Tontilla on sauna - APUA!

ensiasunnon ostaja

Meneekö ensiasunnon ostajan veroetu, jos ostaa tontin jossa on jo upouusi sauna? Tontilla on ollut myös asuinrakennus, mutta se on purettu. Katsotaanko tällainen tontti "asunnoksi"?

Tarkoitus on rakennuttaa talo tontille.

4

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin olen käsittänyt

      Ei sauna ole mikään asuinrakennus eikä saunassa siis saa asua. Se katsotaan piharakennukseksi.

    • ...

      Lukeeko niissä sun papereissa että olet ostanut kiinteistön?
      Menikö varainsiirtovero?
      Soita verotoimistoon.

      • Mitäköhän alkuperäinen kysyjä olisi ostanut, ellei kiinteistöä? Kiinteistö muodostuu maapohjasta, eikä mahdollisilla rakennuksilla ole siinä mielessä väliä.

        Voihan kyseessä olla myös siirrettävän vuokraoikeuden kauppa, mutta eiköhän kysyjä olisi maininnut ostaneensa "vuokratontin".

        Ja ensiasunnon ostajan verohyöty menetetään ainoastaan omistamalla asuinkiinteistöstä, tai asuinhuoneiston osakkeista, se 50 % tai enemmän.

        Ostettaessa rakentamatonta kiinteistöä (=tontti) on varainsiirtovero pakko maksaa, mutta sen voi hakea takaisin asuinrakennuksen valmistuttua, ja enintään 6 kuukautta ennen kuin itse muuttaa sinne asumaan.


    • ....

      Nyt kun ostat tontin, se on sinun ENSIASUNTOSI. Et joudu maksamaan siitä varainsiirtoveroa, jos et ole aiemmin omistanut 50/yli 50 % jostakin asunnosta (osakehuoneisto tai kiinteistö) ja ikää on alle 30 v??

      Sitten kun myyt rakentamasi talon asuttuasi siinä sen valmistuttua 2 vuotta, et joudu maksamaan myyntivoitosta veroa, mutta seuraavasta asuntokaupastasi, oli se sitten osakehuoneisto, omakotitalo tai pelkkä tontti, joudut maksamaan sen varainsiirtoveron, mikä siitä on määrätty. Osakehuoneistoista prosentti on pienempi kuin kiinteistöistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      894
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      253
      751
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      550
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      546
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    Aihe