Idealismi rajoitteisuus topic

Horror Business

Miten se mitä idealogisesti kannatatte, ette kannata tai muuten vain vierastatte lyriikassa vaikuttaa bändien dikkaamiseen, siltä kannalta mitä ette ikinä voisi kuunnella.

Ite kuuntelin juuri aimo annoksen Italialaista oi/skinhead bändia Los Fastidiosta ja vaikka musasta dikkaan on se kaltaiselleni oikeistoliberaalille vähän turhan äärivasemmistolaista - onneksi en kieltä pahemmin osaa.:)

Onko sillä niin paljon väliä mitä bändin sanomaa dikkaa kuinka korrekti se on levyhyllyssä, itse en natsibändejä suostuisi koskaan kuuntelemaan, mutta väkivaltainenkin äärivasemmistolainen/anarkistinen "vihamusa" kyllä menee tietyisssä rajoissa, mutta nieleskellen kuten Oi Polloi - onhan se kulttuuria.
Miten aatepunkki suhtautuu esim. huumori- tai sikailupunkkiin? Tai miten ei-idealistinen punkki joka kuuntelee Kakkista suhtautuu Aivolävistykseen ja kumppaneihin?

Voiko streittari kuunnella Casualtiesta, entä Exploited fani Youth of Todayta?

Voiko kuunnella samaan aikaan GGAllinia ja Vegan Reichiä?

Itse suosin vähän liikaa vegebändejä kun vege olen, mutta en bannaa spesistibändejä kunhan eivät lihaa suorastaan tyrkytä, samoin aatesaran punk-sanoma keskittyy liikaa anti-kapitalismiin, kiihko anti-rasismiin, anarkismiin, pöhkö pasifismiin ja kaikkinaiseen tiukkojen rajojen asettamiseen oikean ja väärän välillä, ei tarvitse kuin kerran kritisoida esim. ääri-islamia niin saa varautua, että kuulee kuuluvansa rasisteihin.

On hienoa, että punkilla on idealistinen puolensa, mutta sen rajoittautuneisuus ja ennaltamäärätty oikeinajattelu, eli ruohonjuurivasemmistolaisuus vituttavat kuulijaa joka haluaa kyllä ajatella omilla aivoillaan, mutta ei kuunnella oikeaoppisuuden teesejä.
Onko punkilla muita vaihtoehtoja kuin kuunnella idealismivapaata musaa tai/ja vasemmistosaarnaa, natsipunkkeja en lue vaihtoehdoksi, mutta onko Klamydian vai kenen se olikaan - "Lisää persettä rättipäille" -biisi sittenkään niin rasistinen vai vain epärelevantti, osittain osuvakin kannanotto, entä anarkistien jatkuvat natsintappofantasiat?
Miksi sallia ihmisiin kohdistuvat verhotut murhaamisbiisit ja väkivaltaan kehotukset, oli puoli sitten vasen tai oikea (ei koske Casualtiesin "Kill Nazi" -biisiä joka on neroutta):).

2

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soepusta naamaan

      mitä sä horiset, känni päälle jejejejejejejej

      • Horror business

        En mä alkoo, mutta eilinen meni tutkareiden parissa ja tänään jatkuu, on vain tämä toinen kemikaali aika mieto ja vaisu, ainakin aloittelijan annoksin.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe