat pahimpia paskanpuhujia jne. Mietin ett mitähän tyydytystä ne nuoremmat saa itseään vanhempien alempiarvoisesta kohtelusta. Hekin joskus vanhenevat ja joutuvat kokemaan aivan samanlaista kohtelua nuoremmilta henkilöiltä. Nykymaailma vaan arvostaa nuoruutta ja kauneutta yli kaiken, unohdetaan ett itse kukanenkin vanhenee siinä missä muutkin. Se on jännää ett yli 40v. nainen ei ole missään arvossa työelämässä tai muutenkaan, mutt mies joka on saman ikänen kelpaa mihin tahansa, eikä kukaan kuittaile ett mitä sä vanha ukko kuvittelet olevas. Toiset rupsahtaa kasvoiltaan aiemmin kuin toiset, itselle on käynyt niin. Ei ole apua ollut voiteitten käytöstä tai muustakaan. Sitä vaan on tullut vanhaksi ja maan vetovoima on tehnyt tehtävänsä. Miehet tosiaan ovat kärkkäämpiä ruotimaan vanhemman naisen ulkonäköä, luulevat olevansa hauskojakin niitten juttujensa kans, mutt aika raakaa läppää saattavat sanoa ihan päin naamaa. Unohtavat ett hekin vanhenevat ja joutuvat ehkä itsekin joskus nuorempien naisten naurettaviksi. Ihmiset on vain raakoja toisiaan kohtaan, ei välitetä toisista ja eikä toisten tunteista.


    • tätienergiaa

      Olen nainen 30 ja katson ihaillen huoliteltuja naisia 60 . Naapurini on 70-vuotias kaunis nainen ja hänessä on sellaista aristrokraattista ajatonta tyylikkyyttä. Kyllä minusta sellainen 60v-tätienergia on aivan ehdoton osa jämptiä yhteiskuntaa.

      Sanotaan, että "kun ulkoinen kauneus katoaa, niin pidä huolta, että se katoaa sisään päin". 60 on kaunis jos hänestä huokuu lämpö ja sisäinen kauneus. Kiukkuinen ja katkera vanhempi nainen ei ole mielestäni kovin kaunista katseltavaa, vaikka olisi kuinka trimmattu ja tuunattu.

      Mutta voiko nainen 60 olla vielä myös seksikkäällä tavalla kaunis? Oletan, että luonto jossain määrin epäerotisoi naisen vaihdevuosien kautta, ettei tämä ryhtyisi liian iäkkäänä äidiksi.

      Kauniista vanhemmista naisista ihailen erityisesti:

      kuningatar Silviaa 67v.
      http://blogit.a-klinikka.fi/teuvo/files/2009/03/silvia2.jpg

      Ja Katri-Helenaa 65v
      http://ohjelmat.yle.fi/files/ohjelmat/u945/katri_helena.jpg

    • Katariina1966

      Minusta ikääntyvän ihmisen kauneus on liitettynä hänen olemukseensa ja siihen kokonaisuuteen jonka hän on jo syntymälahjakseen saanut. ihmisen yksilöllinen olemus säilyy kuitenkin persoonallisine piirteineen aivan loppuun saakka... ajan myötä elämänkokemukset ja ymmärrys lisäävät ulkoiseenkin olemukseen ymmärrystä joka kaunistaa pehmentäen piirteitä... Minusta kauneus ei ole rajoitettu mihinkään tiettyyn ikään ja on aina kokonaisvaltainen vaikutelma.

      • Sasha]]

        Tottakai vanhempikin nainen voi olla kaunis ja viehättävä!

