Mitä voin tehdä? Hankin proteesit pari viikkoa sitten ja ne hampaat siinä proteesissa ovat leveät ja pitkät!
Mä olen ihan hevosen näköinen. Pitääkö vaan hankkia uudet suoraan hammasteknikolta vai onko niissä jokin takuu, onko teillä kokemuksia tällaisesta? Nämä leegot on hankittu hammaslääkärin välityksellä.
Eikös ammattiihminen ollenkaan katsele potilasta, ei isot, leveät ja pitkät hampaat sovi sirolle pienelle
naiselle!
Mä olen ihan hevosen näköinen. Pitääkö vaan hankkia uudet suoraan hammasteknikolta vai onko niissä jokin takuu, onko teillä kokemuksia tällaisesta? Nämä leegot on hankittu hammaslääkärin välityksellä.
Eikös ammattiihminen ollenkaan katsele potilasta, ei isot, leveät ja pitkät hampaat sovi sirolle pienelle
naiselle!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö kellään ole mitään kommentia tähän?
Eikö sinulla ollut yhtään vanhaa valokuvaa jossa omat hampaasi olisi ollut näkyvissä? Minulla ollaan aloittamassa osaproteesin rakentamista, joten etuylähampaat ovat vielä tallella ja olen nyt ottanut kunnon irvistyskuvia tulevaan tarpeeseen kun joudutaan laittamaan kokoproteesi. Näin saadaan proteesista samannäköinen kuin omat hampaat olivat. Minun mielestäni ne monen vanhan ihmisen "helmihampaat" ovat yhtä epäluonnollisen näköiset kuin jotkin liian isotkin. Vanhemmillani on ollut vanhojen kuvien perusteella tehdyt luonnollisen näköiset proteesit.
Olisikohan syytä neuvotella hammasteknikon kanssa proteesin korjaamisesta itseä miellyttävämmäksi. Ellei syynä ole todella voimakas kosmeettinen vaikutelma, takuuseen saaminen voi olla vaikeaa.
Valokuva omista luonnonhampaista olisi hyvä lähtökohta. Jos sitä ei ole, niin nykyisin erikoishammasteknikot osaavat tehdä aidonnäköisiä toimivia hampaita. Älä hyväksy " tekareita ". Ja yleensä hinta/laatu kulkee käsikkäin tälläkin alueella. Ota yhteys tekijään ja koeta sopia asiat. Hammaslääkärit hoitavat luonnonhampaat ja erikoishammasteknikot palvelee irtoproteesiasiakkaita. Se on perussääntö, joka on aina toiminut. Itselläni on hammasteknikon tekemät, eikä ole ollut valittamista.
Höh sanon minä! Minulta otettiin valokuvat ym. mutta silti tehtiin metsään etuhampaatvaikka omat oli jäljellä. Ainaostaan oli mustuneet kun tapaturma ja joudcuttiin sen vuoksi juurihoitamaan. Kärsin aivan ****** niistä epäsopivista hampaista!!!! Oli oikein protetiikan ehl mutta se ei näytä takaavan hoitotulosta ja maksoikin aivan rutkasti!
Kyllä harmittaa! Eikö Suomessa tosiaan osata edes valokuvasta tehdä "omia hampaita"?
Suosittelisin kääntymään proteesit sovittaneen hammaslääkärisi puoleen.
Kyllä ammattilaisen tulisi katsella myös ulkonäköasioita, mutta makuasiat ovat makuasioita. Siksi yleisesti proteesit sovitetaan ennen valmistamista, eli asiakkaalle esitellään ja hyväksytetään proteesien tuleva ulkonäkö.
Minullekin sovitettiin silta ennen lopullista kiinnitystä ja kysyttiin olenko tyytyväinen. Kyllä sinunkin hampaat voidaan vielä muuttaa. Mene vain takaisin ja kerro että et ole tyytyväinen.
No nyt ne on olleet kolme viikkoa suussa, yläkokoproteesit. Vähitellen alkaa tottua niihin eikä ne niin kauhean näköiset enää ole. Olen kahden vaiheilla- tyydynkö näihin, näyttää kyllä vielä vähän suurilta ne hampaat, vai menenkö hammasteknikolle suoraan ja tilaan uudet?!
Pihviä ei vielä voi syödä eikä leipää, mutta hyvin ne pysyy suussa, eivät tippuile.
Parin viikon päästa mulla on aika hammaslääkärille, silloin proteesit viedään teknikolle pohjustavaksi.
Mun pitäis päättää ennen sitä mitä teen.
Oisko kellään ideoita ja/tai kokemuksia tällaisesta?
Mulla on yläproteesi ei kyllä omieni näköinen ole mutta ihan hyvä. Epätasaiset ja siksi näyttävät luonnollisilta. Toinen etuhammas on hieman pidempi kun toinen ja muutkin hampaat ovat erinäköisiä (paitsi tietysti takahampaat) jotaka eivät näy. Hammaslääkärin kautta ostetut.