Täällä kun monet tietää neuvoa/kertoa eroasioista, kysyn minäkin. Mikä taka-ajautus exällä on pitkittää ositusta ja eron hakua? Lupasi keväällä hakea eron (se kun on kallis opiskelijana mun hakea), varaili mukamas pankkiin aikaa ositusta varten jne. Mitään ei kuitenkaan tehnyt oikeasti. Nyt viimeksi kysyessäni osituksesta, vastasi vain, että se tehdään lopullisen eron ollessa selvä (eli 2-vaihe), jolloin myös tutkitaan ok-talon arvo/lainat. Asuttu erillään jo keväästä ja ositusasia pitäisi saada kuntoon, koskaan kun ei tiedä, maksaako exä asuntolainat ajallaan/lainkaan (asuu entisessä asunnossamme). Onko tässä jokin juttu, mitä en ole tajunnut, miksi pitkittää ositusta?
Mikähän taka-ajatus tässä?
ositux
8692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hän kerta lainat maksaa ni mitäs sä hosut asian kans?
Ero on ero ja haluan exästä joka tasolla eroon, etenkin käytännön asioissa. Entä jos ei maksa joku kuukausi lainaa tai jättää kokonaan maksamatta? Sattuu tulipalo tai vesivahinko, hyvässä lykyssä vakuutukset ei ajantasalla maksujen suhteen? Voiko ositusta vaatia ja miten?
asunto molempain nimissä ja entäs velka???jos velka myös sun nimissäsi ,niin tuleehan sulle tiedonanto jos lyhennykset on maksamatta.
Sinähän olet köyhä opiskelija hae apua oikeusaputoimistosta siellä juristi hoitaa eikä sulle varmaan maksa mitään. Jollei sekään auta niin juristisi hakee pesänjakajan joka hoitaa sen varmasti, no se maksaa sitte jo, ja sen maksatte puoliksi.
tehdä lopullisesti eron kakkosvaiheessa, vaan ykkösvaiheessa. Exäsi puhuu roskaa. Osituksen arvostuspäivä on se päivä, kun avioeroa on haettu.
Vaikea sanoa, mitä exäsi yrittää, mutta ei ole oikein sinua kohtaan, että odotuttaa. Ehkä miehesi ei halua ottaa lainoja omiin nimiinsä, ehkä hän ei halua maksaa sinulle osaasi, tai ehkä hän on tullutkin erosta katumapäälle ja siksi pitkittää. Mene ja tiedä. Se on kuitenkin väärin sinua kohtaan, joka haluat saada
asiat järjestykseen ja pisteen yhteiselle liitolle.
Suosittelen, että mainitset exällesi että olet harkinnut juristin hankkimista oikeusaputoimiston kautta. Yleensä siinä vaiheessa toinen tajuaa, että juristien tulo kuvaan maksaa ja halukkuutta saada ositus hoidettua ilman niitä kasvaa kummasti.
Ei ositukseen edes tarvita välttämättä ketään ulkopuolisia. Sen voitte tehdä ihan itsekin. Toisaalta, kun kerran olet opiskelija ja vähätuloinen, voisit hyvinkin hyödyntää oikeusaputoimiston palveluita.
Mutta pidä puolesi ja edellytä, että asia hoidetaan pois päiväjärjestyksestä!
eXä:n sukupuoleen, niin jotain vippaskonstia taitaa yrittää.
Nyt kipinkapin yhteyttä sinne oikeusaputoimistoon.
että kirjoitit, ettei exäsi ole edes hakenut eron ykkösvaihetta. Ymmärsinkö oikein?
Jos näin on, on olemassa riski, että hän hävittää/piilottaa omaisuuttaan sen minkä kerkeää, sillä ennen kuin eroa on haettu, on hänellä siihen kaikki mahdollisuudet.
Mikäköhän on sen avioerohakemuksen jättämisen hinta. Liikkunee alle satasessa. Se on pieni raha siihen verrattuna, kuinka paljon hän ehtii tuhota omaisuutta, niin halutessaan.
Sinuna laittaisin hakemuksen vetämään. Ja voithan aina käydä noutamassa siihen hänen allekirjoituksensa, jolloin lasku menee puoliksi.
Laitoin hakemuksen ite menemään, koska kyllästyin odottamaan. Olen vaikka viikon syömättä, tuo eka vaihe maksaa 79e eli aika kallis. Vaikea on hoitaa asioita, koska exä ei enää vastaa mihinkään lähetettyihin viesteihin. En tiedä laisinkaan, onko edes entinen koti pystyssä vai tapahtunut jotain - välimatkaakin kun on satoja kilometrejä. Onko pakkotilanteessa oikeus käydä katsomassa tilannetta paikan päällä, mikäli sellainen tulee? Omistanhan kuitenkin puolet kiinteistöstä? Entä, jos exä ei esim. päästä pihaa pitemmälle, voiko soittaa poliisit tms.? Tuota pelkään juuri eniten, jotain peruuttamatonta vahinkoa sattuu ja sitä kautta lisää murheita.
Onnittelut! Nyt rupeaa asiat selviämään ja otit tulevaisuutesi omiin käsiisi. Ole ylpeä itsestäsi.
Käsittääkseni, jos et ole enää kirjoilla talossa, sinä et sinne voi enää ihan noin vain sännätä. Tämän enempää en sinulle osaa sanoa. Tähänkin voisi juristi antaa pätevämpiä ohjeita. Täytyyhän sinulla olla kuitenkin oikeus käydä tarkistamassa omaisuutesi tila...