miten bendataan?
mut luin jostain et sitä kieltä työnnetään tai jotain omaa naamaa päin ja jostain muualta et sormet tuppaa lipsahtamaan muiden kielien alle. mut miten se oikeasti tehdään
bendaus
12
6849
Vastaukset
- http://www.youtube.c
- piipuupää
Minä en osaa mitään tuollaisia. Tai kyllä siinä jonkinlaista juttua saa aikaan, korkeintaan noin puolisävelaskelta, mutta siitä ylöspäin alkaa olla ja liian vaikeeaa. Noita kieliähän pitää vääntää ihan hikihatussa ennekuin mitään tapahtuu.
Minä lähdenkiin siitä, että parasta unohtaa tuollaiset jutut kokonaan, ilman bendauksiakin pärjää ihan hyvin. - 28
piipuupää kirjoitti:
Minä en osaa mitään tuollaisia. Tai kyllä siinä jonkinlaista juttua saa aikaan, korkeintaan noin puolisävelaskelta, mutta siitä ylöspäin alkaa olla ja liian vaikeeaa. Noita kieliähän pitää vääntää ihan hikihatussa ennekuin mitään tapahtuu.
Minä lähdenkiin siitä, että parasta unohtaa tuollaiset jutut kokonaan, ilman bendauksiakin pärjää ihan hyvin.Omassa akustisessani tarvii olla kielet ihan hemmetin löysällä ennen kun saa kunnon bendauksia aikaan. Sähkökitaralla ei mitään vaikeuksia. En tiedä mistä johtuu.
Noi kielien paksuudet kanssa vaikuttaa siihen kuin paljon voimaa siihen tarvitaan. - Tukee
28 kirjoitti:
Omassa akustisessani tarvii olla kielet ihan hemmetin löysällä ennen kun saa kunnon bendauksia aikaan. Sähkökitaralla ei mitään vaikeuksia. En tiedä mistä johtuu.
Noi kielien paksuudet kanssa vaikuttaa siihen kuin paljon voimaa siihen tarvitaan.Joo mitä ohuemmat kielet sitä helpompi bendata. nailon kielillä aika vaikeeta ku ne on semmoset ''liukkaat''
- rock ......
9 setti niin toimii !!
- hitulirputin
Jollei Highway Starin soolo onnistu 11:lla, niin kannattaa ostaa voimapallo ja alka pyöritteleen.
009 - BUAAAAAH
- nukfra
Ja talla vaikuttaa myös bendaamiseen. FR talla antaa periksi, pystyy helposti bendaamaan vaikka 2 sävelaskelta.
- bluesnäkkäri
Itse kun alottelin vuosia sitten niin tein bendauksen kahdella sormella, huomattavasti rennommin lähtee. Sitten kun sormet vahvistuu niin yhdellä sormella oppii nopeasti.
- Anonyymi
kokeMUSTA on herqqu bylly oli!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Salille treenaamaan, että jaksaa bendata.
- Anonyymi
Mutä on bendaus joku runkkupappa vaa kyseli
- Anonyymi
Miten bendataan...
https://youtu.be/mMyYwa7kmA8?feature=shared
How does David Gilmour bend?
https://youtu.be/EEHdoql_x0U?feature=shared
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933451
- 1093135
- 562335
- 221902
Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61738Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201735Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111680Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein241516Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131411Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381394