Kaikki ahdistaa tänään, paino ei ole tippunut enää muutamaan päivään ja finniä pukkaa naamaan (viimeksi teininä) ja kauppareissulla vieras äijä kommentoi ilkeesti kokoani. Miksi mulle vieraat ihmiset vittuilevat usein, lukeeko otsassani LIHAVA = tyhmä luuseri saa potkia ja räkiä.
Olen kuitenkin ollut sitkeesti VHH.lla ja aijon ollakin ainakin tämän kuukauden niinkuin aluksi suunnittelin sen jälkeen päätän onko VHH.sta hyötyä kohdallani vai ei.
Tämä VHH tuntuu myös kukkarossa, lähes pelkän lihan syönti tulee kalliiksi...raejuustokin...huh minkä hintaista, kalasta puhumattakaan.
No en enempää jaksa valittaa tänään :D
Olen kuitenkin ollut sitkeesti VHH.lla ja aijon ollakin ainakin tämän kuukauden niinkuin aluksi suunnittelin sen jälkeen päätän onko VHH.sta hyötyä kohdallani vai ei.
Tämä VHH tuntuu myös kukkarossa, lähes pelkän lihan syönti tulee kalliiksi...raejuustokin...huh minkä hintaista, kalasta puhumattakaan.
No en enempää jaksa valittaa tänään :D
Vastaukset 22
Vanhimmat
"Tämä VHH tuntuu myös kukkarossa, lähes pelkän lihan syönti tulee kalliiksi..."
Jos ruokavaliosi koostuu melkein pelkästään lihasta, et ole VHH:lla vaan jollain ihan omatekoisella dietillä.
Minusta ei tämä ole sen kalliimpaa kuin tavallinen ruokakaan, tosin minä kyllä syön aika tavalla yksinkertaisesti esim. aamuisin syön 6 nakkia 1 keitetyn kananmunan ja n. 25g koskenlaskija juustoa, saman annoksen syön iltaisin sillä erotuksella, etten aina ota juustoa. Päivällä syön sitten sitä kalaa tai lihaa, esim. broilerin koipipalat on Prismassa aika halpoja 1,5 kg maksaa 4,69€ ja siitä syö ainakin kaksi päivää, lohi siis se Norjalainen kassilohi on Lidlissä jatkuvasti tarjouksessa hinta pyörii 6,5-7 euroa kilo ja siitä kilon palasta syö kolme päivää, maitoa käytän kahvissa, jota juon 2 kertaa päivässä eli tölkkimaitoa riittää viikoksi, vihannekset maksaa noin 1,5 euroa siis Rainbowin Wok vihannekset 450g Prismasta pussista syön 2 päivää välillä ostan kurkkua ja tomaattia nyt lisäksi kaali on halpaa, joten onkin aika tehdä kaalilaatikkoa ilman riisiä. Sitten halpaa ruokaa saa kun keittää litran vettä lisää siihen 2 lihaliemikuutiota pussin isoja keittojuureksia ja lisäksi joko nakkeja tai paistettua jauhelihaa, on muuten hyvää keittoa, tuosta syö 2 päivää. Sitten sellainen paraati ruokani on munakoisovuoka johon tarvitaan hiukan kalliimpia aineksia kuten Parmesan juustoa 50g, Mozzarella juustoa 150g, munakoisoa 2 kpl, jauhelihaa 700g, yrttitomaattimurskaa 390g prk, kuohukermaa 2dl, kananmuna 1kpl, Pizzamaustetta, suolaa.
Ohje: leikkaa munakoisot n. 5mm siivuiksi pitkittäin laita ne paperin päälle levälleen ja ripottele päälle suolaa anna niiden "itkeä" noin puoli tuntia ja huuhdo kylmän veden alla, kuivaa paperipyyhkeillä kuiviksi, paista molemmin puolin ruskeiksi voissa, Paista jauheliha ja lisää siihen yrttitomaattimurska, ja Pizzamaustetta reilusti lisää suolaa maun mukaan. Keitä kuohukermaa hetki, jotta se alkaa mennä kasaan, lisää siihen juustot ja anna niiden sulaa kermaan, lopuksi lisää kananmuna.
