Autan mielelläni:)
mulle voi lähettää kysymyksiä!!!
Parturi-kampaaja
141736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ookoo, kopsaan kysymykseni sinulle tuolta toiselta forumilta:
Elikkäs minulla on kohtalaisen paksut pitkähköt hiukset (yltävät puolen selän alapuolelle). Hiukset on leikattu hieman kerrostaen latvoista. Kampaaja laittoi hiuksiini tyvivaahtoa ja föönäsi sekä käytti ilmakiharrinta, ja hiuksista tuli ihanan muhkeat, eivät siis valuneet vain päätä myöten. Nyt kysyisinkin olisiko kenelläkään jotain helppoa vinkkiä, jolla hiukset saisi nousemaan tyvestä? Onko kukaan kokeillut esim. joitain todella suuria rullia? Tuo kampaajan käyttämä keino on todella aikaavievää. Ajattelin että tepsiskö jos laittais isot rullat ja kuivattais föönillä? Alle vaikka sitä tyvivaahtoa tai muotovaahtoa. En siis halua kiharoita, vaan ainoastaan tyvikohotuksen. Kun hiukset pitää suorana niin tuo kerroksellisuus näkyy jotenkin selvemmin.
Tuo "ongelmasi" on aika yleinen. Eli pitkät hiukset jotka pitäis saaha nousemaan tyvestä. Permistä en sulle suosittele koska se niin rankka käsittely pitkiin hiuksiin. Tyvikohotus onnistuu ainoastaan jos hius on enintään 5cm pitkä ja vähintään 10 cm lyhyt. Tyvivaahto on erittäin hyvä mutta se tosiaan vaatii föönauksen! Voisit myös kokeilla isoja tarrarullia jotka rullaat kuivaan tukkaan ja suihkutat kampausnestettä rullien päälle.
vinkkejä kasvatukseen..mulla ei ole koskaan ollut kovin pitkiä hiuksia, nyt olen poikatukasta kasvattanut polkkatukkaan asti ja tarkoitus olisi saada ptkät, kaksoissiskollani (ei identtinen) oli alaselkään saakka, onko minulla mahdollisúus saada yhtäpitkät, vai onko se yksilöllistä miten pitkäksi hiukset kasvaa?
Onko sulla ollu mihinkä asti pisimmillään hiukset? Hiusten kasvu ikä on noin 2-6 vuotta ja se on yksilöllistä. Joten on mahd. ettei sulla kasva yhtä pitkä tukka ku siskollasi mut varmaa en voi sanoa:) Hiuksen kasvatuksessa on hyvä muistaa et kaikki mitä suustasi pistät näkyy hiuksissa. Eli vitamiinit ja ravintolisät tärkeitä.
Kertoisitko tarkemmin niistä vitamiineista. Mitä suosittelet? Millainen ruokavalio olisi paras/sopivin että saisin mahd. nopeasti kasvatettua pitkän tukan takaisin?
Vastaathan tähän TARKASTI!
Moi!
Mulla on sellanen ongelma, että mun hiuksista on tullut nyt talven aikana todella kuivat.
Käytän todella harvoin lakkaa yms."hiuskemikaaleja", enkä käytä hiustenkuivaajaa kuin joskus. Oon myös kokeillu kuiville hiuksille tarkoitettuja shampoita, sekä kaupoista saatavia että Hairstoresta ostettuja.
En siis oikein tiedä mitä tekisin, kun hiuksia ei meinaa saada millään auki ja selvitettyä, vaikka hoitoainettakin käytän. Apua! onko mitään vinkkejä???mun hiukset on varmaan kohta hirveä hamppukasa..
moi oon jotai 170 ja 50kg 12 vuotias typy tiän et oon alipainonen asiasta toiseen.mul on ihan kauheen ohuet hiukset ja ne ei kasva kaljuukin on paikka paikoin ja värjään hiuksii noin kerra puolessa vuodes sävyteel miten sasin paksun ja valeen tukan ilman haitta aineita??? alipaino ja pituus syy onko????
Elikäs ongelmani on sellainen, että värjäsinpä hiukseni millä tahansa värillä, niin niistä tulee aina punertavat kun väri vähääkään haalistuu. Johtuuko se siitä, että olen aikanani värjännyt punaruskealla (josta oli kyllä ihan punainen) ja sen jälkeen useasti violetilla, joka myös melko punertavaa?
Miten pääsen eroon tuosta punertavasta väristä, joka aina vaan tulee esiin? Kotikonsteja? Millään punertavalla värillä en ole värjännyt sitten viime syksyn, mutta ihan tummanruskeastakin tuli punaruskea kun tammikuussa värjäsin. Haluan taas oman väriseni hiukset eli tummanruskeat ilman mitään punaisen vivahdetta, ja kaipaan todella apua - oli ihan mukavaa olla välillä punainen, mutta nyt alkaa ärsyttää!
Kiitos vastauksesta jo etukäteen! :)
Olen yrittänyt etsiä hyvää parturia joka osaisi todella hyvin sanoa mikä minulle parhaiten sopisi. Aina kun sanon että haluan jotain uutta niin aina ne vaan sanoo että raidat. Haluan löytää Helsingissä sellaisen ammattitaitoisen parturi-kampaajaan joka leikkaa esim malleja ja muita julkisuuden henkilöitä. HALUAN UUDISTUA MUTTA TARVITSEN APUA! Kiitos neuvoista.
Hei, kysyisin millainen malli ja väri minulle sopisivat? Hiukseni ovat lyhyet. Kasvojeni muoto on samanlainen kuin esim. malli Marita Hakalalla. Hieman kesakkoinen ja punertava/vaalea iho. Kiitos etukäteen vastauksestasi!!
Moi!Mulla on melkeen ristiselkään asti pitkät hiukset ja nyt kysyisin neuvoa että mikä ois hyvä shampoo ja hoitoaine?Pesun jälkeen tahtoo aina olla enemmän tai vähemmän takussa.Kiitos jo etukäteen!
olen jo kauan halunnut hiuspidennystä ja nyt löysin rahoittajan, mutta vielä pitäisi saada tietää niiden hinta.. sen verran tiedän että hiusten paksuus vaikuttaa asiaan? no, mulla ainakin on aikas paksut hiukset.. ja osaisitko suositella (tottakai) jotain edullista paikkaa tampereelta, missä ne vois laitattaa? niin ja jos tiedät asiasta, niin voisit myös samalla kertoa kuinka kauan niiden tekeminen kestää?
Hei, olen löytänyt netistä yhden paikan, jonne haetaan hiusmalleja. En tiedä vain millainen pitäisi olla, jotta voi päästä hiusmallin tehtäviin. Voiko hiusmalli saada palkkaa ? Minkä ikäinen pitää olla? Olen vasta 14-vuotias.
Heips!
Ajattelin laittaa siskon letityshommiin, mutta pitäis saada tietää hyvä kiinnitys systeemi. Eli kuinka aloittaa letitys niin, että kuidut pysyy kiinni. niin ja millaset jakaukset pitää tehdä, että letit tulee tasaisesti, eikä sinne tänne.