        Mutta siis se vaatii kuitenkin paljon sitä omaa panostustakin. Jos on välittämättä omasta ulkonäöstä, niin kyllähän sitä helposti rupsahtaa jo kolmekymppisenäkin. Mutta kun mietin, niin tiedän monia yli 60-vuotiaita, jotka näyttävät ihailtavan hyviltä ikäisikseen. Tähän mielestäni kuuluu sellainen hillitty käytös, hyvät käytöstavat, tyylikkäät vaatteet(useasti vaatii ihan kunnon rahallista panostusta),lakatut kynnet, huoliteltu kampaus esim. tyylikäs nuttura. Ja mielestäni korkokengät sopivat erittäin hyvin hieman vanhemmille naisille. Tuo sitä arvokkuutta siihen. Ja jos kroppakin on oikein kunnossa, niin siinä on kyllä sitten näyttävä täti!

        Näin julkisuuden henkilöistä mieleen tulee ensimmäisenä Salatut Elämät-sarjassa näyttelevän irman roolihahmo(Petra Frey). Siinä on mielestäni kaikki luettelemani kriteerit täytettyinä. En tiedä miten kyseinen näyttelijä oikeassa elämässä pukeutuu tai käyttäytyy, mutta ainakin tämä roolihahmo on ainakin erittäin viehättävä kaikin puolin.

        Tässä vielä kuvaa:
        http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/ohjelmat/salatut_elamat/henkilot_2006/369646.jpg


      • nfdkslöafg
        Sasha]] kirjoitti:

        Tottakai vanhempikin nainen voi olla kaunis ja viehättävä!

        Mutta siis se vaatii kuitenkin paljon sitä omaa panostustakin. Jos on välittämättä omasta ulkonäöstä, niin kyllähän sitä helposti rupsahtaa jo kolmekymppisenäkin. Mutta kun mietin, niin tiedän monia yli 60-vuotiaita, jotka näyttävät ihailtavan hyviltä ikäisikseen. Tähän mielestäni kuuluu sellainen hillitty käytös, hyvät käytöstavat, tyylikkäät vaatteet(useasti vaatii ihan kunnon rahallista panostusta),lakatut kynnet, huoliteltu kampaus esim. tyylikäs nuttura. Ja mielestäni korkokengät sopivat erittäin hyvin hieman vanhemmille naisille. Tuo sitä arvokkuutta siihen. Ja jos kroppakin on oikein kunnossa, niin siinä on kyllä sitten näyttävä täti!

        Näin julkisuuden henkilöistä mieleen tulee ensimmäisenä Salatut Elämät-sarjassa näyttelevän irman roolihahmo(Petra Frey). Siinä on mielestäni kaikki luettelemani kriteerit täytettyinä. En tiedä miten kyseinen näyttelijä oikeassa elämässä pukeutuu tai käyttäytyy, mutta ainakin tämä roolihahmo on ainakin erittäin viehättävä kaikin puolin.

        Tässä vielä kuvaa:
        http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/ohjelmat/salatut_elamat/henkilot_2006/369646.jpg

        Salattujen Elämien Sepon tumma naisystävä on häkellyttävän kaunis ja kaikenkaikkiaan upea ja lämpöä hehkuva nainen. Olisinpa itsekin vanhana hänenlaisensa.


    • Äiti esikuvana

      Aviomieheni sanoo, että ei kyllä yhtään murehdi vaimon vanhenemista, sillä anoppikin on todella viehättävä, hyvin säilynyt ja kurvikas pakkaus 70-kymppiseksi.

    • vm-66

      Hei tänä päivänä löytyy iltamenopaikkoja joissa keski-ikä on 50 eikä vanhempiakaan syrjitä.
      Ennen ei ollut tälläistä. Suuret ikäluokat pitävät huolen että kaikenlaiset tarpeet tulee täytettyä ikäihmisilläkin. Ikä ei estä enään mitään vaan terveys.
      Tulevat sukupolvet tulevat näyttämään 60 vuotiaina rupsahtaneimmilta kuin nyky kuuskymppiset jotka eivät syöneet hampurilaisia nuoruudessaan.
      Äitini on 65 ja pesee mennen tullen monet minun ikäiseni naiset tyylikyydellään ja ryhdillään.