Lado vuokaan munakoisoviipaleita pohja täyteen laita jauhelihatomaattimurskaseosta päälle lado loput munakoisot ja niiden päälle taas jauhelihaa ja lopuksi kaada päälle se kermajuustoseos, laita vuoka uuniin paista 200 asteessa vajaa tunti. On muuten hyvää ruokaa ja vähillä hiilareilla. Ohje löytyy sellaisesta kirjasta kuin Karpin keittokirja kirjoittanut Katriina Luotonen hinta noin 30 euroa kun netin kautta tilaa. Tuota ruokaa syökin sitten jo 4 päivää jos yksin syö, mutta jos on muitakin syöjiä ei se kestä kuin hetken kun vuoka on tyhjä, kun se on todellakin niin hyvää. Jälkiruuaksi otan melkein aina 100g turkkilaista jogurttia, johon lisään survottuja puolukoita 20-25g ja makeutustippoja maun mukaan, tämäkin on herkkua.
Ei muuta kuin jatkamisen iloa sinulle, kyllä se painoa alkaa laskea, on minultakin lähtenyt jo 32 kiloa.
Ps. Olisit sanonut kovaan ääneen, että sillä äijällä on niin pieni muna, ettei sillä ole varaa vittuilla kenellekään, niin olisi varmaan mennyt noloksi. Niille typeryksille pitää antaa samalla tavalla takaisin.
Ja mistäköhän olet löytänyt ohjeet että VHH:lla syödään pelkkää lihaa? Kuulostaa humpuukilta, ei VHH:lta.
Reajuusto on n.4€ kilo eli yksi halvimmista proteiinin lähteistä.
Ei VHH:lla syödä lihaa (proteiinia) yhtään enempää kuin ns. virallissuositellullakaan. VHH ei ole proteiini-ruokavalio.
Kuvittelet olevasi VHH:lla, mutta todellisuudessa noudatat jotain itsekeksimääsi dieettiä...
kun et ole päivääkään ollut vhh.lla
En ole väittänyt olevani pelkällä lihalla, syön päivittäin myös kasviksia sen verran, että tulee täyteen n. 20g hiilihydraatteja.
Anteeksi jos musta tuntui pieni raejuustopurkki kalliilta 1,58€ ehkä sitä saa halvemmallakin, mut tänään oli vain tuo pikkukauppa auki.
Siihen verrattuna mitä olen aijemmin käyttänyt ruokaanrahaa niin nyt on mennyt tuplaten, mutta ennen se onkin koostunut perunasta, makaroonista, makkarasta tms. edullisesta.
En sitten tiä millä dieetillä olen, mutta lähinnä se muistuttaa VHH.ta.
Nyt on kanankoipireisi uunissa ja sen lisäksi teen pienen salaatin kaalista ja tomaatista.
maksaa tuon verran, siis se 400g. Lidlistä saa 200g raejuuston noin 0,80€ hintaan. Ei se ole VHH:n vika jos haluat ostaa kalliilla.
Liha on VHH:lla samanhintaista kuin virallisterveelliselläkin. Tai itseasiassa halvempaa kun voi ostaa niitä halvempia rasvaisia vaihtoehtoja. Samoin kalan hinta ei muutu ruokavalion mukaan.
Epäterveellinen ruoka on halpaa, mutta VT on VHH:ta kalliimpaa. Mikään ei tietysti estä sinua syömästä epäterveellisesti ja halvalla, mutta onko siinä mitään järkeä.
Tiedän, koska minulla on menossa neljäs vuosi VHH:lla. Jätän nuo höpöjuttusi aivan omaan arvoonsa...
Olen kirjoittanut aikaisemmin että näillä sivuilla parveilee epätavallisen monta epätavallisilla vaivoilla varustettua "VHH:N noudattajaa".
Tänne on pesiytynyt iso joukko häiriköitä jotka keksivät kaikenlaista. Tai sitten niitä on vain vähän mutta sitäkin äänekkäämpiä.
Karpeissa on ihan toinen meininki. Löytyy sieltäkin monenlaista tallaajaa mutta he jotka noudattavat VHH:ta ohjeiden mukaan harvemmin kärsivät mistään oudoista oireista/vaivoista jne.
he valehtelevat sujuvammin. Karppipalstalta lentää helposti pihalle jos...
täällä pystyt sen tekemään, karpeista sut nauretaan ulos.
Häiriköt voikin bannata palstalta pois, täällähän teillä on sitten vpaa leikkikenttä.
Tällä palstalla on kamalasti ahdasmielisiä epäilijöitä, heti kaikki on tyyliin valehtelijoita.
Noudatan vähähiilihydraattista dieettiä uskoitte tai ette.
Raejuuston ostan seuraavan kerran Lidilistä, mutta tänään ei ollut auki kuin tuo kallis Valintatalo.
