NAISET!
Kun teette ruokaa, haluatteko, että mie(henne)s ottaa vitset esille valmiiksi?
Kun lähdette autoilemaan, haluatteko, että Mie(henne)s hakee teille käynnissä olevan auton valmiiksi oven eteen?
Kun menette suihkuun, haluatteko että mie(henne)s avaa hanan ja säätää veden lämmön sopivaksi?
Etteko?
Miksi sitten WC:n Istuin olisi eri asia?
Kun teette ruokaa, haluatteko, että mie(henne)s ottaa vitset esille valmiiksi?
Kun lähdette autoilemaan, haluatteko, että Mie(henne)s hakee teille käynnissä olevan auton valmiiksi oven eteen?
Kun menette suihkuun, haluatteko että mie(henne)s avaa hanan ja säätää veden lämmön sopivaksi?
Etteko?
Miksi sitten WC:n Istuin olisi eri asia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
No jopas oli omituinen aloitus...
Minä en tähän oikein muuta osaa sanoa kuin, että vitut jostain wc-pöntön kannesta, ainakin minulle on aivan yksi lysti onko se alhaalla vai ylhäällä, kun vessaan menen.
Miksi sitten WC:n Istuin olisi eri asia?
Koska WC:hen mennessä on asia jo niin liki, etten ehdi rautakauppaan pönttöostoksille.
mies ei koskaan harjaa pönttöä puhtaaksi asioinnin jälkeen. Jos harjaisi, saisi jäädä auki.
Naiset istuvat siihen WC-pöntölle, eli se pönttö on silloin selän takana, eikä sitä nää. Ja mikä sen inhottavampaa kuin istua siihen kylmälle törkyiselle posliinireunalle. Niin, ja tämähän riippuu tietenkin WC:stä, eli jotkut pöntöt näkee kyllä ennen kuin niihin istahtaa. Mutta jos viitsit joka kerta putsata sen reunuksen, niin sitten voit jättää kannen auki! Samalla vaivalla tosin nostat sen kannenkin. Nämä on niitä pieniä huomaavaisuuksia, joista ei ole niin iso vaiva, ettei sitä viitsisi tehdä, joten miksi pitää jättää tekemättä ihan vaan kiusan takia?
Mikset kysy suoraan, miksi joidenkin mielestä vessan kannen pitää olla kiinni? Analogiasi mättävät niin pahasti, ettei vastauksissa ainakaan selitystä anneta.
Joidenkin mielestä vessan kannen pitää olla siististi kiinni silloin, kun vessaa ei käytetä, samoin kuin esimerkiksi ulko-oven, television, komeroiden ovien, tietokoneen ja suun. Pöntön sisäpuoli on monen jäljiltä myös niin sottainen, että parempi se kansi on sulkea ihan kiltisti: pysyvät hajut ja pöpöt aloillaan.
Osaatko sinä muuten kertoa sen, miksi sen kannen pitää joidenkin mielestä ehdottomasti ammottaa auki?
Tarkoitukseni oli hieman sarkasmin varjolla kysellä maan naisien tapaa vaatia, että WC:n istuinosa lasketaan alas sen jälkeen kun mies on käynyt kosteamalla asiallaan ko. tiloissa.
Onhan toki selkeä, että molemmat sukupuolet on kykeneviä siihen.
Nainenhan ei koskaan/juuri koskaan NOSTA istuinrengasta asiointinsa päätteeksi, helpottaakseen miehen asiointia.
Sekään ei käy selitykseksi, että naiset toimivat selkä pöntöön päin.. tai sitten kyseessä on niin pieni vessa, että sinne täytyy peruuttaa sisään. Ja sittenkin valoton koppi.. Muuten tilanteen kyllä näkee ja voi toimia sen vaatimalla tavalla. Kädenkäänteesä, sanoisin.
Tietysti, helpoin ratkaisu kaikkien kannalta on se, että laitamme kaikki kannet kiinni asioinni päätteeksi.
Analogioista.. Hain muusta elämästä tilanteita, jotka yleisemmin ovat ns. omatoimisia, eikä niissä oleteta puolison (tai muun henkilön) toimivan tietyllä tavalla. Ja sitten käänsin ne tavalla joka korreloi tuohon alkuperäiseen asiaan.
Asiahan on niin, että se kansi laitetaan kiinni, ettei sinne pöntöön tipu mitään. Ja koska mies harvoin rantujansa sieltä harjaa (vaikka siitä sanoisi monta kertaa) on se rumannäköinen. Silloin on kivempaa, että siinä on kansi kiinni. Mikä siinä on niin vaikeaa laittaa sitä kantta kiinni?
On sem kumma että joidenkin miesten mielestä ne paskantuhrut pöntössä ja kusipiskot reunalla on AIVAN VÄLTTÄMÄTTÄ loistettava näkyvissä. Jos mies SIIVOAISI jälkensä asiointinsa päätteeksi, olisi homma toinen.
Pöntön sulkeminen vain on siitäkin syystä viisasta, ettei sinne tipahda vahingossa mitään sinne kuulumatonta.