    • Rupsahtanut ja ylpeä siitä

      Ikääntynyt nainen ei ole näkymätön yhteiskunnassa, koska meitä on niin paljon, emmekä kaikki ole piilossa laitoksissa. Vastaus kohtaan kaksi: kauniita emme ole, jos kauneudella tarkoitetaan sileän kimmoisaa ihoa, tuuheita hiuksia, suonikohjuttomia sääriä tai muita nuoruuden merkkejä. Ulkonäköään voi silti hoitaa ihan omaksi ilokseen syömällä terveellisesti ja liikkumalla tarpeeksi. Raittiissa ulkoilmassa saadut punaiset posket kaunistavat enemmän kuin keinotekoiset nuorennuskonstit. Tietysti jos olette kovin riippuvaisia miestenne mielipiteistä, voitte laitattaa ne olkapäille ulottuvat mustat kiharat. Mutta miettikää, miltä ne näyttävät vanhaa naamaanne vasten.

    • aristokattimainen

      Ensi vuonna aion hiljaisuudessa viettää pyöreitä vuosiani, täytän 30.Ei ole muita syrjintäongelmia kuin,että jotkut alle 25-vuotiaat ilmoittavat suoraan kasvotusten vihaavansa "pian kolmekymppisiä ihmisiä".Huomauttelijat ovat yleensä naisia,opiskelijoita.En saisi kuulemma itse valita,mitä radiokanavaa kuuntelen,koska ne ovat trendisuunnattuja iän ja harrastuksien mukaan.Miehiltä ja pojilta saan flirttailualoituksia!

    • ikääntyy

      Jos ikäätynyt näkee vaivaa ulkonäkönsä eteen niin kyllä kuuskymppinenkin voi näyttää hyvältä. Positiivisen elämänasenteenkin uskon vaikuttavan ulkonäköön, se sisältäpäin tuleva hehku itsestään huolehtimisen lisäksi.

      Itsestään huolehtiminen kannattaa jo opetella nuorena niin se ei ikääntyessäkään tuota tuskaa vaikka aikaa se vaatii enemmän iän karttuessa. Itselleen pitää aina olla aikaa. Nyt olen keski- iässä huomannut kuinka säännöllinen elämänrytmi on tärkeää. Järjettömän hyvät yöunet saan kun ulkoilen pari kolme tuntia ja sen jälkeen lenkkisaunaan. Iho hehkuu ja rypytkin hälvenee.

    • saako yhteyttä

      hei,
      kirjoitain kirjaa vanhoista naisista ja olisin kiinnostunut työsi vaiheesta.

      Onko se jostakin jo saatavissa? voisinko haastatella sinua?

      kyselee Vappu Taipale
      Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto Valli

    • XD

      Kauniita vanhempia naisia on nykyisin paljon ja lisää tulee.. Rypyt eivät tee ihmisestä rumaa, eikä sileä iho välttämättä kaunista ! Kauneus on todellakin katsojan silmässä, jos ihmisessä on karismaa se vaan lisääntyy iän myötä !

    • Anonyymi

      Olen 67-vuotias nainen ja mielestäni ihan ok, jos haluan. Olen 168cm pituudeltani, hoikka, hiukset pitkät,tummat, värjätyt. Olisin muuten harmaahiuksinen. Meikkaan jos siltä tuntuu, mutta voin olla ilmankin. Olen tyytyväinen ulkonäkööni. Olen ylpeä paksuista, pitkistä hiuksista, vaikka ovatkin suuritöiset huoltaa. Kauneus on katsojan silmissä ja omassa itsetunnossa. Kaikki ollaan Kauniita, jokainen omalla tavallaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      180
      22376
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9579
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      37
      7567
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6385
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6066
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      47
      5071
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      114
      4709
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      103
      4445
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2175
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1449
    Aihe