Miksei saisi vaivoistaan kertoa, jos mulle on tullut tämän viikon aikana finnejä niin tietysti epäilen ensimmäiseksi ruokavaliota, mutta tietenkin se voi johtua monesta muustakin vaikka stressistä, lähestyvistä kuukautisista tms.
On tässä hyviäkin oireita ollut esim. painoa pudonnut 3kg ja hikoileminen on vähentynyt huomattavasti, ei ole turvonnut olo ja verensokeri on hieman laskenut eikä nälkä ole vaivannut niinkuin muissa dieeteissä.
Se on ihan sama mitä täällä kirjoittaa, niin aina löytyy pari vastustaja trollaattoria jotka kääntävät kaikki keskustelut riitelyksi. He myös tekevät monesti aloituksia esiintyen VHH:ta noudattaviksi ihmisiksi. Heidät kyllä yleensä tunnistaa siitä että heidän tiedot on selvästi peräisin iltapäivä- tai naisten kehdistä.
"On tässä hyviäkin oireita ollut esim. painoa pudonnut 3kg ja hikoileminen on vähentynyt huomattavasti, ei ole turvonnut olo ja verensokeri on hieman laskenut eikä nälkä ole vaivannut niinkuin muissa dieeteissä."
Jos sinulla on diabetes niin tässä tietoa. Diagrammit näyttävät LCHF/VHH ravinnon vaikutuksen.
http://www.kostdoktorn.se/diabetes
Diabetes2:
http://www.kostdoktorn.se/wp-content/2008/12/kitabugraf.jpg
Diabetes1:
http://www.kostdoktorn.se/wp-content/2008/12/blodsockertyp1stor.jpg
Insuliininkäyttäjän on vähennettävä insuliinin määrää päivästä yksi. Ravinnon vaikutus on nopea.
Hyöty on tarvittavan insuliinin käyttömäärän väheneminen ja tasaiset VS arvot.
Tablettilääkityksessä (metformin) ei ole samaa vaara insuliinin yliannostuksesta kuin yllämainittussa.
häiriköitä. On vain yksi tuhannen nimimerkin trollaattori joka yksin saa palstan näyttämään siltä että paikalla olisi iso joukko. Kyllä tämä yksi häirikkö keksii kaikenlaista.
>
Ai vähän niin kuin nytkin kun aloittaja kertoo jotain, niin heti on lauma huutamassa, että "et ole oikealla VHH:lla". Tuoko ei mielestäsi ole riidan haastamista ?
Sitten toisaalla kyllä kerrotaan, että VHH on niin kovin helppo noudattaa ja mitä tahansa voi syödä kunhan siinä ei ole hiilihydraattia.
Hienoahan se on päättää kategorisesti, että ne, joilla on ilmaantunut jotain haittoja VHH:sta, eivät ole VHH:lla (onko se vaan todellisuutta sitten enää, onkin toinen juttu). Vanha kunnon "no true Scotsman" -argumentaatio.
jolle olisi ilmaantunut jotain haittoja VHH:sta. Miten se ylipäätään olisi mahdollistakaan. Eihän terveellisesti syöminen mitään ongelmia aiheuta. Mitä tulee riitelyyn niin kyllä palstatrolli siitä pitää huolen ja ottaa kaikki VHH:laiset riitelynsä kohteeksi.
Aloittaja kuitenkin juuri sanoi, että hänelle on ilmaantunut finnejä. Tosin siis kunnon no true scotsman -väittelijä sanoo oitis, ettei kyseinen henkilö siis ole VHH:lla.
Noh, eikös uskomuksen tunnista juuri kyvyttömyydestä nähdä pienintäkään negatiivista asiaa (tai sen mahdollisuutta) uskomuksestaan.
olen saanut tietooni notta finit naamaan tulee vain jos ja kun murkku nuori niin onhanne aina eroottisesti latautuneita....eli sie olet kiimassa...eikä se sun sapuskoista johdu.
näin arvelisin
Tänään vaaka näytti mukavan yllätyksen, paino on pudonnut yhteensä 4,3kg 10 päivässä :))
Kävin ostamassa raejuustoa Lidilistä ja oli puolet halvempaa kuin Valintatalossa, täytyykin tarkemmin ruveta vertailemaan kauppojen hintoja keskenään.
Nyt paistinpannulla on tulossa seitiä ja kaalia...nam...
Menen lääkäriin ensiviikolla saas sitten nähdä miten lääkäri suhtautuu tähän dieettiin...
Korjaus: Lidilissä raejuustopaketissa oli 400g (valintatalon 200g) ja hinta kutakuinkin sama, Lidilissä muutaman sentin edullisempi.