Ainakin pikkulapsiperheessä tämä on ehdoton juttu; kansi kiinni ja vieläpä lapsilukolla. Muuten pöntöstä voi löytyä mitä tahansa, vaikkapa perheen hammasharjat. Vaikka kotoa ei lapsia löytyisikään, niin pönttöön voi kuitenkin pudota esineitä. Niitä ei tosiaan ole mukavaa sitten onkia sieltä jälkeenpäin! Minusta myös kaikki roiskeet ovat inhottava näky. Miten voi olla niin h*lvetin vaikeaa pyyhkiä reuna paperilla, jos jotain on roiskunut? Oma mies on onneksi tämän oppinut, ja ymmärtää että naisten pöntön käyttö vaatii vähän enemmän hygieniaa. Emmehän halua mitään pöpöjä alapäähän, mihin ne tarttuvat wc:stä helpommin, kuin miehisiin osiin.
Kunnon klassikko.
Täytyy vain sanoa että ajattelit vähän nurinkurisesti. Kyse on jälkien korjaamisesta. Ei muusta.
On se miehenkin mukavampi istua isommalle tarpeelleen kun ei istahda sen kylmän posliinin päälle ja saa kaikkia niitä pöpöjä pyllyynsä. Varsinkin yöllä tai aamulla unen tokkurassa.
Näin poikalapsien äitinä opetin kyllä heidän pissimään istualtaan, ei nyt aina mutta kumminkin. Mies itsekin muuten teki niin toisinaan. Jotkut miehet lorottaa muuten sen välikannekin märäksi!
Miksi muuten siinä pytyssä on KAKSI kantta? Oletko miettinyt.
"Kun teette ruokaa, haluatteko, että mie(henne)s ottaa vitset esille valmiiksi?"
Tämä on ihan kiva tapa juu eikä ole vastaansanomista. Ja siis muotoutunut meillä tavaksi. Ja kun mies kokkaa, niin minä katan pöydän.
"Kun lähdette autoilemaan, haluatteko, että Mie(henne)s hakee teille käynnissä olevan auton valmiiksi oven eteen?
Kun menette suihkuun, haluatteko että mie(henne)s avaa hanan ja säätää veden lämmön sopivaksi?"
Auton kohdalta ainahan haluta voi, mutta ei ole mieleenikään tullut pyytää/ajatella tollasta. Suihkun kohdalta en - vaikka kyllä toki kimppasuihku kivaa on! :)
"Miksi sitten WC:n Istuin olisi eri asia? "
Wc-istuin pidetään täällä alhaalla ihan sen vuoksi, että kylppäri näyttää kivemmalta, kun pönttö ei ammota auki. Varsinkin vieraiden ollessa paikalla. Tästä joskus ollutkin keskustelua ja mies ihmetteli samaa - tuon kuultuaan ainakin hän hokasi mistä kyse ja kansi pysynyt kiinni.
Kyllä se kansi pitää käytön jälkeen ihan kokonaan laskea, oli kyseessä sitten nainen tai mies. Varsinkin jos taloudessa on pieniä lapsia tai lemmikkejä, niin auki oleva pytynkansi voi olla hyvinkin vaarallinen.
Mummomuorin kysymys oli jälleen hyvä: oletko miettinyt miksi 2 kantta? Siinäpä sulle iltamietintää... Tuskin ne sen kummosempia on muutkaan mietinnät olleet.
Jos mä laitan ruokaa, niin vitseistä en tiedä, mutta miksi miehen ei pitäs kattaa pöytää? pitäskö sen löhötä sohvalla perse homeessa, niinkun niin moni tekee, ja odottaa että kannetaan valmiiksi eteen?
Se oli kyllä ehkä noin typerin vertaus noista.
Oli muutenkin taas todella tylsä ja typerä provo, eihän sun ole pakko asua naisen kanssa: asu yksinäs, pässi. Ei tarvii naisesta välittää, kun vietät vaan ihan issekses koko elämäs, ja hei, hyvinhän se on sujunut tähänkin mennessä, eikö totta?
Sillä siitä pääsee, ja kun seksissäkin tyytyy vaan omin käsin onneen menemään, ei tarvitse toista huomioida ollenkaan.
Ajattele, ei sun tarvitse vaivautua, elä ja ole yksinäs, niin yhdestäkään naisesta ei ole sulle vaivaa, ei edes sitä pienen pientä kansi asiaa. Sehän on tietty sunkaltasella miehelle iso itsekeskeisyydestä luopuminen sekin. Yksi kansi. Jos asia on pieni, niin miksei sitä voi sitten tehdä? Niin, kun pitäs taas ajatella jotain muuta, kun itteensä ja miehiltä se kun ei oikein luonnistu... Vai miten se oli?
Aukinaisesta pytystä pirkottuu vedettäessä järkyttävä määrä pöpöjä, jotka päätyvät ihmisen silmiin, suuhun, keuhkoihin... Pytty pysyy myös pikkuisen siistimpänä, kun pöly ei kerry pisiroiskeittesi päälle posliinirenkaalle.
3-vuotias poikani pamauttaa kannen kiinni, koska viemärissä voi uida lokotiili. Kun kansi on kiinni, se ei pimeässä näe nousta ylös meillä.